POZOR, ZÁBĚRY VE FOTOGALERII JSOU DRASTICKÉ!

Případ vyšetřuje zlínská policie.

K odhalení čtyřiašedesáti­letého muže pomohl až poslední případ ztraceného psa. „Filípek se nám zatoulal v sobotu odpoledne. Hned jsem se vydal ho hledat. Dostal jsem se až ke garáži pana Jaši, o němž se ve vztahu k psům po dědině už dlouho vypráví všelijaké řeči. Z garáže se ozýval podezřelý rámus, vtrhnul jsem tam a na ten pohled do smrti nezapomenu. Stál tam úplně opilý Jaša a za ním na háku visel zakrvácený Filípek. Hystericky se smál a povídá mi – no Bóže, pes – v první chvíli jsem ho chtěl zabít, úplně jsem se tam složil,“ se slzami v očích ze sebe souká majitel psa, Alois Klačánek.

Incident nahlásil policii v sobotu kolem šesté hodiny odpoledne třiasedmdesátiletý muž. „Ten si nejdříve myslel, že se mu jeho šestiletý voříšek zatoulal. Později se ale od svědků dozvěděl šokující zprávu. Psa odvlekl a zabil jeden z místních obyvatel,“ sdělila zlínská policejní mluvčí Jana Bartíková.

Po tomto zjištění byl majitel voříška v takovém šoku, že nebyl schopný dalšího šetření. Na místo vyšetřování proto policisté vzali jeho vnuka. „Zjistili jsme, že k tomuto případu opravdu došlo. Muž, který psa zabil, byl zřejmě pod vlivem alkoholu. Dechovou zkoušku odmítl, ale ke všemu se přiznal. Psa prý zabil železnou tyčí,“ podotkla mluvčí.

Hlídka vše zadokumentovala a vyžádala si odbornou zprávu od veterináře. „Torzo pejska jsme poslali na speciální pitvu, ta by měla prokázat, zda byl pes stáhnut z kůže ještě zaživa. V takovém případě by muži hrozil až jednoletý trest. Šokující je, že podezřelý se sám přiznal, že psí maso chtěl použít ke konzumaci,“ potvrdila Bartíková. "Na základě ní se rozhodne, jestli bude muž potrestán za přestupek nebo za trestný čin. O ten by šlo v případě, že by muž psa týral,“ vysvětlila Bartíková. Dodala, že policisté, který případ prošetřují se s něčím podobným ještě nesetkala.

Sádlo pro astmatika

Deníku se podařilo doma zachytit pouze manželku řezníka Jaši. „Ten pes tu lítal bez jakéhokoliv dozoru, chtěli jsme jeho sádlo dát panu Klačánkovi, protože má vnuka astmatika,“ rychle ze sebe vychrlila žena a zabouchla za sebou dveře.

„Jaša se už mnohokrát chlubil, že zabil psa, a že psí maso je výborné. Bral jsem to jako vtip, ale už tomu začínám věřit,“ sdělil Deníku v Lukově jeden starší muž, který však nechtěl prozradit své jméno. Podle dalších výpovědí místních pořádá bývalý řezník každou středu na dvorku soukromé zabíjačky. Policie nyní prověřuje, zda při nich postupoval v souladu s hygienickými normami.

Třiasedmdesátiletí manželé Klačánkovi jsou z činu jejich souseda zdrceni. „Chodil k nám pravidelně na nejrůznější oslavy, když měl manžel sedmdesátiny, složil mu dokonce oslavnou báseň, nechápu, jak nám teď mohl provést takovou zrůdnost. Filípka jsme měli od sťěňátka, byl doslova jako člen naší rodiny, nikdy nikomu neublížil, chodily si s ním hrát i cizí děti,“ líčí uplakaná Jarmila Klačánková. „Já už toho člověka nechci nikdy vidět, pro mě je to normální bezcitný vrah,“ uzavírá zdrcený Alois Klačánek a bezmocně hladí prázdný psí pelíšek.

Robert Heč, Šárka Butnikošarovská