Perseidy bude nejlépe vidět v noci
Praha - V noci na pátek vyvrcholí jeden ze zajímavých jevů srpnové oblohy - nejznámější meteorický roj Perseidy. Pro ty, kdo je nemůže pozorovat, ať již kvůli zaneprázdnění, nebo kvůli zatažené obloze, mají astronomové útěchu. Roj bude pozorovatelný až do 24. srpna.
„Roj je aktivní až do 24. srpna, ale nejlepší podmínky pro pozorování jsou kolem jeho maxima, tedy mezi 11. a 13. srpnem. Letos jsou navíc takřka ideální proto, že noc Měsíce nastal 10. srpna a Měsíc proto pozorování nenarušuje.
Co pozorovatel uvidí?
Radiant Perseid se dostává do pozorovatelné polohy po 22. hodině, největší frekvence meteorů se však očekává po půlnoci a nad ránem,“ řekl Deníku Marcel Grün, ředitel pražské Hvězdárny a planetária. Podle něj je v dalších dnech frekvence meteorů slabší, ale pozorovatelné jsou.
„Radiant roje, tedy místo, odkud meteory zdánlivě vyletují, se nachází v souhvězdí Persea, přesněji v jeho severní části na rozhraní s Kassiopeiou. Při pohledu k radiantu uvidí pozorovatel krátké meteory, bude-li směřovat pohled o čtvrtinu oblohy od tohoto bodu, uvidí dlouhé stopy,“ uvedl Grün. Dodal, že další podobný úkaz nás čeká až v říjnu. Jsou jím Orionidy, které mají maximum 22. října, kdy lze očekávat 10 až 20 meteorů za hodinu. Zdrojem meteorů u tohoto roje Halleyova kometa.
„Teprve v listopadu přicházejí známé Leonidy, což jsou prachová vlákna, která ve své dráze zanechala Tempel-Tuttleova kometa. Ty se objevují kolem 18. listopadu a výjimečně se postarají o podívanou na obloze, které astronomové říkají meteorický déšť,“ doplnil Grün. Astronomové očekávají v noci na pátek až 75 meteorů za hodinu. Uvedl to Ivo Míček ze Společnosti pro meziplanetární hmotu. Vrchol roje by měl být pozorovatelný 13. srpna půldruhou a čtvrtou hodinou ranní.