Deník

Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kolínská: Nejmocnější úředníky je potřeba vyměnit

Praha - Jedna z nejvýraznějších opozičních tváří pražského magistrátu a věcná kritička megalomanských dopravních a developerských projektů doufá, že v říjnových volbách Pražané podpoří zelenou politiku. „Tady je to jiné než na celostátní úrovni. Věřím v zisk deset a více procent,“ řekla mimo jiné v rozhovoru pro Deník kandidátka strany Zelených na pražskou primátorku Petra Kolínská.

19.8.2010 11
SDÍLEJ:

Petra Kolínská - kandidátka na pražskou primátorkuFoto: Deník/Martin Divíšek

Můžete v krátkosti zhodnotit čtyři uplynulé roky v opoziční lavici? Jak se vám pracovalo v převážně „modrém“ zastupitelstvu?

Byla to napínavá a náročná práce. Nemohu srovnávat s jinými volebními obdobími, ale od kolegů vím, že vzhledem k drtivé většině ODS v zastupitelstvu byla atmosféra jiná než v předchozích volebních obdobích.

Byla ta atmosféra nepříjemná?

To se říct nedá. Na každém jednání zastupitelstva bylo vidět že ODS se odmítá seriózně bavit o návrzích opozice a diskutovat o svých návrzích. To, že máte jako nejsilnější strana z vůle voličů poslední slovo je v pořádku. Jiná věc je, jak k rozhodnutí dojdete. Ve výborech jsem pouze tu a tam měla pocit, že ODS zajímá co si myslí opozice. Na jednání zastupitelstva ten zájem vidět většinou nebyl.

Měla vůbec při tomto rozložení sil opozice šanci cokoliv prosadit?

Pár věcí se povedlo. Například v období, kdy měli Zelení v radě svého zástupce Petra Štěpánka, který se zabýval životním prostředím. Díky němu se schválili věci, které by jinak neprošly. Má zásluhu na vzniku nových lesních ploch. Například projekt, kterým se dnes chlubí ODS, tedy lesopark v Letňanech. Zasadil se o rozvoj cyklostezek nebo o to, že Pražské služby používají na svoz odpadu mnohem tišší a ekologičtější vozy na plyn.

Proč Zelení opustili radu?

Bylo to vyvrcholení krize kolem projektu opencard. ODS už nebyla ochotna nechat si mluvit do věcí přímo v radě. Oba radní bez členství v ODS byli vyhozeni. Pokud by se tak nestalo, Petr Štěpánek by odešel sám.

Můžete vyjmenovat tři nejzásadnější věci, které se straně Zelených podařilo za uplynulé čtyři roky v zastupitelstvu prosadit?

Opozici se podařilo zabránit desítkám věcí, které by město poškodily a to jen proto, že na ně hlasitě upozornila. Příkladem je pokus o schválení smlouvy o dalším rozvoji opencard. Veškeré podrobnosti měly být utajeny. Radní Richter nakonec uznal naše argumenty a stáhl záležitost z jednání. Ale konkrétně. Za tři největší úspěchy bych považovala výkup pozemků pro vznik zelených ploch, rozvoj cyklostezek, dokončení instalace inteligentních technologií v malešické spalovně. Také kauza kolem projektu opencard dospěla do současné fáze odhalení jenom díky opozici. Mě a kolegu Petra Hulínského (ČSSD) to stálo půl roku tvrdé práce na finančním výboru.

Jaká tři rozhodnutí ODS, kterým jste nedokázali zabránit vás nejvíce trápí?

Největším hříchem bylo zahájení stavby tunelu Blanka. Projekt, který ODS připravovala deset let, spolyká třicet miliard, které budou chybět jinde. S tím souvisí i způsob jak je zacházeno s dopravním podnikem, kde narůstá vnitřní dluh a kde jsme svědky úpadku služeb v podobě prodloužených intervalů tramvají, metra či nedostatku nízkopodlažních vozů. Polovina stanic metra má omezený přístup pro vozíčkáře a staré lidi. Musím zmínit i netransparentní způsob územního plánování. Spousta zelených ploch bude zničena. V této oblasti ODS nepřipouštěla téměř žádnou diskusi.

