„Neměli jsme ambici hledat konkrétní akce, termíny, spíše nastavit rámec a atmosféru spolupráce. A to se myslím povedlo velice dobře, protože atmosféra byla po celou dobu mimořádně vstřícná, ale také konstruktivní,“ řekl Pavel.

Se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou, premiérem Eduardem Hegerem nebo šéfem slovenské sněmovny Borisem Kollárem hovořil Pavel podle svých slov o řadě problémů, které mají Česko a Slovensko společné. Mluvili například o nadcházejících předčasných slovenských parlamentních volbách, o pomoci Ukrajině a řešení tamní krize nebo o možnostech další česko-slovenské spolupráce při čelení dezinformačním kampaním.

Tématem bylo i prohloubení spolupráce v obranném průmyslu nebo možnost zapojení do obnovy Ukrajiny.

Český prezident Petr Pavel se setkal se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou, 13. března 2023, Bratislava
Pavel se na Slovensku setkal s Čaputovou. Zvažují společné zahraniční cesty

S Čaputovou český prezident také řešil, zda a za jakých podmínek by se mohli zúčastnit společných zahraničních cest. Zmínil například jednání Rady Evropy, summit NATO nebo Valné shromáždění OSN. „Abychom se chovali nejen úsporně, ale abychom tím dali najevo, že naše země spolupracují opravdu nadstandardně,“ podotkl. ČTK v pondělí řekl, že by na podobné akce mohli letět jedním letadlem.

Během návštěvy Slovenska se Pavel setkal také se zástupci neziskového sektoru, uctil památku zakladatelů Československa Tomáše Garrigua Masaryka a Milana Rastislava Šefánika a poklonil se obětem vražd u gay baru a památníku zavražděného novináře Jána Kuciaka.

Eva Pavlová při inauguraci nově zvoleného prezidenta Petra Pavla
Eva Pavlová jako módní ikona. Šatník jí bude zářit barvami, řekla její stylistka

Pavel řekl, že je velmi rád, že cestu mohl vykonat tak brzy po své čtvrteční inauguraci a dát tak najevo, že Slovensko je pro Česko zahraničním partnerem číslo jedna a bude tomu tak i nadále.

Pavlova manželka Eva měla podle prezidenta spíše kulturní program. Setkala se s partnerem Čaputové Jurajem Rizmanem, prohlédla si Bratislavský hrad a debatovala s Čaputovou i jejím partnerem o tom, jaké jsou podmínky pro práci partnerů prezidenta, co mohou dělat čí čím mohou přispět.

Brandy a kniha pro motoristy 

Mluvčí prezidenta Eva Hromádková ČTK sdělila, že Pavel dostal od slovenského prezidentského páru Karpatské brandy, karafu na koňak se skleničkami a knihu pro motoristy Okresky, která popisuje slovenské okresní silnice. Čaputová tak nepochybně mířila na Pavlovu zálibu v jízdě na motocyklu. Jeho manželka Eva obdržela brož od slovenské designérky Nataši Štefunkové.

První den pracovní návštěvy prezidenta České republiky Petra Pavla ve Slovenské republice, 13. března 2023, Bratislava, Slovensko. Primátor Bratislavy Matúš Vallo (vlevo) provází prezidenta Petra Pavla s manželkou Evou centrem Bratislavy.První den pracovní návštěvy prezidenta České republiky Petra Pavla ve Slovenské republice, 13. března 2023, Bratislava, Slovensko. Primátor Bratislavy Matúš Vallo (vlevo) provází prezidenta Petra Pavla s manželkou Evou centrem BratislavyZdroj: ČTK

Mluvčí Čaputové Martin Strižinec již v pondělí řekl novinářům, že Pavlovi slovenská prezidentka věnovala obrázek od známého slovenského karikaturisty Martina Šútovce, který vystupuje pod přezdívkou Shooty.

Čaputová naopak dostala brož a náramek od mladé české designérky se slovenskými kořeny Anežky Juhové a její partner Rizman outdoorovou bundu od české firmy Tilak.