V současnosti mají lidé s nízkými příjmy nárok na důchod, který není příliš odlišný od lidí, jejichž příjem byl nadprůměrný. Ať byl váš příjem 40 tisíc měsíčně či jste léta pracovali za minimální mzdu, v obou případech se důchod pohybuje v rozmezí 7 až 11 tisíc korun.

To kritizuje ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas, podle kterého současný systém v podstatě okrádá lidi s nadprůměrnými platy. Chtěl by proto ještě v tomto volebním období prosadit možnost odvádět část povinně placeného pojistného do soukromých fondů. Na těchto účtech by si na stáří naspořili více lidé s vyššími příjmy. Podobnou možnost už užívají Slováci, Maďaři nebo Poláci.

Na Slovensku si lidé mohou převádět do soukromých fondů devět procent z povinných odvodů, Poláci 7,3 procenta a Maďaři pak 6 procent. Nečas konkrétní návrh zatím nepředložil, nahlas uvažuje ale o možnosti odvádět na soukromé spoření tři procenta. Podle odborníků na penze je to málo, opozice naopak odmítá, aby se podobné opatření vůbec zavádělo. Podle šéfa ČSSD Jiřího Paroubka by možnost převedení odvodů na soukromé účty vedla k další nerovnoměrnosti ve společnosti, protože toho využijí spíše lidé z vyšších příjmových vrstev. Socialisté se ale obávají i toho, že takzvaný opt-out způsobí výpadky v příjmech státu.

„Na Slovensku dnes kvůli tomu mají problém s financováním základního systému,“ varuje stínový ministr práce Zdeněk Škromach. Nečas hodlá propad v penzijním systému kompenzovat příjmy získanými mimo jiné z privatizace, například z prodeje Letiště Praha.

Reforma penzí je na začátku

Z důchodové reformy zatím Topolánkova vláda stihla prosadit jen první fázi, jejíž nejvýraznější změnou bylo posunutí věkové hranice odchodu do důchodu na 65 let. Do konce září by měl mít Nečas hotový návrh na druhou etapu reformy. Ta počítá se zavedením speciálního důchodového účtu a se změnami systému penzijního připojištění. Jednou z klíčových změn je vznik nových důchodových společností, které by mohly vložené finance zhodnocovat i pomocí agresivních investičních strategií, při kterých by fondy mohly vykazovat i dočasné ztráty.

Nečas počítá i se zavedením daňových úlev pro zaměstnavatele, aby pro ně bylo výhodnější přispívat na penzijní připojištění svých zaměstnanců. Jako poslední reformní krok se počítá právě se zavedením tzv. opt-outu.