Podle premiéra Dobeš „jednoznačně slíbil“ věc do dubna vyřešit, aby proplácení prostředků nebylo pozastaveno. Za ministra se dnes postavilo i vedení jeho Věcí veřejných, které přijalo vysvětlení situace.

„Je skutečností, že většina z těchto problémů spadá do let 2008 a 2009. Vzniklé problémy týkající se současné vlády jdou na vrub především některým krajům,“ uvedl po schůzce s Dobešem předseda vlády v prohlášení pro média. Považoval prý také za důležité upozornit Dobeše „na nutnost personální stability“, která úzce souvisí s dobrou administrací operačního programu. V dotčené funkci už Dobeš vystřídal pět manažerů.

„Pan premiér je člověk, který se v evropských fondech vyzná a že to vidí jako technickou záležitost, technickou věc, která se dá zvládnout,“ popsal Dobeš výsledky dnešního jednání. „Hysterii“ kolem této problematiky ministr označil za politickou a v této souvislosti osočil svého někdejšího podřízeného Jana Vitulu (TOP 09). Opět slíbil na dnešní odpolední tiskové konferenci rozebrat konkrétní chyby při čerpání peněz.

Terčem kritiky

Evropská unie může ministerstvu školství dočasně pozastavit proplácení dotací z unijních fondů. Její audit totiž zjistil chyby v zadávání veřejných zakázek v programu Vzdělávání pro konkurenceschop­nost. Resort je kvůli čerpání prostředků z fondů EU dlouhodobě terčem kritiky, patří také k nejpomaleji čerpajícím institucím.

„My už dneska máme řešení a víme, že zhruba do tří měsíců dovedeme ta opatření udělat,“ dodal Dobeš. „Evropská komise, pokud dospěje k tomu názoru, tak nám pozastaví evropské peníze, ale my budeme certifikovat a my pojedeme s národními penězi. Až nám to odblokuje, v tu chvíli to proplatí,“ plánuje ministr.

ČR může z fondu určeného pro školství čerpat až 53 miliard korun. Dobeše kvůli evropským dotacím ostře kritizuje koaliční TOP 09 i opoziční ČSSD. Podle předsedy poslanců TOP 09 a STAN Petra Gazdíka by Dobeš měl vyvodit osobní odpovědnost z nynějších potíží i své personální politiky.

Dobeš ráno vysvětlil situaci předsednictvu své strany. „Svoji argumentaci obhájil,“ sdělila ČTK místopředsedkyně VV Dagmar Navrátilová. „Ukazuje se, že řada vytýkaných neduhů je staršího data, z dob Dobešových předchůdců z let 2008 a 2009,“ vysvětlila. „Určitě má naši podporu,“ dodal další místopředseda strany Milan Šťovíček. „Tlak na jeho osobu byl uměle vytvořen,“ míní místopředsedkyně strany a vicepremiérka Karolína Peake.