Petříček na sociální síti uvedl, že dopoledne mluvil s čínským velvyslancem v Praze Čang Ťien-minem o humanitární pomoci. "Zítra vládě navrhnu, abychom uvolnili až deset milionů korun na nákup zdravotnických pomůcek. Do této akce chceme zapojit i české firmy. Čína potřebuje naši pomoc v boji s koronavirem a jeho šířením," napsal.

Žádost čínského velvyslance tlumočila hlavní hygienička Eva Gottvaldová. Babiš novinářům nejprve řekl, že Česko potřebuje vlastní zásoby pro své občany. Jeho slova vyvolala kritiku některých politiků a dalších uživatelů na sociálních sítích. Babiš poté uvedl, že Česko poskytne Číně finanční pomoc a vyzve humanitární organizace k pořádání sbírek.

Petříček dnes v pořadu Partie televize Prima řekl, že Česko zatím kvůli koronaviru nepřistupilo ke stažení diplomatů z Číny. "S ambasádou jsme průběžně v kontaktu, s velvyslancem mluvím několikrát denně," uvedl v pořadu předtočeném ve čtvrtek. Česká diplomacie podle něj chce, aby velvyslanectví zůstalo v plném provozu, rodinní příslušníci diplomatů ale v Číně být nemusí. "Doporučili jsme jim, aby se vrátili do Evropy," řekl Petříček.