Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pět životních rolí Václava Havla

Praha - Vzpomínka na zesnulého exprezidenta, spisovatele a dramatika Václava Havla.

20.12.2011
SDÍLEJ:

Vzpomínka na zesnulého exprezidenta, spisovatele a dramatika Václava Havla.Foto: DENÍK/Lukáš Ivánek

1 – VĚZEŇ A DISIDENT

Václav Havel disident, chartista a vězeň minulého režimu. Málokdo ale tak přesně ví, co se za těmito slovy skrývá jako Petr Uhl, který strávil v komunistických vězeních devět let.

„Havel byl statečný člověk, který nedbal na nebezpečí, jež v důsledku jeho činnosti mohla vzniknout. Zároveň to byl člověk spravedlivý a stál vždy na straně utlačovaných a perzekuovaných,“ sdělil Uhl Deníku. Poprvé se tito dva muži setkali v roce 1976 při soudu s hudebníky z Plastic People of the Universe.

„Tam byl hlavní obviněný Magor, ale jinak asi stovka lidí, vyloučení komunisti, socialisti, katolíci, liberálové, lidé z krajní levice, vlastně u toho soudu v Karmelitské ulici vzniklo podhoubí pro Chartu. Z 242 z prvních signatářů bylo 121 bývalých komunistů, ale my jsme to tehdy nepočítali, počítání nastalo až loni,“ vzpomíná Uhl. A dodává, že Charta v jejich očích byla pokračováním obrodného demokratizačního procesu z roku 1968 a reakcí na jeho porážku. Kde vlastně stál Havel na pravolevé škále? „On přijímal hodnoty undergroundu, vzpouru proti establishmentu, konzumentství , technokracii, to byly zásady amerických hippies, v československých podmínkách se pak zdůrazňoval boj proti uniformitě a autoritářství,“ míní Uhl.

Zatímco jeho soud v roce 1979 poslal na Mírov, Havel, Jiří Dienstbier a Václav Benda zamířili věznice 1. nápravné skupiny v Heřmanicích, kde se mohli i stýkat. Havla později ze zdravotních důvodů převezli na Bory. „Havel snášel vězení poměrně dobře, myslím, že mu vytvořili i přijatelné podmínky.“

Sám Havel například líčil, jak „uplatil“ devět spoluvězňů, aby se na Nový rok mohl v televizi dívat na Prodanou nevěstu s Gabrielou Beňačkovou. Televize se totiž zapínala jen v případě, kdy si program vybralo aspoň deset odsouzených.

2 – DRAMATIK

Filmové Odcházení jsme původně měli s Václavem Havlem dělat spolu. Můj nápad hru natočit ho nadchl, neshodli jsme se ale v koncepci, jak by měl film vypadat. Václav měl jako divadelní autor svou představu, já to cítil zase jinak. Tak se rozhodl režírovat film sám a já mu k tomu gratuloval. Nebylo návratu, projekt byl v běhu a bylo už jen na Václavu Havlovi, jak Odcházení na plátně uchopí. A z výsledku je znát, jak moc je do filmu obtištěna jeho osobnost – se všemi ctnostmi a nectnostmi.

Splnil si svůj sen natočit film a je to především výpověď o něm, o jeho způsobu myšlení. Je to Odcházení, jak ho na plátně vidí autor sám. Lze ho stěží hodnotit z diváckého hlediska, význam má hlavně pro obdivovatele jeho osobnosti. Jsem poctěn, že jsem mu k naplnění filmového snu mohl pomoci,“ říká režisér Jaroslav Brabec. Vedle režisérské role tu byl i Havel coby autor. Poctu mu chystá už v lednu například jeho „domovské“ pražské Divadlo Na zábradlí – už tam zkoušejí jeho hru Asanace.

3 – POLITIK ŽIJÍCÍ V PRAVDĚ

Praha – Všichni vědí, že Václav Havel byl dvakrát zvolen československým a dvakrát českým prezidentem. Ale jaký byl politik? Co nezapomenutelného udělal? „Obrovský význam měla jeho iniciativa za odsunutí sovětských vojsk a rozpuštění Varšavské smlouvy, úsilí o připojení k NATO a silné proevropské cítění,“ říká jeho bývalý poradce, politolog Jiří Pehe. Podle něj Havel zviditelnil ČR ve světě a dával jí identitu, kterou si ani nezasloužila: „Říkal jsem mu, že venku vnímají Česko přes jeho osobnost, takže vlastně pro nás vytváří zářivou fasádu, za níž se skrývá spousta šlendriánu a problémů.“

Chápe i jeho jednoznačnou podporu válečných operací na Balkánu nebo v Iráku. „Obhajoval je na základě lidskoprávních principů, tedy že vyspělý Západ má povinnost zasáhnout, pokud v nějaké zemi vládne brutální diktátor, který masakruje vlastní obyvatelstvo,“ míní Pehe.

Nejvíc si ale na Havlovi cení, že ve všech svých rolích ctil a prosazoval pořád totéž:„Najednou v tom současném politickém úhoru, v prostředí korupce a mafiánského kapitalismu si spousta lidí jeho smrt spojuje s myšlenkami, které za nimiž vždy stál, jako jsou morálka, angažovanost či život v pravdě. Když odešel, mnoho lidí si uvědomilo, že to nebylo jen nějaké pusté plácání, ale že ta slova mají skutečně obsah.“

Václav Havel byl stoupencem prvků přímé demokracie, prosazoval například referendum k budoucnosti federace. Koho by podpořil v souboji o Hrad? „Buď Karla Schwarzenberga, který byl jeho dlouholetým přítelem, Jana Švejanara, který byl v jeho očích světoběžníkem a byl by asi nejvíc nestranným prezidentem, nebo Jana Fischera, který se podle jeho názoru ve své roli osvědčil a navíc je to slušný člověk. Na to dal Václav Havel nejvíc,“ uzavírá Pehe.

4 – OBČAN A PŘÍTEL

„Měl jsem ve stodole v seně schovaného pionýra, a jak se setmělo, tak jsem na něj sednul a vyrazil směr Hrádeček. Třídil jsem mu tam hudbu – vinyly a kazety. A za to, že jsem mu spořádal muziku, tak jsem si mohl nahrát, co jsem chtěl. Měl jsem na to speciálně upraveném magneťák. No a pak jsem zase jel nad ránem zpátky domů, abych to ráno stihl včas do práce,“ vzpomíná na časy s Václavem Havlem Stanislav „Guma“ Pitaš – signatář Charty 77, který patřil v době totality k neúnavným organizátorům undergroundových akcí ve východních Čechách. S Havlem ho pojilo letité přátelství, jež se zrodilo dlouho před listopadem 1989. „Měl fantastický smysl pro humor. Jezdil jsem mu na Hrádeček dělat takového údržbáře: pomáhat sekat trávu nebo štípat dříví,“ vzpomíná Pitaš na „nepříliš praktického“ Havla.

„Při setkání s ním člověk nikdy necítil z jeho strany nadřazenost, namyšlenost. Bral život, tak jak jde. Když přišel k nám na oběd nebo večeři, nikdy nechtěl sedět separé, vždycky stoloval mezi hosty, na nic si nehrál,“ vzpomíná Petr Malý, spolumajitel restaurace Mája na Novopacku, kde se Havel mnohokrát zastavil při cestě na Hrádeček u Trutnova.

Ukázka jeho smyslu pro humor? Když se Havel stal v roce 2008 díky dceři své manželky Dagmar dědečkem, postěžoval si v rádiu, že jako „bacilonosič“ je k vnučce málo připouštěn: „Mě především zaujalo něco, co jsem měl už vědět padesát let. U něj (mimina) někdo pořád musí být – otáčet ho, dělat na něj ňu, ňu, ňu‘ a uklízet po něm.“

5 - KOUZLO PRO ŽENY

Havlova plachá a pochybující povaha přitahovala ženy se silnou osobností. O tři roky starší Olga Šplíchalová se mu stala celoživotní oporou. To Havlovi nebránilo v milostných vzplanutích i déletrvajících poměrech s jinými ženami. S jednou z nich, psycholožkou Jitkou Vodňanskou, dokonce čekal dítě. Ta ale svízelnou situaci klasického manželského trojúhelníku podle Havlových přátel řešila potratem. Havel tak zůstal bezdětný. Národ si Olgu Havlovou mimořádně oblíbil pro její neokázalost, opravdovost a samozřejmost, s jakou převzala všechny povinnosti prezidentovy manželky.

O to víc šokovalo, že necelý rok po její smrti se Havel v roce 1997, těsně poté, co mu lékaři odstranili zhoubný nádor na plicích, oženil podruhé. Vzal si Dagmar Veškrnovou, s níž podle všeho udržoval vztah už před Olžinou smrtí. Mimořádně populární herečka získala jeho srdce, ale jako k první dámě vůči ní lidé zůstávali dlouho chladní. Změnilo se to až poté, kdy paní Dagmar obětavě stála po boku často nemocného manžela, především v Innsbrucku, kde mu v roce 1998 operovali perforace tlustého střeva. Havel ve své ženě viděl oporu, možná i proto jí daroval svou půlku Barrandovských teras, statku ve Žďárci a nedávno i vilu ve Střešovicích.

Jinak se ale Václav Havel opačnému pohlaví nevyhýbal ani v pokročilejším věku. Před nedávnem rozvířila vlny veřejného zájmu Tajná kniha devětačtyřicetileté spisovatelky Ireny Obermannové, v níž popisuje svůj čerstvý milostný vztah s „největším Čechem“. Možná jde jen o mystifikaci, ale Havla ženy vždy milovaly, takže kdo ví…

(kp, top, ska, gk, red)

20.12.2011
SDÍLEJ:
Muže v Dubí srazilo auto. Z ošklivě vypadající srážky vyvázl dobře

VIDEO: Muže v Dubí srazilo auto. Z ošklivě vypadající srážky vyvázl dobře

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský
AKTUALIZOVÁNO
10 28

Ústavní soud EET nezrušil. Část zákona ale škrtl

BMW bude v Karlovarském kraji stavět polygon za čtyři miliardy

První vývojový areál společnosti BMW Group ve východní Evropě pro testování autonomních vozidel vznikne v Karlovarském kraji. Areál, který představuje investici ve výši tříciferných hodnot v milionech eur, neoficiálně se hovoří v přepočtu až o čtyřech miliardách korun, nabídne několik stovek nových pracovních míst.

AKTUALIZOVÁNO

Ústavní soud EET nezrušil. Část zákona ale škrtl

/ANKETA/ Zrušit celý zákon o elektronické evindenci tržeb, nebo jen proškrtat? Po dnešním vyjádření Ústavního soudu už je jasno. Ten se rozhodl s platností od konce února 2018 škrtnout některé paragrafy o EET, které se týkají bezhotovostních plateb a e-shopů. Ústavní soud rovněž zrušil plánovaný náběh třetí a čtvrté vlny EET.

AUTOMIX.CZ

Víte, co je černý led? Poradíme, jak ho poznat a jak se s ním vypořádat

Ze všech zimních nástrah na motoristy (a vlastně obecně na všechny), je jednou z nejhorších takzvaný „černý led“. Ten je totiž skoro nerozpoznatelný, ale strašlivě kluzký, což může způsobit velkou spoustu nemilých situací. Znáte taková ta videa, kdy se auta se zabržděnými koly nekontrolovaně kloužou jako saně? Tak přesně to umí černý led.

AKTUALIZOVÁNO

Prezidentští kandidáti mají svá čísla: Zeman půjde do voleb se 7, Drahoš s 9

Prezident Miloš Zeman bude o znovuzvolení v lednových volbách usilovat s číslem sedm. Bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš, který je podle průzkumů nejvážnějším konkurentem, získal číslo devět.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT