Deník

Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Petra Paroubková: Nejsem jen ta od Paroubka

Ústecko /FOTOGALERIE/ - Stejně jako její muž vzbuzuje v lidech emoce. Každý rozhovor s ní startuje smršť reakcí. Jaká je? Upovídaná, přirozená, příjemná. Už chápu, proč ji tak rád ukazuje… Petra Paroubková, lepší část Jiřího Paroubka

16.5.2010 107
SDÍLEJ:

Petra Paroubková.Foto: DENÍK/Karel Pech

Ženy politiků se v předvolební kampani drží většinou v ústraní. Proč ne vy?
Já bych manžela podporovala, ať by dělal jakoukoli práci. On se snaží podporovat mě v tom, co dělám, takže já podporuji jeho. Je to na rozhodnutí každé manželky.

Jaký tipujete výsledek voleb? Kolik procent získá ČSSD v kraji a kolik v republice? A kolik odhadujete volební účast, tedy kolik % lidí k volbám nakonec přijde?
Myslím si, že v Ústeckém kraji budeme mít kolem 40 % a v republice by to celkově mohlo být 35-40. A volební účast? Doufám, že bude co nejvyšší. Myslím, že vyšší než v posledních volbách, odhaduji ji kolem 65 – 68 %.

V případě, že váš manžel vyhraje volby, má reálnou šanci stát se v roce 2013 i prezidentem republiky. Která 1. dáma světa je podle vašeho gusta?
Neuvažuji o tom, co bude… parlamentní volby máme pořád ještě před sebou. Také nemám v tomto směru žádné vzory. Jen jsem se přátelila s manželkou zesnulého rakouského prezidenta, s paní Margot Klestil, když byla u nás velvyslankyní. Ta mi dala hodně praktických rad. Hlavně co se týče tisku a vystupování v médiích.

Na internetu koluje o vašem manželovi spoustu vtipů a videí. Líbí se vám některý?
Videa jsem žádná neviděla, na internetu sleduji hlavně informační servery, nemám teď momentálně moc času ani chodit na Facebook a vlastní e-mail. Mám ráda vtipy, ale můj smysl pro humor je spíše takový britský. Konkrétní vtipy o konkrétních politicích mě nebaví. Spíše sušší cynické vtipy o právnících a politicích všeobecně, a i když jsem v podstatě feministka, mám ráda britské sexistické vtipy. O manželovi jsem slyšela pár vtipů, ale nebyly moc vtipné. Nebyl to můj šálek kávy.

Pořadí věcí, které uděláte hned po volbách…
Pořádně se vyspím, budu chvíli odpočívat a pojedu s malou za její kmotrou do Řecka asi na týden.

A kam pojedete letos na dovolenou s manželem?
Určitě plánujeme letos Řecko, protože má nejlepší kamarádka v Řecku má malé děti a zázemí, které tam mám, je, jako bych jela domů. Manžel by se chtěl určitě podívat ještě někam jinam. To záleží na výsledku voleb a celkové situaci.

Proč se vaše dcera jmenuje Margarita?
Zpočátku jsem si myslela, že to bude chlapeček – Jan nebo Alexandr. Pak jsme se dozvěděli, že to bude holčička a já nevěděla. Zavrhovali jsme jedno, druhé, třetí jméno a pak jsme chvíli uvažovali o jménu Eliška. Potom mi paní docentka, děkanka ostravské filozofické fakulty, kde se snažím studovat a která je takovým mým rádcem nejen ve studijních záležitostech, poslala seznam ženských jmen a co znamenají a mezi nimi bylo i jméno Markéta, Margareta, Margarita.. to mi padlo hned do oka, protože moje nejlepší kamarádka je Margarita a moje babička byla Margita, Eliška už šla stranou. Takže naše malá je Margarita a je pokřtěná Margarita Eliška. Jméno pochází z řečtiny a v překladu znamená kopretinu.

Vychováváte ji v češtině nebo slovenštině? Kolik slovenských slov umí manžel?
Na malou se snažím mluvit výlučně slovensky. Říkám ji slovenské říkanky, písničky, čtu slovenské pohádky. S manželem před ní mluvím česky. Manžel na malou mluví česky, ale slovensky umí a rozumí i on dobře.

