„Když jsme navštívili peruánskou celní správu, zjistili jsme, že jejich psi jsou poměrně staří a pořídit nového protidrogového psa je velice drahé," řekla dnes novinářům Holá. Proto se česká celní správa rozhodla peruánským celníkům pomoci. Psi budou kromě vyhledávání drog cvičeni také na odhalování velkého množství hotovosti. „Pašování peněz je totiž takový trend, který se používá například při financování terorismu," dodala Holá.

Z peruánských psovodů se po absolvování programu stanou instruktoři. „Pro peruánskou stranu je důležité, aby znalosti, které zde získají, mohli šířit dál," uvedla Holá. Noví instruktoři tak budou moci znalosti získané v Česku předat dalším peruánským celníkům. Cvičení psů financuje české ministerstvo zahraničí, další náklady si hradí celníci z Peru sami.

Pasivní značení

Vycvičit jednoho psa trvá podle Holé asi 14 týdnů, zvířata hledají drogy a bankovky podle pachu. Psovodi je cvičí na takzvané pasivní značení – pokud ucítí podezřelý pach, zaujmou u člověka nebo zavazadla předem stanovenou polohu. Naopak aktivní značení spočívá v tom, že pes štěká a škrábe místo, kde se podezřelé předměty nachází. To ale může například na letištích pasažéry znervózňovat.

Psi jsou za úspěšné hledání odměňováni. Měli by si určit sami, co za odhalení předmětu dostanou. „Odměňujeme je buď hračkou, nebo pamlskem," dodal psovod Tomáš Krutina. Někteří psovodi odměňují psa, i když nic nenajde, pouze za to, že je v práci. „Většinou se to aplikuje u psů, kteří jsou náruživí, a mohou spadat do nějakého falešného značení," řekl Krutina. Stává se to podle něj ale málokdy.

České celní správa cvičila psy pro celníky na celém světě. Už před podpisem dohody věnovala česká vláda Peru služebního psa jménem Karo, který byl vycvičen právě v Heřmanicích. Pašeráky drog odhaluje na letišti v Limě, dodnes bylo díky němu zadrženo více než 300 kilogramů drog. Dohoda o spolupráci a vzdělávání instruktorů, kterou dnes Holá podepsala, bude platit po tři roky, poté může být prodloužena.