Jeho účastníci se vydají od kostela na místo, kde se střílelo, aby tam zapálili svíčku. ČTK to řekla Eva Gáborová ze sdružení Roma Tanvald, která byla dnes dopoledne informace akci oznámit na městském úřadu. Při incidentu byl zraněn i bratr usmrceného mladíka. Muž, který střílel, je na svobodě, nebyl zatím z ničeho obviněn.

Gáborová zdůraznila, že celá akce má být poklidná a nenásilná. „Je to jen o tom, že půjdeme od kostela na místo zapálit svíčku. Nechystáme žádné pochody, žádné demonstrace ani nic takového,“ uvedla. Od kostela se podle ní lidé na místo střelby vydají bezprostředně po pohřbu a vše by se mělo uskutečnit dopoledne nebo v nejbližší době. Pohřeb byl podle dřívějších informací naplánován na 11:00. Kolik se může akce účastnit lidí, Gáborová odhadovat nechtěla.

Informaci o poklidné sobotní akci ČTK potvrdil i vedoucí obvodního oddělení Policie ČR v Tanvaldu Jan Hlubuček. Zástupci Roma Tanvald už byli na policii jednat. Policisté se na sobotu připravují, podrobnosti ale zveřejní ve čtvrtek.

Trasa dohodnuta

Podle starosty Tanvaldu Petra Poláka (ODS) se už hovořilo například o trase pochodu a pravidlech, za kterých se má akce konat. „Já věřím tomu, že ti místní Romové to dodrží, nicméně nevíme, kdo a jak zasáhne zvenčí,“ řekl ČTK. Pietní akt, na rozdíl například od demonstrace, podle něj nahlášen být nemusí. Zástupci Romů o něm přišli informovat. „Došlo k nějaké dohodě, kudy se půjde, aby se způsobilo co nejméně komplikací,“ přiblížil starosta.

O incidentu je zatím minimum informací od policie nebo státního zastupitelství. Stal se asi v 01:30 na opuštěném místě na okraji města směrem na sousední Desnou. O okolnostech se jen spekuluje. Objevila se i varianta, že se třiašedesátiletý muž mohl stát obětí trestného činu a jen se bránil. To naopak vyvolalo negativní reakce některých Romů. Ti mluvili o popravě. Čtyřiadvacetiletý bratr zastřeleného byl se střelným poraněním hospitalizován v Liberci. „Dnes ho propustili,“ řekl ČTK mluvčí krajské nemocnice Lukáš Gibiec.

Muže, který na mladíky střílel, policie zatím neobvinila a po podání vysvětlení byl propuštěn. Objevily se informace, že jde o bývalého policistu a také že odcestoval za hranice. Státní zástupkyně Lenka Bradáčová to vyloučila. Dnešním Lidovým novinám řekla, že incident neměl rasový podtext.

ČTĚTE TAKÉ: Tanvaldem projde romský pochod, uctí zastřeleného