Pokud si podrazy, lži a puče pod pláštěm noci lidé nenechají líbit, najednou se věci vyjevují v plném světle. Lhář je lhář. Loutkář je loutkář. A užitečný idiot je užitečný idiot. Václav Havel měl pravdu, není větší síly než moc bezmocných.

Intelektuálové na tahu

Z Hradu přišel před slavnostním setkáním ve Vladislavském sále vzkaz: Vstup zakázán rektorům, kteří neprojevili dostatečnou úctu a vstřícnost k hlavě státu. Pozváni tak nebyli Mikuláš Bek z Masarykovy a Libor Grubhoffer z Jihočeské univerzity. Většina (20 z 28) vrcholných představitelů veřejných vysokých škol se slavnostního setkání solidárně nezúčastnila. Tři intelektuálové pak z rukou prezidenta Miloše Zemana přijali vysoké státní vyznamenání. Filozofové Erazim Kohák, Václav Bělohradský a sociolog Jan Keller. Jak zdůraznil Miloš Zeman, všichni v prvním kole prezidentské volby podporovali jiného kandidáta. Zapomněl dodat, že těsně před kolem druhým se pak přiklonili na jeho stranu.

Den po dekorování všichni ctihodní mužové napsali komentáře do Práva. Vyjádřili se k dění v jim blízké ČSSD. „Klíčové je toto: změny ve straně se musí dít podle pravidel stranického rozhodování, nikdy ne v zákulisí nebo „pučem".

Erazim KohákČSSD má dnes největší zodpovědnost za demokracii u nás ve svých polistopadových dějinách. Musí ale zůstat stranou, která hájí demokracii nejen ve správě státu a veřejných statků, ale také ve správě vlastní strany. Vnitrostranická demokracie v ČSSD je věc veřejná," konstatoval Václav Bělohradský.

Nestor levicových myslitelů Erazim Kohák doplnil: „Sociální demokracie vyhrála volby, ale množí se náznaky, že povolební mocenský puč ohrožuje její sociálnědemokratickou podstatu. V boji o moc jsou ve výhodě movití a mocní. V boji o duši jsme ve výhodě my, sociální demokraté. Socani. Jsme odpovědní za tuto stranu. Trvejme na tom! Je to naše strana. Nedovolme, aby svévolně dosazený aparát na to mohl zapomenout!" Profesor Jan Keller byl lakonický: „Z výsledku voleb se pomátli lidé kolem Haška, Škromacha a Chovance. Pospíšili si, aby oslabenou levici dorazili, a dělají vše, aby prohospodařili i oněch dvacet procent, na kterých se sami podepsali."

Tak mě napadá, neměli být tito představitelé levicové inteligence solidární s nepozvanými rektory? Nebo netušili, že za nitky v ČSSD tahá ten, kdo jim metály připnul?