„Je to nespravedlivé, nechápu, proč mám od nového roku přijít opřídavky. Jen vpřípadě naší rodiny to dělá jedenáct set korun měsíčně, na které zřejmě ztratíme nárok. Na to, že vláda zavedla poplatky ulékaře a všechno se zdražuje, to není málo peněz,“ postěžovala si Koudelová, která má dceru vprvní třídě a ročníhosyna.

Že se část matek na rodičovské bude muset obejít bez přídavků, potvrdil iředitel břeclavského Úřadu práce Lubomír Marko. „Jde oto, že se snížil koeficient výpočtu přídavku na dítě. Proto nás čeká přepočítávání nároku. Bude–li výše příjmů koeficient přesahovat, přídavky musíme odejmout,“ uvedlMarko.

Podle něj lze předpokládat, že se změna na Břeclavsku negativně dotkne možná až třiceti procent matek na rodičovské. „Je to jen odhad. Jasno bude počátkem února,“ doplnil.

Podivínská aktivistka považuje za nešťastné irozhodování, jak dlouho zůstane sdítětem doma. „Co když po třech letech nastoupím opět do práce, syn bude pořád nemocný a já dostanu výpověď? Zpět na rodičovskou jít nemohu a sehnat novou práci není pro matku sdvěmi dětmi zrovna jednoduché,“ argumentuje.

Proto připravuje petici, jejímž podpisem by nespokojené matky vyjádřily nesouhlas snovým systémem. „Zatím uvažuji nad nejvhodnější formou. Chci vyburcovat matky nejen na Břeclavsku, ale ivjiných částech republiky. Nakrklo to řadu znich, měly by se proto začít bránit a hájit svá práva,“ uvedla stím, že petici hodlá předat českévládě.

Ne všichni rodiče jsou ale ke třírychlostnímu rodičovskému příspěvku a přepočítávání přídavků tak kritičtí. „Rodičovská zůstala stejná, nic moc se nezměno. Spíš na těch změnách vyděláme. Žena je na mateřské, takže nebudeme platit skoro žádnou daň,“ řekl například Vojtěch Soja zBřeclavi, který má doma sedmiměsíčníhosy­na.