Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Petr Nečas: V ODS budou muset politici odkrýt karty

Praha – Místopředseda ODS Petr Nečas je v politice už devatenáct let, dva roky byl ministrem práce a sociálních věcí.

22.5.2010 42
SDÍLEJ:

Petr Nečas.Foto: DENÍK/Attila Racek

Před osmi lety o pár hlasů prohrál souboj o předsednické křeslo s Mirkem Topolánkem. Od té doby varuje před prolínáním politiky a byznysu, nahrazením idejí bojem o moc. Na jeho slova došlo letos v dubnu, kdy Topolánek pod tlakem odešel z vedení strany a Nečas, přezdívaný pan Čistý, se stal lídrem ODS.

Děkan Právnické fakulty v Plzni a váš blízký spolupracovník Jiří Pospíšil navrhl odebrání magisterského titulu chomutovské primátorce Ivaně Řápkové. Vyškrtnete ji z druhého místa kandidátky?
Pro mne bude rozhodující výsledek správního řízení a postoj ústeckého regionu.

Vy jako nový lídr ODS chcete mít takovou ženu jako dvojku v Ústeckém kraji?
Nejde o to, jestli já ji chci, nebo nechci. Kandidátky byly sestaveny v primárních volbách a schváleny kongresem a výkonnou radou. Ty nedával dohromady Petr Nečas.

Ale může navrhnout vyškrtnutí.
Nemůže ho ale provést bez toho, že by návrh dal příslušný regionální sněm a schválila ho výkonná rada. Paní Řápková ale může sama rezignovat a je na ní a na regionálním sdružení, jakým krokem voliče osloví a kterým naopak uškodí.

Co o tom soudíte vy?
Můj osobní názor je, že její odchod by samozřejmě kandidátce pomohl.

Vlivný člen ODS Patrik Oulický hyzdí svou nepovolenou ochrannou zdí krajinu. Upozorňoval na to i zesnulý ombudsman Otakar Motejl. Kdy se v ODS začnou bourat černé stavby?
Tento případ neznám podrobně, nicméně vždy jsem hájil zásadu, že zákony se mají ctít a černé stavby jsou nepřijatelné. Jako takové mají být odstraněny, což platí pro každého.

Ano, beru to jako své občanské právo na obranu proti korupci, které vy jste si vetkli do předvolebního programu. Jak mi ho zajistíte?
My chceme, aby se každý občan mohl domáhat obrany v případě, že je poškozován koruptivním jednáním.

Jak by takové domáhání vypadalo?
Mělo by být usnadněno trestní řízení včetně oznámení o korupci. Pokud existuje jen podezření bez přímých důkazů, mohl by se člověk obrátit na nějaký orgán, například ombudsmana, který by postup dotčeného úřadu prošetřil.

Požadujete i vyšší trestní sazby pro úplatné politiky a úředníky. Není to úsměvné v zemi, kde pět na stole v českých soud chápe jako heslo pro setkání pěti nevinných osob na pivu?
To by nicméně nemělo bránit tomu, aby veřejní činitelé byli posuzováni a odsuzováni přísněji než řadoví občané.

Navrhujete také, aby se každý navržený zákon posuzoval podle míry korupčního rizika. Co si máme pod tím představit?
U každého zákona se běžně posuzují dopady z hlediska míry regulace, vlivu na rozpočet či souladu s evropským právem. Teď se to rozšíří o korupční riziko.

Jak se ale bude posuzovat, zda zákon o zvýšení mateřské nebo přímé volbě prezidenta skrývá možnost úplatkářství?
Zjistí se, zda norma zvyšuje či snižuje prostor pro korupci nebo je k tomu neutrální. Po určité době bude povinné se k hodnocení vrátit a dohledat na základě praxe, zda skutečně je či není korupčně rizikový.

Která norma z těch v minulosti přijatých takové riziko obsahuje?
Každá, v níž nerozhodují objektivní kritéria a automatické procedury, ale vůle úředníků.