Můžete konkretizovat zelené plochy, které budou zničeny?

Spíš bych připomněla dva případy, kde je naděje, že ještě dojde ke zvratu. Je to kauza Klánovického lesa, kde si ODS přeje golfové hřiště. Přestože si všichni rozumní Pražané bez ohledu na svou politickou orientaci myslí, že by měl být les zachován. Dalším případem je Trojmezí. Je to plocha v mnoha směrech nekultivovaná, ale kvůli tomu tam nelze postavit předimenzované domy. Zcela jistě se bude stavět na území parku mezi hotelem Diplomat a Kulatým náměstím. Zlikvidovány budou i některé zahrádkářské kolonie. Jenom kvůli tunelu Blanka bylo pokáceno tisíce stromů.

V této fázi ale jste pro urychlenou dostavbu tunelu Blanka?

Teď už není rozumné snažit se stavbu zastavit. Je třeba Blanku rychle dokončit, zahrabat a věnovat se tomu, jak bude vypadat parter na povrchu, který projektanti nezvládli. Nutná bude také diskuse o pokračování dostavby městského okruhu. Schvalovací řízení zatím probíhají v tichosti. Zejména v severovýchodní části okruhu je řada kolizních míst a tam by se měly upřít zraky odborníků a veřejnosti.

Jak se dělá politika ve vaší městské části, tedy v Praze 6 kde jste zastupitelkou? Můžete ji srovnat s prací s politikou celopražskou?

Atmosféra na zastupitelstvu a v komisích Prahy 6 ukazuje, že i když má nějaká strana nadpoloviční většinu, dá se politika dělat kultivovaně. ODS tu nikdy nezkoušela triky typu nepustíme vás ke slovu, je nám jedno co říkáte a podobně. V komisích je to jiné. Často máme pocit že je všechno předem domluveno a komise to má pouze odklepnout.

Měla by být Praha 6 vzorem pro ostatní obvody?

Tak ideální to není, ale když slyším co zažívají kolegové v zastupitelstvech Prahy 3, 1 nebo 5 tak to by se v Praze 6 stát nemohlo. Jmenované obvody by se od Prahy 6 mohly učit jak zacházet s opozicí. Tam kde se ODS necítí pevná v kramflecích a ví že má máslo na hlavě, tam rozděluje obvod na kousky a stěžuje svým konkurentům úspěch ve volbách. Tam, kde se nebojí pustit se do férového boje, tedy v Praze 2, 6 či 7, zůstává jeden volební obvod.

Neobáváte se, že strana Zelených utrpí tvrdou porážku podobnou té z nedávných parlamentních voleb?

V Praze se o stranu Zelených nebojím. Máme dost témat aktuálních pro velkoměsto. I lidé, kteří na celostátní úrovni Zelené nevolí tak cítí, že na úrovni města máme co nabídnout. V uplynulém volebním období jsme na magistrátu i v městských částech aktivně pomáhali veřejnosti a věřím, že se to ve volebním výsledku odrazí. Doufám v deset a více procent. V jednotlivých městských částech se to může lišit.

Šla by jste po volbách do koalice s ODS?

Pražská ODS se neskládá jenom z Jančíku, Dvořáků, Richterů či Hrdličků. Jsou tam i lidé rozumní, takže nechci říkat, že s ODS nikdy. Na druhou stranu je ODS na celopražské úrovni v tak těžké krizi, je nedůvěryhodná jako celek. Koalici s ODS si za daných okolností neumím představit.

Proč koalice s SNK-ED? Jde o pragmatismus, nebo o větší programovou shodu?

Čtyři roky jsme společně v zastupitelstvu v devětadevadesáti procentech věcí vystupovali ve shodě. Přijde mi to jako přirozené pokračování spolupráce. Zelení mají blízko k evropským hodnotám, evropští demokraté souhlasí s našimi zelenými prioritami. Díky koalici máme odborně pokryté všechny důležité oblasti, včetně hospodaření. Spojujeme i voličský potenciál.

Ekologická politika je součástí téměř všech stran. Čím je strana Zelených nezastupitelná?

Má zcela výjimečné know how například v péči o zeleň, v dopravní politice, či v otázce urbanistického rozvoje města. Fakt, že zelený program přejímají i konkurenční strany je sice z hlediska předvolebního boje nepříjemné, pro věc samou je to ovšem ideální. Například před čtyřmi roky jsme jako jediní přišli s plánem zapojit do dopravy hlavního města železnici. Praha ten potenciál má a nevyužívá ho. Přitom náklady by byly v porovnání s výstavbou metra nesrovnatelně nižší. Čtyři roky uběhly a ODS se v pražských Listech chlubí nabídkou nových linek městské železnice. Zdá se, že se podaří zakomponovat nové trasy do územního plánu. To samé se odehrálo s cyklostezkami v rámci kampaně primátora Pavla Béma, který je pravda autentickým zastáncem cyklostezek. Dělal to ale i proto, aby ubral voliče Zeleným. Věci veřejné zase okopírovali náš program v oblasti dopravy. Může mi to připadat nevkus
né. Spíš si ale říkám; co lepšího se může politické straně stát, než když její myšlenky přejímají její konkurenti. Voliči myslím dobře poznají, kdo pouze papouškuje nějaký názor a kdo opravdu podrobní ví, jak ho nakonec realizovat.

Co by jste udělala jako první v křesle primátorky?

Zelení pravděpodobně nebudou stavět primátora. Novému primátoru bych doporučila, aby první den ve funkci vyhlásil výběrová řízení na všechny důležité vedoucí odborů na magistrátu. Média i voliči totiž mohou propadnout falešné naději, že stačí vyměnit politickou garnituru. Nestačí. V tomto městě mají obrovskou moc magistrátní úředníci. Někteří na svých židlích sedí hodně dlouho, byli hodně blízko mnoha lumpáren. Měli by je nahradit lidé odolní vůči prvoplánovým přáním politiků. Představa, že s panem Ďuricou, či panem Tomanem děláte novou politiku města, není úplně reálná.

Autor: Jakub Krupka

19.8.2010 VSTUP DO DISKUSE 11
SDÍLEJ:
Martin Janeček
12

Patnáct stovek. Tolik platí za byt v Praze šéf Finanční správy Janeček

Předvolební debata v deníku 19.10.2017
10

Co vám evokují provokativní plastiky Davida Černého? Deník se ptá politiků

Hyenismus v ulicích měst: Využívají postižení druhých, aby mohli krást

Lýdia a Isabela. Dvě devatenáctileté Rumunky se ve středu kolem 14 hodiny snažily přesvědčit na zlínském náměstí Míru kolemjdoucí, že jsou hluchoněmé Češky, které vybírají finanční pomoc pro postižené spoluobčany, vše pod vlajkou EU. Ti, kteří jim naletěli, museli do předem připraveného formuláře uvést své jméno, adresu, částku kterou přispívají a podpis.

Káva pro páníčka, dort pro psa. Tak to vypadá v Punťově psí cukrárně

Narozeninové oslavy dětí už nefrčí. Nyní máte možnost zařídit jedinečnou party svému psovi, a to se vším všudy. Překvapte tak svého miláčka na jeho velký den dortem, zákusky nebo i zmrzlinou, a to v Punťově první psí cukrárně na pražském Jarově. Pozor ale abyste si psí pamlsky nespletli s klasickými dezerty.  

AKTUALIZUJEME

Dva lidé zemřeli v Jirkově kvůli šesti stovkám. Žhář půjde na 15 let do vězení

Pachatel nalil na dveře toluen a zapálil ho. Obyvatelé bytu se už nedostali ven.

Češi doma více plýtvají, nejraději šetří na teplé vodě

Raději sprchu nežli vanu – takto šetří teplou vodou české domácnosti. Je to jejich nejoblíbenější způsob, jak omezit domácí výdaje za energii. V obecné rovině ale ochota přiškrtit výdaje klesá. Zatímco před dvěma lety spořilo 88 procent domácností, letos už to je o 4 procentní body méně.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení