Jelínek předal petici se 7200 podpisy občanů na ústeckou radnici na začátku prosince. Odpověď dostal před několika dny. Iniciátor petice ale tvrdí, že magistrát porušil zákon.

„Petice jasně říkala, že lidi požadují zrušení stavebního povolení, prověření stavby z hlediska zákona o posuzování vlivu na životní prostředí a změnu územního plánu, který neumožní výstavbu. Odpověď je ale o ničem. Není k tomu ani čárka,“ podotkl Jelínek.

Mluvčí ústeckého magistrátu Milan Knotek porušení petičního zákonu jednoznačně odmítl. Jediným dotčeným orgánem je v současné době podle něj Ústí nad Labem. Město tak nemohlo předat petici dalším kompetentním institucím. „Skutečnost, že nelze dva ze tří vyslovených požadavků v petici splnit, není neochotou města, ale nutností respektovat zákon,“ uvedl Knotek.

Zákon vůbec neumožňuje zrušit stavební povolební z roku 1996. Nelze ani prověřit stavbu z hlediska zákona o posuzování vlivů na životní prostředí, protože tento proces již proběhl. Změnit územní plán tak, aby byla v daném území znemožněna stavba paroplynového cyklu podle Knotka možné je, jde však o velmi dlouhý proces, který by trval až dva roky.

Knotek dodal, že nejlepší odpovědí na petici je usnesení zastupitelstva z 18. prosince loňského roku. Ústečtí zastupitelé tehdy jednomyslně přijali usnesení, ve kterém odsuzují postup ČEZu a nesouhlasí s realizací projektu. Důvodem byl zejména nedostatek informací. Jelínek si však stojí za svým. Chce se poradit s právníky, co bude nyní dělat dál. „Rozhodně to nechci nechat, že mi město odpoví takovým stručným dopisem. Moje aktivita by byla úplně zbytečná a lidé, kteří petici podepsali, by se mohli cítit ošáleni,“ dodal iniciátor petice.