Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Petr Pithart: Zklamání se přetavilo v cynismus a vzájemnou nedůvěru

/ROZHOVOR/ Petr Pithart prožíval srpnové dny roku 1968 jako 27letý asistent na katedře státu a práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy. V té době byl pátým rokem členem KSČ a plně se zapojoval do aktivit spojených s proměnou společnosti. Okupace ho zastihla v Izraeli, kde pobýval s dalšími mladými intelektuály.

22.8.2018 22
SDÍLEJ:

Bývalý disident, český premiér a dlouholetý senátor Petr Pithart.Foto: DENÍK/Martin Divíšek

Z komunistické strany vystoupil na protest proti vstupu vojsk v září 1968. V době normalizace pracoval v dělnických profesích, podepsal Chartu 77, angažoval se při tvorbě a šíření samizdatové literatury. Po listopadu 1989 byl jedním ze zakladatelů Občanského fóra, stal se českým premiérem a později předsedou Senátu. O dění, jehož 50. výročí si připomínáme, napsal knihu Osmašedesátý. Petr Pithart poskytl Deníku rozhovor, jímž uzavíráme seriál o srpnových událostech roku 1968. 

Srpnové události jste prožil v Izraeli. Jak jste se tam ocitl a co jste dělali, když jste se dověděli o okupaci? 

Tehdy Československo na pokyn Moskvy přerušilo diplomatické vztahy s Izraelem. Naše delegace mladých novinářů, spisovatelů a studentských vůdců tam odjela jako první organizovaná skupina, aby prací v kibucu a veřejným vystupováním dala najevo, že nesouhlasí s otrockou politikou státu. Tam nás zastihla okupace. Velká většina z nás se vrátila a účastnila se odporu proti normalizaci.

Právě IV. sjezd československých spisovatelů v roce 1967 se stal předehrou pražského jara. Byla úloha intelektuálů, filmařů či novinářů v 60. letech skutečně tak významná? 

Sjezd spisovatelů zpochybnil s tehdy neslýchanou otevřeností (slavný projev Ludvíka Vaculíka), co si o Novotného režimu myslí lidé kultury. Pro mocné to byl tehdy šok. Sebrali spisovatelům jejich týdeník Literární listy, ve kterých jsem působil jako redaktor. Sjezd tak byl jednou z předzvěstí Pražského jara. 

Exprezident Václav Klaus míní, že vše odstartovala ekonomická krize, která komunistické vedení vyděsila, neboť podle pouček se socialismu podobné jevy týkat neměly. Díky tomu se začalo diskutovat o změně centrálního plánování i vlastnictví, přišla Šikova reforma. Jak jste to vnímal vy jako student práv a později pedagog?

Startérů „jara“ bylo mnohem víc. V ekonomice se vskutku nedařilo rozběhnout žádnou reformu, protože v systému vlády jedné strany to ani nešlo. V té době se už na vysokých školách mluvilo se studenty velmi otevřeně. Neměl jsem jako učitel žádné zábrany. Změna visela ve vzduchu. 

Současné pořady v ČT, rozhlase i vzpomínky pamětníků jednoznačně ukazují, že příjezd okupačních vojsk byl pro naprostou většinu obyvatelstva tragédií. Zdrtil je sám fakt přepadené země, nebo to, že na tancích přijeli Sověti, kteří před dvaceti lety republiku osvobozovali?

Okupace země byla šokem. Málokdo věřil, že se k ní Moskva odhodlá, protože bylo jasné, že si tím v mezinárodním komunistickém hnutí velmi poškodí. Sehrály tu neblahou roli komunistické režimy v Polsku a v NDR, které naléhaly na Brežněva, aby okupaci nařídil – obávaly se, že do jejich zemí vstoupí nákaza z Československa. 

Lidé tehdy věřili svým vůdcům, kteří razili heslo socialismu s lidskou tváří. Kdy pochopili, že je zklamali a opustili? Moskevský protokol byl přece tajný, takže samotný návrat z Moskvy po jeho podpisu tím okamžikem asi být nemohl…

SPECIÁL: 50 let od okupace 1968. Přečtěte si svědectví pamětníků z Česka i ze světa


Lidé věřili – co jim zbývalo, když kontrolní mechanismy parlamentní demokracie nebyly k dispozici? Věřili až moc. Na důvěru, kterou nemůžeme změřit hlasováním ve volbách, spoléhat nelze. Když moc věříte, riskujete, že přijde těžké zklamání. To se stalo. Zklamání se přetavilo v cynismus, vzájemnou nedůvěru, v destrukci veřejného prostoru. S tím se potýkáme dodnes. A kdy lidé pochopili, že vůdci zklamali? Většina lidí velmi brzy po návratů vůdců. Vždyť jeden z nich, ze čtyř hlavních miláčků lidu, Josef Smrkovský, po návratu z Moskvy sám řekl, že to, co udělali (totiž podepsali protokol, ve kterém vlastně okupaci legimitizovali), bude možná jednou pokládáno za zradu. Vlastně od něj bylo jakési zbytkové hrdinství, že to sám přiznal. Dubček místo toho slzel a nemohl chvíli mluvit do mikrofonu… 

Kromě řady statečných lidí v ulicích, fabrikách, médiích, kteří okupantům vzdorovali, mluvíme o jediném politikovi jako o hrdinovi, a to o Františku Krieglovi. Jak to, že všichni ostatní se podvolili ruskému diktátu?  

František Kriegel naopak dokázal, že bylo možné se vzepřít: nepodepsal. A nic se mu nestalo. V té době už nikomu z našich vůdců přece nehrozila kulka do týlu ani Sibiř. Proč se podvolili? Protože si naprosto nedovedli představit, že Sovětskému svazu jako vůdčí komunistické zemi se lze vzepřít. Byli vskutku věřícími lidmi – věřili v komunismus. 

Netušili snad, že jejich doba na vrcholku moci skončí tak jako tak?

Chovali se jako ovce. Mohli přece aspoň v nějaké chvíli říci: dost! Tak to už je moc! Dál už prosím, soudruzi, beze mne… A prásknout dveřmi. Udělal to jeden jediný z nich, Zdeněk Mlynář, nejinteligentnější z nich. Skončil, jako chartista, nakonec v rakouském exilu. A napsal popravdě, jak to v Moskvě probíhalo („Mráz přichází z Kremlu“).

Napsal jste, že okupace nás naučila skepsi, opatrnosti až oportunismu. A také, že našemu národu ohnula páteř. Proč se lidé tak snadno smířili s normalizací a dalších dvacet let hráli s režimem hru o klidu na práci?
Nemuseli jsme bojovat zbraněmi, ale odpor mohl být delší a tvrdší. Měli jsme přece možnost zvolit si porážku čestnou. Vůdcové a za nimi pak většina národa zvolila tu potupnou: postupné podvolení se. Lidé se cítili nuceni odvolávat, co před tím veřejně hlásali. Vůdcové jim v tom šli příkladem. Nikoho neviním, to je věc svědomí jednoho každého. 

Řekl jste, že jedno z poučení roku 1968 je, že lidé nemají politikům příliš důvěřovat. Platí to i dnes?

Nedůvěrou myslím nikoli apriorní nedůvěru k politice, k politikům. Nýbrž možnost odvolat podle ústavních pravidel toho, koho jsme zvolili. Tuto možnost lidé tenkrát neměli. Dnes ji máme, tak si ji střežme. 

Autor: Kateřina Perknerová

22.8.2018 VSTUP DO DISKUSE 22
SDÍLEJ:

SERVIS

Řemeslné práce - Automechanik 35 000 Kč Lucie Nováková 19. září v 11:08. Přijmeme schopného automechanika do našeho týmu. Náplň prace veškeré mechanické práce a údržba osobních automobilů. Požadujeme: výuční list v oboru , praxi , zodpovědnost , samostatnost . Nabízíme: nadstandardní platové ohodnocení. Férové jednání . Přátelský kolektiv . Práce v Brně (v blízkosti zastávka MHD) Gastronomie - Servírka/číšník 30 000 Kč Servírku/číšníka s praxí a zájmem o obor přijme restaurace na Praze 10-Hostivař. Pracovní doba krátký-dlouhý týden, provozní doba restaurace 10-22h. Nástup možný ihned, nebo po dohodě.Měsíční odměna od 30.000 Kč čistého. Gastronomie - Kuchař 21 000 Kč Jsme domov se zvláštním režimem pro seniory s různými typy stařeckých demencí. Hledáme šikovného, samostatného pracovníka na plný úvazek na pozici kuchař - ideálně se zkušenostmi z podobných provozů (domovy, nemocnice, školní jídelny atp.). Směny: 12hodinnové denní. Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní laboranti 17 800 Kč Zdravotní laboranti zdravotní laborant (laboratorní asistent). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 17800 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Nemocnice Žatec, Husova 2796, výpis z rejstříku trestů, zdravotnické vzdělání , zájemci hlaste se na telč. 414110741 nebo email: personalni@nemzatec.cz, osobně na uvedené adrese nemocnice. Pracoviště: Nemocnice žatec,obecně prospěšná společnost, Husova, č.p. 2796, 438 01 Žatec 1. Informace: Jana Nováková, +420 414 110 741.

Náměstkovi chomutovského primátora Dindovi kdosi zapálil auto u domu

Náměstkovi chomutovského primátora někdo zapálil auto, přímo u domu

Ilustrační foto.

Táta sovětského zběha opil vodkou, vzpomíná lékařka na 50 let staré drama

Houbaři si z lesů odnášejí úlovky po kilech. Žně nezastaví ani chladné počasí

Houba, kam se podíváš. Uplynulé zhruba třítýdenní období, které však stále přetrvá, přálo jak vášnivým houbařům, tak i méně zdatným hledačům. Milovníci houbových pochoutek si tak z lesů odnášejí své úlovky po kilech. Letošní houbařskou sezonu si pochvaluje i humpolecký houbař Martin Sýkora.

Pral špinavé peníze? Abramovič podle Švýcarů představuje bezpečnostní riziko

Ruský miliardář a majitel londýnského fotbalového klubu Chelsea Roman Abramovič představuje pro Švýcarsko potenciální bezpečnostní riziko. Vyplývá to z dva roky staré policejní zprávy, na základě které úřady zamítly oligarochovu žádost o povolení k trvalému pobytu.

Mnichov udělal na jižní Moravě z Čechů i Židů uprchlíky

/FOTOGALERIE, ANKETA/ Rozhodnutí velmocí a vůle nacistického diktátora rozdělila na konci září 1938 nejen Československo a jih Moravy, ale také dlouholeté sousedy v desítkách obcí na Břeclavsku a Znojemsku.

AKTUALIZOVÁNO

Devět let vězení a propadnutí majetku. Dbalý manipuloval zakázky, uznal soud

Soud nepravomocně uznal bývalého ředitele Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého vinným v kauze zmanipulovaných zakázek. Dbalý by měl jít do vězení na devět let, soudci jej navíc potrestali propadnutím majetku. Spolu s šesticí spolupachatelů mají také uhradit nemocnici škodu přes šedesát milionů korun. Proti rozsudku se všichni mohou odvolat.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT