Jeden z jeho protikandidátů, europoslanec Edvard Kožušník delegátům navrhl, aby teď zvolili krizové vedení, které v červnu svolá nový kongres. Bývalá předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová, která se o zvolení rovněž uchází, řekla, že ODS by měla čelit prezidentovi Miloši Zemanovi, jenž se snaží porušovat ústavní zvyklosti, i novým politickým stranám, které Němcová označuje za antisystémové či populistické.

Fiala nabádal občanské demokraty, aby přestali lidi strašit a začali věřit v dobrou budoucnost. Když si sami budou věřit a nabídnou voličům reálná řešení jejich problémů, získají podle něj jejich důvěru zpátky. „Žádná jiná síla v této zemi se tak důsledně nebude stavět za zájmy českých občanů jako my," nikdo jiný nebude tolik věřit v lidskou svobodu a kreativitu, popsal v nominačním projevu jeden z rysů, jaký by podle něj ODS pod jeho vedením měla.

Srovnání s Margaret Thatcherovou a Václavem Klausem

Delegáty pobavil tím, když srovnával svá životopisná data s někdejší britskou premiérkou Margaret Thatcherovou a zakladatelem ODS Václavem Klausem. Připomněl že, Thatcherová byla rovněž nejdřív ministryní školství. A když se Klaus stal poprvé předsedou ODS, bylo mu 49 let, jako je teď i Fialovi. „Uznejte, že jsem udělal skoro vše, co jsem mohl, abych naplnil předpoklady stát se předsedou ODS," dodal v nadsázce. Ve své řeči odkazoval rovněž na americkou konzervativní ikonu – někdejšího prezidenta USA Ronalda Reagana.

V projevu mnohokrát přerušovaném potleskem Fiala řekl, že se jej v poslední době lidé často ptají, proč chce na předsedu ODS kandidovat. „Jdu do toho, protože vím, že věci můžeme měnit, jen když budeme sami aktivní," uvedl. Skutečná obnova strany podle Fialy nezačne, dokud budou její členové stále svalovat vinu na ostatní, ale tehdy, když každý začne sám u sebe. Podle Fialy má strana jen jeden pokus. „Nesmí to být my a oni, dobrá a špatná ODS. My všichni jsme ODS, my všichni máme odpovědnost za ODS a jedině tak dokážeme ODS obnovit," řekl Fiala, Projev kandidáta, který do strany vstoupil teprve loni, ocenili delegáti na závěr ovacemi vestoje.

Kožušník delegáty vyzval, aby na nynějším kongresu zvolili krizové vedení, které by v červnu svolalo nový kongres. Ten by měl podle něj představit nezbytnou volební strategii, jak pro několikeré další volby, tak pro účinnou opoziční práci ve Sněmovně. V kritickém projevu poukázal na absenci tradičních účastníků kongresů strany i na to, že politická diskuse byla proti tradici odložena až po volbě vedení. „Máme snad z něčeho strach? Bojíme se slyšet hořkou pravdu, chceme si nadále lhát do kapsy?" prohlásil Kožušník.

Vlak na odstavné koleji

Kandidát na předsedu strany přirovnal ODS k nepojízdnému vlaku na odstavné koleji, do kterého zatéká. Nedá se z něj podle něj ani přestoupit, neboť ostatní vlaky u něj ani nepřibrzďují. „Situaci, ve které se dnes nacházíme, jsme si zavinili jenom my sami. A to proto, že jsme neslyšeli nebo nechtěli slyšet vzkazy našich bývalých předsedů, kteří zde dnes s námi bohužel nesedí. A že těch výzev k zatažení záchranné brzdy jsme v posledních letech slyšeli požehnaně," uvedl Kožušník. Vyzval delegáty především k navrácení důvěry ve stranu. Uvedl také, že jedním z místopředsedů by měla být žena. Obrozená ODS podle něj nesmí rezignovat na roli silné opoziční strany a nový předseda by měl být především krizový manažer, který se nebojí činit odvážné kroky.

Němcová pak delegátům vysvětlovala, proč se rozhodla kandidovat, i když nedostala nominaci z krajů. Přesvědčilo ji mimo jiné velké množství preferenčních hlasů ve sněmovních volbách, pochybnosti některých jejích kolegů o tom, zda má na to být předsedkyní strany, i podpora intelektuálních, vědeckých a uměleckých elit.

ODS by měla podle ní čelit prezidentovi Miloši Zemanovi, který se snaží porušovat ústavní zvyklosti, i novým politickým stranám, které Němcová označuje za antisystémové či populistické. Oznámila, že v případě neúspěchu nebude kandidovat na žádné z místopředsed­nických míst.

Kongres ODS sledujeme on-line