Do cvičení 16 aliančních a partnerských armád se od jeho zahájení 30. srpna zapojilo přes 1000 českých a skoro 300 zahraničních vojáků. Poprvé v historii akce, jejímž cílem je sladění výcviku předsunutých návodčích s leteckými osádkami a veliteli pozemních jednotek, se přidali příslušníci aktivní zálohy, jichž bylo 330.

„Už teď připravujeme další ze série cvičení Ample Strike na příští rok," uvedl náčelník generálního štábu Josef Bečvář v tiskové zprávě. Za pochopení poděkoval lidem žijícím v oblastech zvýšené hlukové zátěže způsobené přeletem letadel a vrtulníků.

Letová část Ample Strike se uskutečnila od 5. září do pátku 16. září, kdy v poslední misi cvičení přistál ve vojenském prostoru Libavá americký vrtulník AH-64 Apache. „Přesně v 15:01 tak byla ukončena hlavní výcviková část," uvedl Maruščák. Do úterý, kdy celé cvičení končí, bude dokončen přesun lidí, techniky a materiálu z operačních prostorů.

Vzlety z pěti míst v Česku

Navedení na cíl nacvičovalo 27 týmů leteckých návodčích čítajících 147 lidí. Letouny vzlétaly z pěti míst v Česku, ale také z maďarského Kecskemétu, německého Neuburgu a ze základny Faiford ve Velké Británii. V českém vzdušném prostoru strávily osádky 34 cvičících letounů a vrtulníků dohromady 747 hodin. Zahraniční armády z těchto celkových počtů vyslaly 24 týmů návodčích a stejný počet letounů.

Společný taktický výcvik se odehrával ve vojenských objektech Boletice, Bechyně, Náměšť nad Oslavou a Libavá. Různých scénářů plnili účastníci cvičení na všech místech každý den v součtu 36, kromě denních i noční. Štáb cvičení sídlil na vrtulníkové základně v Náměšti nad Oslavou.

Mezinárodní Ample Strike je třetím rokem plně v gesci Armády ČR. Navazuje na sérii cvičení Ramstein Rover organizovaných z úrovně NATO. Kromě výcviku pilotů a návodčích má prověřit i schopnost zabezpečení logistického zázemí zahraničním vojákům. Hlavní téma cvičení zůstane. „Jsme však připraveni reagovat na aktuální požadavky a upravit v příštím roce scénáře tak, aby odpovídaly potřebám jednotlivých armád," uvedl řídící cvičení Zdeněk Bauer z velitelství Vzdušných sil.