Devětapadesátiletý Bek v minulosti působil jako rektor brněnské Masarykovy univerzity. Stal se již třetím ministrem školství Fialovy vlády. Balaše vyslalo hnutí STAN do čela ministerstva loni v červenci. Nahradil tehdy Petra Gazdíka (STAN), který odstoupil kvůli kontaktům s obviněným podnikatelem Michalem Redlem z pražské korupční kauzy Dozimetr.

Dosavadní politický náměstek ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) Dvořák byl v minulosti primátorem Hradce Králové, generálním konzulem v New Yorku či velvyslancem v Kuvajtu.

Oficiální portrét prezidenta Petra Pavla
Pavel změnil názor, teď je jako od Warhola. Hrad ukázal jeho portrét a známky

Pavel dnes ocenil, že i druhé jmenování ministrů ve funkci prezidenta bylo „hladké“. „Bylo to i proto, že oba pány delší dobu znám a jsem přesvědčen o tom, že po lidské i odborné stránce naplňují všechna kritéria. Rozhodování bylo snadné,“ řekl. V březnu den po svém nástupu jmenoval Pavel místopředsedu KDU-ČSL Petra Hladíka ministrem životního prostředí.

Urgentní úkol 

Před oběma ministry stojí podle Pavla urgentní úkol vysvětlovat spolu se zbytkem vlády kroky k nápravě veřejných financí, kvůli které pětikoalice aktuálně pracuje na konsolidačním balíčku. Pro Beka by mělo být prioritou celoživotní vzdělávání a transformace vzdělávacího systému tak, aby se lidé byli schopní adaptovat na dobu umělé inteligence, automatizace a robotiky.

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) po setkání s prezidentem Petrem Pavlem na Pražském hradě
Jurečka představil Pavlovi změny důchodů. Prezident: Musí být dobře vysvětlené

Dvořák by pak měl na prvním místě řešit pružný postup spojený s evropským hledáním všech forem pomoci Ukrajině. „Úspěch Ukrajiny ve válce, kterou proti ní agresivně vede Rusko, je naším přímým zájmem. Pokud Ukrajina neuspěje a naopak uspěje Rusko, promítne se to negativně do všech částí našich životů,“ uvedl Pavel.