Zuzana Čaputová se během svého působení ve funkci prezidentky Slovenské republiky v letech 2019 až 2024 zasloužila o upevnění vztahů mezi Českou a Slovenskou republikou a v rámci rozvoje těchto vztahů aktivně přispívala k posilování hodnot demokracie, svobody a lidských práv v obou zemích i širším evropském prostoru,“ uvedl vedoucí prezidentské kanceláře Milan Vašina.

Pavel na Čaputové ocenil lidskost, vlídnost, vstřícnost či snahu porozumět lidem a naslouchat jim. Její vztah k Česku podle něj přispěl ke zlepšení spolupráce. Zavzpomínal na společnou cestu vlakem na Ukrajinu napadenou Ruskem či vládním speciálem do Reykjavíku na jednání Rady Evropy.

Vyznamenání Čaputové udělil, neboť naplňuje všechny rysy, které by hlava státu demokratické země podle něj měla mít. Tím, jak plnila svoji prezidentskou roli, byla vzorem pro mnoho představitelů v Evropě i ve světě, míní český prezident.

Vztahy mezi zeměmi

Přístup Čaputové k Česku přispěl podle Pavla k výraznému zlepšení vztahů nejen na občanské, ale i oficiální úrovni. Ocenil přímou podporu českého předsednictví v Radě EU v roce 2022 nebo spolupráci v institucích v rámci Severoatlantické aliance (NATO) či Visegrádské skupiny.

Pavel poděkoval Čaputové za způsob, jakým k funkci přistupovala a za to, co vše udělala pro slovenské občany. „I když, jak už to někdy bývá, mnozí to docení až později,“ podotkl. Čaputová se podle něj držela svých morálních hodnot a prokazovala svoji integritu i v dobách politicky turbulentních či v časech, kdy zažívala osobní útoky.

Česká hlava státu si cení také toho, že na mezinárodním poli se Čaputová držela stejných principů jako na Slovensku. "Dávala vždy důraz na dodržování mezinárodních pravidel a nedělitelnosti svobody," dodal. Pavel.

„Mám velký respekt a úctu ke způsobu, jakým vykonáváte svoji funkci,“ řekla Čaputová při předávání vyznamenání Pavlovi. Ocenila jeho principiálnost pramenící z jeho silného smyslu pro čest, statečnost vycházející ze silné vnitřní potřeby chránit veřejný zájem a bezpečnost, ale také jeho neoblomnost a konzistentnost při formování zahraničněpolitické orientace ČR. „Náš vztah, blízkost hodnotová, názorová a lidská asi nejlépe reprezentuje potenciál blízkosti mezi našimi národy,“ dodala.

Rozlučková cesta

Prezidenti Česka a Slovenska si navzájem předali nejvyšší státní vyznamenání také v roce 2013, a to tehdejší prezidenti Václav Klaus a Ivan Gašparovič. Od exprezidenta Miloše Zemana v roce 2019 obdržel vyznamenání bývalý slovenský prezident Rudolf Schuster.

Čaputová krátce před skončením mandátu návštěvou Česka završila rozlučkové zahraniční cesty. Pavel ji na Hradě přivítal i ve středu, jednali mimo jiné o dopadech války na Ukrajině či mezistátní spolupráci. Pavel s manželkou Evou a Čaputová s partnerem Jurajem Rizmanem ve čtvrtek také posnídali v zámeckém parku v Lánech.