Současný zákon nezná jakákoli kritéria pro dělení veřejných prostředků (sdílené daně) mezi kraje, počítá s nimi jen u obcí, kde bere v potaz počet obyvatel, žáků či započitatelnou výměru katastrálního území. STAN proto přichází s novelou zákona o rozpočtovém určení daní.

„Náš návrh zavádí dvě systémová kritéria, která jsou objektivní a nezpochybnitelná. Daňový výnos navrhujeme dělit na základě počtu obyvatel a počtu kilometrů silnic 2. a 3. třídy,“ říká Martin Půta, spoluautor předlohy a hejtman Libereckého kraje.

Devět miliard ročně

Zavedení solidárního příspěvku má pomoci strukturálně a sociálně slabším regionům. Míru jeho potřebnosti by vyhláškou určovala vláda, která by zohlednila zjištěnou nezaměstnanost nebo objem dávek státní sociální podpory.

Přímé finanční dopady nově pojatého rozpočtového určení daní na státní pokladnu by byly zhruba devět miliard korun ročně. Tyto peníze pro kraje navíc by měl stát rozdělovat z vybrané silniční daně a z daně z minerálních olejů, u obou v rozsahu 8,92 procenta.

„Pokud bychom s touto novelou uspěli, odpadlo by každoroční dohadování s vládou o dorovnání nesrovnalostí při rozdělování peněz krajům, a to ať z národních, či evropských zdrojů,“ míní předseda STAN Vít Rakušan.