Až Margaritě bude 20 let, bude manželovi hodně přes sedmdesát. Nebojíte se, že už bude pro ni starý? Uvažujete o dalším dítěti?
Lhala bych, kdybych nepřiznala, že ten věkový rozdíl tam v tomto věku bude. Ale já také už nebudu nejmladší, mně bude přes padesát, takže nebude mít zrovna nejmladší rodiče ani z jedné strany. Tak to život přinesl a doufám, že jí to jednou vadit nebude. O dalším dítěti neuvažujeme. Jsem nyní v takovém zápřahu, že bych na další dítě neměla čas. Neříkám, že bych další dítě nechtěla, já děti miluji, ale chci mít dítě zodpovědně, abych se mu mohla věnovat stejně, nakolik se snažím věnovat malé. Teď ostatní věci dělám na úkor svého vlastního volna nebo spánku.

Jste inteligentní, hezká žena. Umíte se sama prosadit. Nevadí vám, že jste známá především jako ta od Paroubka?
Já si nemyslím, že jsem ta od Paroubka. Jsem jeho manželka a ještě raději bych byla, kdyby můj muž nebyl tak známý. Až ta doba jednou nastane, jestli nastane, bude to pro mě osvobození. Cherie Blairová, která byla ve své době jedním z nejlepších právníků v oblasti lidských práv v Británii, ne-li na světě, kde platí anglosaské právo, rozhodně než se stala manželkou premiéra, byla ve své profesi podstatně úspěšnější než Tony Blair, po skončení jeho funkčního období řekla: teď už jsem to zase jenom já. Myslím si, že i já jsem ve své profesi dosáhla toho, čeho jsem chtěla (nechci se v žádném případě srovnávat s paní Blairovou)…ale tlumočník stojí v pozadí a zprostředkovává komunikaci. Jeho úkolem není se ukazovat. Z této pracovní polohy jsem byla zvyklá být za někým a dělat mu podporu.

Jaké jsou dominantní vlastnosti vašeho muže?
Já to říkám pořád dokola, má úžasný smysl pro humor, je empatický a je to hrozně hodný člověk. Sice umí být ve své práci hodně rázný, ale na své nejbližší okolí, pracovní i osobní, je podle mě až moc měkký.

A je nějaká vlastnost, kterou na něm nesnášíte?

Určitě má vlastnosti, které nemůžu říci, že nesnáším, ale nejsou úplně ideální. Ale není nic, co bych na něm nesnášela, to bych s ním nemohla být. Přece jenom jsem se vdávala ve vyšším, podle tabulek ve středním věku, nebyla jsem žádná mladá holka a nevzala bych si někoho, kdo by mi něčím hodně vadil.

V jakých situacích lžete?
Já rozděluji lži na lži a bílé lži, jak se říká v angličtině white lies, což jsou takové lži z nouze. To jsou takové ty milosrdné lži, když opravdu nechcete někomu ublížit, nebo je to také taktnost, nemusí to být ani lež. Lhala bych, kdybych řekla, že jsem nikdy nelhala.

Jak se pod vaším vlivem během vašeho soužití Jiří Paroubek změnil?
Já nemyslím, že se změnil. Je to pořád ten samý člověk, jakého jsem poznala. Já jsem ho znala předtím pracovně dlouho. Tlumočila jsem pro něj, když byl ještě ministrem pro místní rozvoj. A pak jsem ho poznala i soukromě. Jak říkám: pořád ten samý člověk.

Jak říkáte manželovi v soukromí?
Jirko, anebo jinak, ale to už neřeknu. Je to hodně klišé, co se používá v rodinách.

Je něco, čeho ve svém životě litujete? Vrátila byste zpátky?
Nevracela bych zpátky nic, protože to nejde. Ani ničeho nelituji. Má smysl přemýšlet o něčem, co bych mohla příště udělat jinak. Je to spousta věcí, protože člověk se vyvíjí. Svou práci bych asi dělala jinak než před pěti lety, když jsem nebyla tolik zkušená. Díky vztahu s Jiřím, protože jsme hodně na očích, jsem se naučila být i cynická, což jsem nebývala. Ironičtější, protože člověk by se přes některé věci jinak nepřenesl. Na začátku, když náš vztah vyšel najevo, jsem byla hodně nezkušená ve vztahu k médiím. Určité věci bych nyní řešila jinak, ale tehdy jsem na to nebyla připravená.

Co si nikdy neodepřete?

Dobré jídlo a kdysi to byl spánek. Dnes už to spánek není. Malá spí celou noc, ale já jsem noční pták a chodím spát až kolem dvanácté hodiny, i když bych mohla jít spát s ní a vyspat se celou noc. Malá vstává s manželem kolem šesté hodiny, takže pak už dál nespím.

Jakým jezdíte autem? Vybírala jste si ho sama? Má automatickou nebo manuální převodovku? Byla pro vás důležitá barva vozu? Cvičná otázka: na jaké straně je otvor od nádrže?
Mám automat Ford Fokus. Budu ho teď měnit za větší kvůli malé, jezdím s malou a se psem a kočárkem a spoustou dalších dětských věcí. Bude to vůz stejné značky, jen to bude trošku jiný model. Barva vozu pro mne není důležitá. Otvor od nádrže může být po obou stranách, záleží na vozu. Měla jsem předtím menší vůz a tam nádrž byla na levé straně a teď ji mám na pravé.

Očíslujte osobnosti podle pořadí sympatií: Vladimír Putin, George Clooney a tvůrce Šifry mistra Leonarda Dan Brown.
Já nikoho z nic osobně neznám, tak nemohu posoudit. Možná, kdybyste se mě zeptala na Gordona Browna, tak toho jsem poznala osobně, ještě když byl ministrem financí a pak jsem pro něj také tlumočila, když se stal premiérem. Má úžasně charismatický hlas, jeden z nejhezčích hlasů, co jsem kdy slyšela. Velice sympatický mi byl Tony Blair. Gordon Brown si po nesmírně charismatickém Blairovi vedl podle mně překvapivě dobře.

Karikaturisti si u vašeho manžela rádi berou na mušku jeho bradavici. Její odstranění je přitom jen drobným kosmetickým zákrokem. Proč si ji nenechá odstranit? Vy sama jste podstoupila liposukci nohou?
Na liposukci jsem nebyla, celý život jsem vážila padesát kilo, nebylo z čeho odsávat. Po porodu mám deset kilo nahoře, ale jsem za ně ráda. Konečně jsem ženská. Jsem na ně pyšná a pěstuji si je. Jím více sladkého, v těhotenství mi začalo chutnat a teď to mám ráda. A co se týče manžela. Já ho mám ráda takového, jaký je. Víte, co by karikaturisti malovali, kdyby si tu pihu nechal odstranit? Zase by malovali něco jiného. Každý má na sobě něco, co se mu na sobě nelíbí a kdo říká, že ne, tak lže. Já bych chtěla vidět ty karikaturisty. Asi taky zrovna nejsou žádní Clooneyové. Můj otec je výtvarník a maluje úžasné karikatury. Karikatura neuráží, pokud je vtipná. Myslím si, že můj muž si z těch karikatur taky nic nedělá.

Jak dlouho budete bydlet v Teplicích?

Nechystáme se skončit s bydlením v Teplicích. Myslím si, že do té doby, než se nám sem přestane dobře jezdit, myslím, že to bude dlouho trvat.

HANA VOJTOVÁ

16.5.2010 VSTUP DO DISKUSE 107
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

parlamentní volby v Horních Počernicích, 20.10.2017
SLEDUJEME ON-LINE
36 18

První den voleb skončil. O volby je zájem, někde přišlo víc než 50 procent lidí

V Polsku pobodal muž v nákupním centru osm lidí.
AKTUALIZOVÁNO
3 5

V polském nákupním centru pobodal muž devět lidí, jedna žena zemřela

Barák na odstřel kvůli nájemníkům a očekávaná vražda: nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 20. října 2017.

DOTYK.CZ

Tak teď toho mám dost – a rozpoutala nenásilnou vězeňskou vzpouru

Ve spolupráci s neziskovou organizací Post Bellum přinášíme vzpomínky pamětníků komunistické zvůle. Dnešní příběh věnujeme příběhu Heleny Kučerové, která osmnácti let pobyla na svobodě pouhých pět let, více než 13 jich strávila v komunistických kriminálech. 

Katalánsko zůstane španělské, prohlásil král Felipe VI.

Katalánský premiér Carles Puigdemont ve čtvrtek prohlásil, že jeho parlament hodlá vyhlásit nezávislost, pokud Madrid nebude souhlasit s dialogem. Do secesní krize v pátek podruhé zasáhl i španělský král Felipe VI. Ten uvedl, že Katalánsko „zůstává a zůstane“ podstatnou součástí Španělska.

ANKETA MEZI LÍDRY: Co přejí ke 100. narozeninám republiky...

Než vhodíme lístek do volební urny, zvažujeme, co nám ta „naše“ strana a její lídr přinesou. Nižší daně, kvalitní veřejné služby, vyšší důchody, špičkové vzdělání pro děti, aktivní roli v Evropské unii – záleží na osobních preferencích. Pak také vybíráme podle toho, nakolik jsou kandidáti důvěryhodní, co už v politice dokázali, kolik slibů splnili, jak se umějí za své vize poprat doma i za hranicemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení