Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Petr Pithart: Zklamání se přetavilo v cynismus a vzájemnou nedůvěru

/ROZHOVOR/ Petr Pithart prožíval srpnové dny roku 1968 jako 27letý asistent na katedře státu a práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy. V té době byl pátým rokem členem KSČ a plně se zapojoval do aktivit spojených s proměnou společnosti. Okupace ho zastihla v Izraeli, kde pobýval s dalšími mladými intelektuály.

22.8.2018 22
SDÍLEJ:

Bývalý disident, český premiér a dlouholetý senátor Petr Pithart.Foto: DENÍK/Martin Divíšek

Z komunistické strany vystoupil na protest proti vstupu vojsk v září 1968. V době normalizace pracoval v dělnických profesích, podepsal Chartu 77, angažoval se při tvorbě a šíření samizdatové literatury. Po listopadu 1989 byl jedním ze zakladatelů Občanského fóra, stal se českým premiérem a později předsedou Senátu. O dění, jehož 50. výročí si připomínáme, napsal knihu Osmašedesátý. Petr Pithart poskytl Deníku rozhovor, jímž uzavíráme seriál o srpnových událostech roku 1968. 

Srpnové události jste prožil v Izraeli. Jak jste se tam ocitl a co jste dělali, když jste se dověděli o okupaci? 

Tehdy Československo na pokyn Moskvy přerušilo diplomatické vztahy s Izraelem. Naše delegace mladých novinářů, spisovatelů a studentských vůdců tam odjela jako první organizovaná skupina, aby prací v kibucu a veřejným vystupováním dala najevo, že nesouhlasí s otrockou politikou státu. Tam nás zastihla okupace. Velká většina z nás se vrátila a účastnila se odporu proti normalizaci.

Právě IV. sjezd československých spisovatelů v roce 1967 se stal předehrou pražského jara. Byla úloha intelektuálů, filmařů či novinářů v 60. letech skutečně tak významná? 

Sjezd spisovatelů zpochybnil s tehdy neslýchanou otevřeností (slavný projev Ludvíka Vaculíka), co si o Novotného režimu myslí lidé kultury. Pro mocné to byl tehdy šok. Sebrali spisovatelům jejich týdeník Literární listy, ve kterých jsem působil jako redaktor. Sjezd tak byl jednou z předzvěstí Pražského jara. 

Exprezident Václav Klaus míní, že vše odstartovala ekonomická krize, která komunistické vedení vyděsila, neboť podle pouček se socialismu podobné jevy týkat neměly. Díky tomu se začalo diskutovat o změně centrálního plánování i vlastnictví, přišla Šikova reforma. Jak jste to vnímal vy jako student práv a později pedagog?

Startérů „jara“ bylo mnohem víc. V ekonomice se vskutku nedařilo rozběhnout žádnou reformu, protože v systému vlády jedné strany to ani nešlo. V té době se už na vysokých školách mluvilo se studenty velmi otevřeně. Neměl jsem jako učitel žádné zábrany. Změna visela ve vzduchu. 

Současné pořady v ČT, rozhlase i vzpomínky pamětníků jednoznačně ukazují, že příjezd okupačních vojsk byl pro naprostou většinu obyvatelstva tragédií. Zdrtil je sám fakt přepadené země, nebo to, že na tancích přijeli Sověti, kteří před dvaceti lety republiku osvobozovali?

Okupace země byla šokem. Málokdo věřil, že se k ní Moskva odhodlá, protože bylo jasné, že si tím v mezinárodním komunistickém hnutí velmi poškodí. Sehrály tu neblahou roli komunistické režimy v Polsku a v NDR, které naléhaly na Brežněva, aby okupaci nařídil – obávaly se, že do jejich zemí vstoupí nákaza z Československa. 

Lidé tehdy věřili svým vůdcům, kteří razili heslo socialismu s lidskou tváří. Kdy pochopili, že je zklamali a opustili? Moskevský protokol byl přece tajný, takže samotný návrat z Moskvy po jeho podpisu tím okamžikem asi být nemohl…

SPECIÁL: 50 let od okupace 1968. Přečtěte si svědectví pamětníků z Česka i ze světa


Lidé věřili – co jim zbývalo, když kontrolní mechanismy parlamentní demokracie nebyly k dispozici? Věřili až moc. Na důvěru, kterou nemůžeme změřit hlasováním ve volbách, spoléhat nelze. Když moc věříte, riskujete, že přijde těžké zklamání. To se stalo. Zklamání se přetavilo v cynismus, vzájemnou nedůvěru, v destrukci veřejného prostoru. S tím se potýkáme dodnes. A kdy lidé pochopili, že vůdci zklamali? Většina lidí velmi brzy po návratů vůdců. Vždyť jeden z nich, ze čtyř hlavních miláčků lidu, Josef Smrkovský, po návratu z Moskvy sám řekl, že to, co udělali (totiž podepsali protokol, ve kterém vlastně okupaci legimitizovali), bude možná jednou pokládáno za zradu. Vlastně od něj bylo jakési zbytkové hrdinství, že to sám přiznal. Dubček místo toho slzel a nemohl chvíli mluvit do mikrofonu… 

Kromě řady statečných lidí v ulicích, fabrikách, médiích, kteří okupantům vzdorovali, mluvíme o jediném politikovi jako o hrdinovi, a to o Františku Krieglovi. Jak to, že všichni ostatní se podvolili ruskému diktátu?  

František Kriegel naopak dokázal, že bylo možné se vzepřít: nepodepsal. A nic se mu nestalo. V té době už nikomu z našich vůdců přece nehrozila kulka do týlu ani Sibiř. Proč se podvolili? Protože si naprosto nedovedli představit, že Sovětskému svazu jako vůdčí komunistické zemi se lze vzepřít. Byli vskutku věřícími lidmi – věřili v komunismus. 

Netušili snad, že jejich doba na vrcholku moci skončí tak jako tak?

Chovali se jako ovce. Mohli přece aspoň v nějaké chvíli říci: dost! Tak to už je moc! Dál už prosím, soudruzi, beze mne… A prásknout dveřmi. Udělal to jeden jediný z nich, Zdeněk Mlynář, nejinteligentnější z nich. Skončil, jako chartista, nakonec v rakouském exilu. A napsal popravdě, jak to v Moskvě probíhalo („Mráz přichází z Kremlu“).

Napsal jste, že okupace nás naučila skepsi, opatrnosti až oportunismu. A také, že našemu národu ohnula páteř. Proč se lidé tak snadno smířili s normalizací a dalších dvacet let hráli s režimem hru o klidu na práci?
Nemuseli jsme bojovat zbraněmi, ale odpor mohl být delší a tvrdší. Měli jsme přece možnost zvolit si porážku čestnou. Vůdcové a za nimi pak většina národa zvolila tu potupnou: postupné podvolení se. Lidé se cítili nuceni odvolávat, co před tím veřejně hlásali. Vůdcové jim v tom šli příkladem. Nikoho neviním, to je věc svědomí jednoho každého. 

Řekl jste, že jedno z poučení roku 1968 je, že lidé nemají politikům příliš důvěřovat. Platí to i dnes?

Nedůvěrou myslím nikoli apriorní nedůvěru k politice, k politikům. Nýbrž možnost odvolat podle ústavních pravidel toho, koho jsme zvolili. Tuto možnost lidé tenkrát neměli. Dnes ji máme, tak si ji střežme. 

Autor: Kateřina Perknerová

22.8.2018 VSTUP DO DISKUSE 22
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 21 500 Kč Zámečníci strojů STROJNÍ ZÁMEČNÍCI. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21500 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: C04 a:12/11/2018, Požadujeme:, - vyučení v oboru, - základní kurz svařování ZK 135, - výhodou kurz řezání kyslíkem ZP 81, - praxe minimálně 2 roky, - po zapracování je možné prodloužit pracovní smlouvu na neurčito, Pracoviště: Frýdlant nad Ostravicí, Zaměstnanecké výhody: , - ednorázový náborový příspěvek 8.000,- Kč vyplacený při trvání pracovního poměru po zkušební době. , Životopisy zasílejte na e-mailovou adresu renata.pavlorkova@ferrcomp.cz. Osobně je možné dorazit v době od 9:00 - 12:00 a informovat se.. Pracoviště: Ferrcomp, a. s., pracoviště fno, Hlavní, č.p. 1605, 739 11 Frýdlant nad Ostravicí. Informace: Jan Lípa, . Výroba - Výroba Zámečníci strojů 20 000 Kč Zámečníci strojů Strojní zámečník/zámečnice. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 45000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Místo výkonu práce Chvaletice. , Pracovní doba: od 6:00 do 14:30, Pracovní náplň: sestavování ocelových dílů dle výkresové dokumentace, Znalost výkresové dokumentace, Zaměstnanecké výhody: podnikové stravování, První kontakt e-mailem nebo telefonicky (všední dny od 8:00 do 14:00). Pracoviště: Ep chvaletice s.r.o., K Elektrárně, č.p. 226, 533 12 Chvaletice. Informace: Jan Svoboda, +420 724 279 030. Výroba - Výroba Zámečníci strojů 18 000 Kč Zámečníci strojů Strojní zámečník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: POŽADAVKY: ukončené střední odborné vzdělání - vyučení v oboru, platný certifikát svářeče (metoda svařování 135 a 138), dobrá orientace ve výkresové dokumentaci, šikovné ruce, technické myšlení, samostatnost, spolehlivost, pečlivost, NABÍZÍME: zázemí stabilní české společnosti, odpovídající mzdové ohodnocení, možnost odborného a profesního růstu, stravenky s příspěvkem zaměstnavatele, nástup možný ihned, KONTAKT: telefonicky, e-mailem. Pracoviště: M - strojírny a.s. - brněnec, 569 04 Brněnec. Informace: Iveta Barešová, +420 495 842 403,720 937 044. Stavebnictví - Klempíř, tesař, pokrývač, zedník 25 000 Kč Zavedená stavební firma s víc než 10letou historií, zabývající se především výstavbou a rekonstr. střech, hledá řemeslníky a uchazeče na pom. stav. práce na plný úvazek. Prací pokrytá celá sezona 2019. Možnost práce i přes zimní období. Praxe není úplnou podmínkou, ale výhodou. Hledáme zodpovědné a spolehlivé uchazeče. Nástupní plat 25-30.000 Kč. Kontakt: 739 412 577,

Opoziční politici volají po rezignaci Andreje Babiše
AKTUALIZOVÁNO
14

Kauza Babišova syna: opozice žádá rezignaci premiéra, chybí ji ale hlasy

Přístav Sevastopol, Krym
14

Expert: Okupovaný Krym jako úkryt pro Babiše mladšího byl úplně šílený nápad

Velké Březno přišlo o facebookový profil. Nečekaně ho smazal bývalý starosta

Exstarosta smazal facebookovou stránku Velkého Března na Ústecku. Nové vedení obce tím rozčílil. 

Vraždu novináře nařídilo nejvyšší vedení Saúdské Arábie, vyplývá z nahrávky

Podle nahrávek zachycujících vraždu saúdskoarabského opozičního novináře Džamála Chašúkdžího zosnovaly zločin nejvyšší špičky Saúdské Arábie. Vyplývá to z telefonního hovoru jednoho z mužů, který hrůzný čin provedl, se svým nadřízeným. Chašúkdží byl zavražděn na saúdskoarabském konzulátu začátkem října, Rijád jeho smrt přiznal, zapojení do vraždy ale odmítá.

Za vraždu bezdomovců dostal muž výjimečný trest 28 let. Hned se odvolal

Krajský soud v Liberci uložil v úterý 13. listopadu za vraždu dvou bezdomovců výjimečný trest. Obžalovaný František Havel by podle dnešního rozsudku měl strávit ve věznici s ostrahou 28 let a poté by měl nastoupit do zabezpečovací detence. Rozhodnutí není pravomocné, obžalovaný se proti němu odvolal.

Zahraniční tisk propírá Česko. Babišovi hrozí vyslovení nedůvěry, upozorňuje DPA

Informaci o údajném únosu syna premiéra Babiše na anektovaný Krym zaznamenala zahraniční média. Zprávu dnes mimo jiné převzaly ruská agentura RIA Novosti, ukrajinská agentura Unian, slovenský deník Sme či německá agentura DPA. Dění kolem českého premiéra se věnovala i americká agentura Bloomberg. 

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT