Co by se stalo, kdyby Nadační fond Vrba zanikl?
Za sedm let existence jsme vyvinuli unikátní know how, co tato cílová skupina potřebuje a jak jejich potřeby řešit. Klienty navštěvujeme většinou osobně a sestavujeme pro ně komplexní plán pomoci. Bez podpory mohou být více nemocní, vytvářet neklidné rodinné prostředí. Bezradně se točí a dělají zbytečné chyby. To vše je pro stát velmi drahé, takže nerozumím tomu, proč nechce hledat cestu, jak nás zafinancovat a mít ovdovělé rodiče ukotvené v jejich tíživé životní situaci.

Jak na vás doléhá finanční tíseň?
Staráme se o stovky klientů po celé republice. Potřebovala bych najmout ještě další lidi na péči, dnes ale spíše řeším, jak si udržet alespoň ty současné. Naší práci dáváme hodiny navíc, ale hypotéky a děti živíme stejně jako každý jiný. Nemůžeme fungovat jako dobrovolníci a dělat péči o ovdovělé, až přijdeme z práce.

Když lidé předčasně a nečekaně ovdoví, co se s nimi v tu chvíli děje?
Většinou nevědí, kam jít, co mají zařídit, co si vzít s sebou. Vždycky jim říkáme: Buďte v klidu, všechno vám sdělíme, celou touto životní etapou vás provedeme. Po naší návštěvě klienti říkají: Tak teprve teď jsem se trochu uklidnil. Pečujeme o ně tak dlouho, dokud oni chtějí a dokud je nestabilizujeme.

Jak složité je pracovat s dětmi, které osiřely?
Je to velice náročné. Naše terapeutky mají například v péči i děti, které neúspěšně oživovaly své rodiče během covidu a zpracovávají v sobě pocit viny. Často si nás zvou třídy, kde zemřel rodič žáka. Zanedlouho například jedeme do třídy, kde dvěma dětem krátce za sebou zemřeli tatínkové. A jejich spolužáci nyní začali mít strach o své rodiče.

Člověk, který ovdoví, se často přestane stýkat se svými přáteli. On nerozumí jim a jejich starostem, oni se nedokážou vcítit do něj. Jak řešíte jeho sociální vazby?
Pořádáme srazy ovdovělých, takzvané Setkání pod Vrbou. Patří k našim nejpoptávanějším programům. Střídáme kraje, abychom dosáhli na co nejvíce klientů, a jezdí na něj i naše psychoterapeutky. Akce ale musíme kvůli nedostatku peněz omezovat. Takové síťování je přitom pro naše klienty důležité. Říkají, že si konečně mohli popovídat s někým, kdo je na tom podobně jako oni. Účastníci si pak vytvoří internetovou skupinu a tu si už řídí sami, třeba spolu vyrazí na hory.

close Petra Glosr Cvrkalová, ředitelka Nadačního fondu Vrba info Zdroj: se svolením Nadačního fondu Vrba zoom_in Petra Glosr Cvrkalová, ředitelka Nadačního fondu Vrba

Máte aspoň za svou práci od státu uznání?
Mám. Ale platy zaměstnanců z uznání nezaplatím.