Mohl jedenáctibodový přísný protikorupční balíček vzniknout v ODS dříve, než jste se ujal jejího vedení?
Vzhledem k tomu, že jsem byl zodpovědný za přípravu programu do voleb, tak se to rodilo na můj podnět předtím, než jsem se stal lídrem. Chtěli jsme mít silný, ale realistický protikorupční program.

KONEC REPRODUKTORŮ V ODS

Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek mi řekl, že podobné programy budete prosazovat v čele strany jen tak dlouho, dokud vám to kmotři v ODS nezatrhnou a nesvrhnou vás.
Tak zaprvé chci panu Kalouskovi také popřát vše nejlepší a též mu držím palce. Zadruhé si nemyslím, že vzhledem k jeho personální historii zrovna on by byl v pozici toho, kdo by měl kázat ostatním, jak má vypadat stýkání se světa byznysu a politiky. On by určitě v tom neměl být považován za vzor a troška pokory by neuškodila.

Tak málokdo může hodit kamenem. Kupodivu snad kromě vás, pana Čistého.
Ani já ne. Řídím se tímto principem a myslím, že troška pokory a sebereflexe neuškodí nikomu z nás. Navíc si myslím, že tady funguje démonizace některých prvků v politice ODS, k níž jsme, pravda, přispěli sami. Používání termínů jako je kmotr nepovažuji za šťastné a nikdy jsem ho nepoužíval.

Což neznamená, že tam nejsou a neovládají ODS, aniž by museli být jejími čelnými politiky.
Obecně platí, že o dění v ODS musí rozhodovat politici na viditelných místech, o která musí usilovat a získat je demokratickou procedurou, budou kontrolovatelní a odvolatelní. Čili ne lidé, kteří stojí v zákulisí a odsud tahají nitkami.

Jak to chcete dokázat? Každý přece ví o obrovském vlivu regionálních postav typu Iva Rittiga, Alexandra Nováka, Romana Jurečka, Pavla Dlouhého, Tomáše Hrdličky a dalších.
Každý v ODS, chce-li mít v politice slovo, musí jít na viditelné místo. Jinak je naprosto správné jeho neformální vliv považovat za nelegitimní. Politici, kteří se sami neprojevují jako autentické osobnosti a nositelé zřetelných politických postojů a jsou vlastně reproduktory cizích názorů, budou odsouváni krůček po krůčku do pozadí a ODS bude dávat přednost těm autentickým.

Máte ale na to sílu? Já si totiž pamatuji na vaše apely na všech posledních kongresech ODS, aby vystavěla zeď mezi světem byznysu a politiky a nebyla stranou podnikatelských zájmů. Jaksi to nedošlo ohlasu v praxi.
Každý politik ODS bude muset v budoucnu prokázat, že stojí na svých vlastních nohou a není řízen ze zákulisí. Politika je soutěživá disciplína, dříve nebo později se podstata každého projeví. Pak samozřejmě musíme mít odvahu a sílu ty reproduktory vyzvat, ať odkryjí karty. Já je mám.

Vy možná, protože vás za 19 let v politice nikdo nezkorumpoval a do ničeho jste se nezapletl. Odpusťte, ale kdo z vás to v ODS má?
V ODS je drtivá většina politiků, které nikdo nezkorumpoval.

Tak nemyslím na pár tisícovek v obálce. Jsou rafinovanější metody.
Mluvím o přímé i nepřímé korupci. Většina politiků ODS jsou slušní lidé a ODS na tom není o nic hůř než kterákoli jiná politická strana. Jenom o tom dokáže otevřeně mluvit. Ty ostatní to teprve čeká.

Vy zřejmě už také začínáte dělit zrno od plev, neboli autentické politiky od těch reproduktorů. Ve vašem kompetenčním týmu třeba nejsou pánové Langer, Gandalovič či Bendl. A jsou tam naopak paní Němcová, Filipiová či pan Pospíšil.
Vybral jsem si lidi, s nimiž nad danými tématy spolupracuji již delší dobu, takže v tomto smyslu to určitě nejsou překvapivá jména. Nicméně to poslední, co mám teď na mysli, je rozdělování pozic, neřku-li ministerských křesel. To s tím vůbec nesouvisí.

Určitý vzkaz veřejnosti před volbami to ale je.
Vzkaz voličům to nepochybně je. Například v tom, že v týmu jsou dvě dámy, neokoukané nové tváře, lidé mladšího a středního věku.

Připravujete si tím postupně i své stranické zázemí, abyste měl dost hlasů při voleb předsedy ODS?
Představa, že budu předsedou ODS, není myšlenkou, s níž bych usínal a probouzel se. Stejně tak je mediální klišé, že ve straně nemám personální zázemí. Šest kongresů po sobě jsem byl zvolený do nejužšího vedení ODS. Moje opora ve straně nemá podobu mocenské skupiny, ale jde o spontánní podporu člověku považovanému za mluvčího konzervativního proudu. Je ale úsměvné dělat ze mne politického naivu, který se nyní jakoby probudil a začíná si vytvářet zázemí.

Ono jde spíš o to, zda si vás tam straničtí šíbři vždycky v sebezáchovném popudu nezvolili, abyste jim dělal přijatelnější image.
Ale lidí ve vedení ODS bez jakýchkoli podezření a korupčních stínů je přece mnoho.

Miroslava Němcová. Napadá vás snad ještě někdo jiný?
Je jich určitě víc. Ivo Strejček, Martin Říman, Hynek Fajmon – abych namátkou vzpomněl mně blízké lidi.

Říkejte si, co chcete, v rámci ODS působíte poněkud nepatřičně. Nejen že za 19 let v politice nemáte na kontě ani jednu aféru, ale žijete z jednoho platu, bydlíte v pronajatém bytě, jezdíte fabií. A ani by mne nenapadlo, že byste dovolenou trávil v Toskánsku. Co vlastně v té straně děláte?
Pravicové konzervativní strany přece nejsou jen pro úspěšné, bohaté a zdravé lidi. Všude ve světě mají daleko širší záběr, jdou napříč sociálními i příjmovými skupinami obyvatel. Koneckonců termín soucitný konzervatismus to přesně vystihuje. Jde o směr, který klade důraz na vzdělávací a sociální politiku. A k němu já se dlouhodobě hlásím.

Prezident Václav Klaus se s ODS nerozešel právě v dobrém. Právě on řekl, že ideje v ní nahradili lobbistické souboje. Jenže názor výrazně nezměnil ani po odchodu Mirka Topolánka. Podle něj nic nenasvědčuje, že by se vám podařilo nastavené mantinely zužovat.
Skepticismus je v politice zdravý a já vždy říkám, že je lepší být příjemně překvapený pesimista než zklamaný optimista. Byla by iluze myslet si, že výměnou jedné osoby nastane okamžitý zvrat. A také by to byla nemístná démonizace osoby Mirka Topolánka. Bude to dlouhodobější záležitost. Koneckonců jaký efekt měla, se dozvíme až po zveřejnění výsledků voleb. Ale troufám si říct, že kdyby k ní nedošlo, volební preference i samotný výsledek by byly horší.

NESNESITELNÁ LEHKOST ZADLUŽOVÁNÍ SKONČÍ

Chcete se podle svých slov podílet na středopravicové vládě rozpočtové odpovědnosti. Myslíte, že přijetím finanční ústavy skutečně dojdete k vyrovnanému rozpočtu v roce 2017?
Mechanismy, které by obsahovala, jistě k tomu přispějí. Dnes vás žádný zákon nechrání před státním bankrotem a zadlužením vašich dětí. Snadnost, s jakou je možné nasekat jakýkoli rozpočtový deficit nebo neschválit státní závěrečný účet, je neuvěřitelná. My chceme ztížit cestu k deficitům, především těm, které vznikají v dobách ekonomického růstu. Nesnesitelná lehkost zadlužování, kdy se v době šestiprocentního růstu dělaly gigantické deficity, musí skončit.

Dokonce byste ji chtěl seškrtit finanční odpovědností členů vlády.
My si skutečně myslíme, že politici, kteří způsobili deficit, by to měli pocítit na výplatních páskách. Ale to je jen třešnička na dortu. Klíč je v ústavních změnách, které by znesnadnily přijímání deficitních rozpočtů.

Stále platí, že chcete daň z přidané hodnoty započítávat podnikatelům až ze splacených faktur? To přece bude velká rána pro rozpočet, rozhodně několik miliard ročně.
Jde to udělat tak, aby to takovou díru neudělalo. Otevřeně ale říkám, že to spustíme jen tehdy, když si budeme jisti, že se to nebude zneužívat a rozpočtu to neuškodí. Svůj model chceme propočítat a prodiskutovat.

Takže nejde o věc, kterou navrhnete na první schůzi sněmovny po volbách?
Ne, bude to až výsledek pečlivého rozboru a posouzení. Provést to ale chceme, protože si myslíme, že to je uskutečnitelné.

Ministerstvo práce a sociálních věcí pod vedením pana Šimerky soudí, že se bude muset něco udělat s odvodem živnostníků na zdravotní a sociální pojištění, které je výrazně nižší než u zaměstnanců. Souhlasíte?
To je naprosto chybná úvaha. Zvyšovat odvodovou povinnost živnostníků je vražedný krok, zvláště v současné situaci na trhu práce. To pak budeme naopak živnostníkům zavádět nárok na dovolenou, proplácení přesčasů, ochrannou výpovědní lhůtu podle zákoníku práce? Vždyť tady je celá řada věcí, která osoby samostatně výdělečně činné znevýhodňuje vůči zaměstnancům. Představa, že živnostníci si tady žijí blaze a můžeme je ještě víc skřípnout, je zcela mylná. Zaplať pánbůh za každého samostatně vydělávajícího člověka, který živí sebe a ještě dává práci jiným. Trestat ho za to vyššími daněmi či odvody je krok na hranici ekonomického zločinu.

S ČSSD MÁME ZÁPORNÝ PROGRAMOVÝ PRŮNIK

Pokud je rozpočtová disciplína klíčovým mezníkem pro koaliční spolupráci, kdo pro vás přichází jako partner do vlády v úvahu?
Když srovnám politické programy, pak všechny nelevicové strany vykazující znaky rozpočtově odpovědného jednání jsou naším potenciálním koaličním partnerem.

Nelevicové? A kdo to je – KDU-ČSL či Věci veřejné do této množiny řadíte, nebo ne?
Ano, považuji tyto dvě strany za nelevicové, na rozdíl od socialistů a komunistů, kde vidím jen bezbřehý populismus, absolutní neodpovědnost a pojetí politiky po nás potopa.

Takže s ČSSD nikdy?
Socialistické recepty selhaly všude, kam se v Evropě podíváte. Jejich recepty přivádějí ekonomiky zemí do problémů a nejsou v praxi uskutečnitelné. Nejinak je to s českými socialisty. Programový průnik mezi občanskými demokraty a ČSSD je nejenom nulový, ale je v záporných hodnotách.

Jenže předvolební průzkumy naznačují, že by volby mohly dopadnout zase patem. Asi nehrozí, že bychom zažili to, co Britové. Tam po dramatickém souboji a těsném výsledku šéf labouristů uznal porážku, odešel do Skotska a do týdne se konzervativci s liberály dohodli na vládě, která ihned začala pracovat.
Jednali pod tlakem dvou věcí, jednak dlouhodobé politické kultury, jednak rozpočtové situace. Stejně to bude i u nás, tedy mám na mysli ten druhý případ. Situace na finančních trzích ve vztahu k dohodě politických sil bude mít velký vliv. Jsem přesvědčený, že se i u nás povede sestavit vládu bez socialistů, stejně jako v Británii. Mimochodem onen decentní a lidsky velký odchod expremiéra Browna je impozantní. Škoda, že se z něj nemohl poučit jeden český politik, protože situace před čtyřmi lety po volbách by se tím strašně zjednodušila.

