Peake, která se obrany ujala ve středu se slovy, že neplánuje personální zemětřesení, už ve čtvrtek oznámila odchod prvního náměstka Vlastimila Picka, šéfa sekce vyzbrojování Pavla Bulanta a ředitele kabinetu ministra Františka Šulce. Krok překvapil nejen Klause, který dnes uvedl, že se o něm dozvěděl z textové zprávy při přednášce v Německu, ale také premiéra Nečase. Peake dnes v reakci na Klausova slova prohlásila, že s nikým žádnou dohodu o personálních otázkách na ministerstvu obrany neuzavřela. „O žádné takové dohodě nevím a nebyla jsem v tomto směru ani informovaná," uvedla v tiskové zprávě. Prezidentova slova ji prý mrzí, domnívá se, že je zbytečné hrotit situaci.

„V každém případě ale platí, a na tom zásadně trvám, že jako ministryně obrany mám plné právo vybrat si své nejbližší spolupracovníky. Stejně tak trvám na svém záměru vytvořit civilní vedení ministerstva obrany. Nesu plnou odpovědnost za resort, který mi byl svěřen," dodala.

Jedním z bodů, o kterých premiér Klause ujišťoval, bylo podle prezidenta to, že stabilita resortu a kontinuita fungování úřadu bude „zajištěna setrváním dosavadních nejvyšších funkcionářů počínaje prvním náměstkem ministra na této funkci".

Prezident "nevěřil svým očím"

Klaus to prý vzal na vědomí a „nevěřil svým očím", když se o odvolání dozvěděl. Telefonoval hned premiérovi, který zrovna vystupoval v Bruselu z letadla po příletu na summit EU. I Nečas prý byl překvapen.

„Jistá nedůvěra v tomto smyslu ve mně musela vzniknout," podotkl prezident. Za hypotetickou otázku ale označil dotaz, zda by se jmenování Peake více bránil, kdyby věděl, že Picek okamžitě skončí. „Dojde-li k nějakým jednáním, dohodám, tak se podle mého názoru mají dodržovat," řekl.

V pátek Peake jmenovala ředitelem Národního úřadu pro vyzbrojování Jaroslava Štrupla, šéfem svého kabinetu Aleše Klepka a vedoucím svých poradců Pavla Kotrbu. Její personální politiku ve sněmovně kritizovala nejen opozice, ale i někteří poslanci vládní koalice.