Petříček serveru SeznamZprávy řekl, že ČSSD potřebuje změnit styl. "Ten čas, kdy je třeba to udělat, nastal nyní. Proto jsem požádal pražskou sociální demokracii o podporu na předsedu ČSSD," uvedl Petříček. Novinkám řekl, že nechce stranu nechat spadnout na dno. "Rozhodl jsem se kandidovat na předsedu, aktivně to ovlivnit, složit krizový tým pro ČR i pro sociální demokracii," uvedl.

Hamáček ČTK řekl, že o Petříčkově kandidatuře věděl a nepřekvapuje ho to. "Já očekával, že na sjezdu bude více než jeden kandidát," uvedl.

Jan Hamáček.
Do škol nakoupíme testy z nosu, řekl ministr vnitra Jan Hamáček

Své vlastní rozhodnutí, zda bude funkci obhajovat, oznámí včas a až to uzná za vhodné. "Nejprve je dobré objet všechny regiony a zjistit podporu a názory a pak teprve oznamovat kandidatury. Já to vždy dělal obráceně, nejprve jsem chtěl znát názor členů strany a až poté se hrnul do funkcí," dodal.

Spolustraníci krok ocenili

Petříčka ve vyjádření pro SeznamZprávy podpořil například pardubický hejtman a bývalý místopředseda ČSSD Martin Netolický. "Potřebujeme ukázat, že politici ČSSD nejsou jen náměstky (premiéra) Andreje Babiše. Musíme vůči premiérovi konečně udělat radikální krok. Petříčkova nominace mi konvenuje i se snahou oslovit Zelené k předvolební spolupráci," uvedl Netolický.

Také místopředseda ČSSD Michal Šmarda ocenil, že Petříček upustil od záměru stáhnout se do pražské politiky. Bývalý předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) uvedl, že Petříček vede ministerstvo zahraničí seriózně a v opozici proti Babišovi i prezidentovi Miloši Zemanovi si vede rozumně.

Ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček.
Vláda schválila pandemický zákon. Havlíček navrhne otevřít obchody 22. února

"Je mi sympatický, nebojí se zaujmout postoj. Byl by to čerstvý vítr, soustředil by kolem sebe dobrý tým, změna by to byla dobrá," citoval Štěcha server.

Petříček se stal ministrem zahraničí v říjnu 2018 poté, co Zeman odmítl do funkce jmenovat kandidáta ČSSD Miroslava Pocheho. Petříček byl dříve mimo jiné poradcem europoslance Pocheho či náměstkem ministryně práce a sociálních věcí. Byl členem Mladých sociálních demokratů, do ČSSD vstoupil v roce 2005.