Deset otázek Deníku pro lídry politických stran

Odpovídá PETR NEČAS, předseda ODS

1. Měly by daně z příjmu fyzických osob zůstat na současné výši? Pokud ne, jak je chcete změnit?
Ano, daň z příjmu fyzických osob by měla zůstat na současné výši. Plánujeme nicméně provést reformu, která celkově zjednoduší daňový systém.

2. Za jakých podmínek by se měla proplácet plná výše podpory v nezaměstnanosti?
Nezaměstnaný by měl být aktivní. Po dvou měsících by se tedy měl účastnit rekvalifikačního kurzu, veřejně prospěšných prací, veřejné služby nebo vzdělávacího kurzu. Jinak může přijít o část dávek či o celou dávku.

3. Jste pro větší volnost zaměstnavatelů při dávání výpovědí z práce?
Chceme udržet pracovní místa. Proto se zaměřujeme spíše na flexibilnější podmínky práce, než podmínky propouštění. Například chceme obnovit možnost přidělení zaměstnance s jeho souhlasem k jinému zaměstnavateli nebo zpružnit konta pracovní doby.

4. Chcete vázat platy politiků na stav veřejných financí?
Stoprocentně ano. Politici si již konečně musí uvědomit, že s daněmi českých poplatníků musí zacházet odpovědně. Kdo bude hlasovat pro vysoké deficity, přijde o část platu. Počítá s tím námi připravená Finanční ústava.5. Jaké výše by měl v roce 2015 dosáhnout průměrný starobní důchod v poměru k reálnému příjmu? Kolik z této částky by mělo činit soukromé spoření na důchod?
Odhadovat poměr důchodu k reálnému hrubému příjmu na pět let dopředu je dost obtížné. Nicméně bychom chtěli zachovat výplatní poměr nad 40 procenty. Co se týče podílu soukromého spoření na důchod, tak to se začne vyplácet až po roce 2015.

6. Jste pro zachování regulačních poplatků ve zdravotnictví?
Ano, jejich regulační funkce se osvědčila, a přinesly do zdravotnictví každoročně 10 miliard korun. Jediné, kde jsme ochotni uvažovat o změně, je poplatek za položku na receptu.

7. Na jaké úkony ve zdravotnictví by si měl pacient připlácet?
Pacient by si měl připlácet za nadstandardní péči. Nadstandard bude definován v zákoně.

8. Chcete zavést školné na VŠ?
Nikoliv. V prvním kroku chceme zavést platbu za svévolně nedokončené studium a pak otevřít debatu o tzv. odloženém školném, což je školné placené až po absolvování školy ve chvíli, kdy absolvent dosáhne na nadprůměrnou mzdu.

9. Prosadíte po volbách přímou volbu prezidenta a kdo je vaším osobním kandidátem?
Ne, ale bude-li nalezen kompromis v přímé volbě, podpořím ho.

10. Podporujete udělení státního vyznamenání bratrům Mašínovým?
Ano.
Radka Nečasová: Roli premiérovy manželky bych zvládla

Zatímco Petru Nečasovi se přezdívá pan Čistý, jeho ženu bychom mohli titulovat paní Neznámá. Ačkoli je lídr ODS v politice neuvěřitelných devatenáct let a dva roky byl ministrem, jeho ženu nikdo z voličů nezná. Na billboardech se neobjevuje, svého muže na mítinky nedoprovází. Když jsem přemýšlela o důvodech, napadlo mne, že třeba není příliš hezká nechce se ukazovat. Chyba lávky. Radka Nečasová je naopak mimořádně půvabná dáma a rozhodně na ní není vidět, že má čtyři děti, z nichž nejstaršímu Ondřejovi je třiadvacet. Nečas na moji výtku, proč se jeho žena tak sveřepě brání kontaktu s médii, lehce podrážděně odpověděl: „Není k tomu žádný důvod. Do sněmovny kandiduji já a politiku jsem si vybral také já.

Zajímaly by vás snad Radčiny názory, kdybych nebyl místopředsedou ODS?“ Má pravdu. Za což se stydím, protože paní Nečasová by za prozkoumání stála i bez toho, že je manželkou kandidáta na premiérský post. „Jsem vystudovaná sociální pedagožka. Vždy mě silně zajímala problematika života lidí s handicapem. Teď studuji magisterský obor a chci se péči o handicapované věnovat i v budoucnost,“ sdělila Deníku.

Rodina především, ale puťka není

S manželem se seznámila na diskotéce, když jí bylo sedmnáct a jemu osmnáct. „Zaujal mě svou výškou a úsměvem,“ vzpomíná. Než se kvůli Nečasově angažmá ve vrcholné politice přestěhovali do Prahy, žili v Rožnově pod Radhoštěm, kam se dosud vracejí každou volnou chvíli. Nejmladší, sedmiletá, dcerka Maruška se totiž s Moravou loučila nejobtížněji. Teď chodí do pražské základní školy, její čtrnáctiletá sestra Tereza na víceleté státní gymnázium. Ondřej studuje Vysokou školu ekonomickou, dvacetiletý Tomáš architekturu.

Nečasovi jsou hrdí rodiče, dětem se také hodně věnují. „Rozhodla jsem se pro velkou rodinu a nemám pocit, že bych v životě cokoliv promeškala. Manžel se mi snaží s péčí o děti maximálně pomáhat,“ svěřila se. Paní Nečasová ale není žádná puťka. Na otázku, zda v případě manželova úspěchu ve volbách odhodí ostych a bude se po jeho boku víc zapojovat do politiky, odvětila: „Pokud tato situace nastane, nebojím se jí. Svou roli bych zvládla,“ míní možná budoucí paní premiérová. Neváhá ani s odpovědí, proč je voličkou ODS a svého muže. „Protože je pracovitý a odpovědný. Je schopen dohody a kompromisu. Samotný post předsedy vlády pro něj není důležitý sám o sobě, ale má jasnou představu, kam má tato země směřovat.“


Autor: Kateřina Perknerová

22.5.2010 VSTUP DO DISKUSE 42
SDÍLEJ:
Radek Vondráček
2 9

Hnutí ANO navrhne na předsedu Sněmovny Vondráčka

Andrej Babiš (vlevo) a Jaroslav Faltýnek.
46 9

Mezi Čechy mírně převažuje nespokojenost s výsledkem voleb

Grémium ČSSD naplánovalo mimořádný sjezd. Bude v dubnu

Mimořádný sjezd ČSSD by se měl konat v Hradci Králové 7. dubna, řekl po dnešním večerním jednání užšího vedení strany novinářům úřadující šéf sociální demokracie Milan Chovanec. V tento den ČSSD slaví 140. výročí založení. Šéfové ČSSD se ze sídla strany odebrali do Sněmovny na jednání s představiteli hnutí ANO. Podle Chovance grémium řešilo technické věci, ale také taktiku pro jednání.

AKTUALIZOVÁNO

FOTOGALERIE: Při smrtelné nehodě se vážně zranili další tři lidé

Smrtelná dopravní nehoda zablokovala v neděli dopoledne silnici mezi Javornou a Železnou Rudou. U odbočky na Zhůří se čelně srazila dvě osobní auta, muž německé národnosti nehodu nepřežil.

Diktátor Mugabe nebude velvyslancem dobré vůle, šéf WHO po kritice obrátil

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) podlehl bouři nevole, kterou rozdmýchalo přidělení titulu Velvyslanec dobré vůle dlouholetému prezidentovi Zimbabwe Robertu Mugabemu. Přestárlý jihoafrický dikátátor se tak zdravotnickým embasadorem nestane.

Extraliga po 16. kole: Zlín slavil v mocném finiši. Vondrka odbrzdil Piráty

/FOTOGALERIE/ Že na vítězství stačí necelé tři poslední minuty zápasu doma ukázali hokejisté Zlína v mocném finiši. Zlínští hostili Liberec, který v samém závěru pohodlně vedl 2:0. Jenže Zlín v 58. minutě snížil Robertsem Bukartsem a v čase 59:44 vyrovnal Freibergs. Obě branky dali domácí při hře bez brankáře. V následném prodloužení vystřelil Beranům dva body Honejsek.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení