Diskusi o odvolání Michálka rozpoutala vedoucí personálního odboru strany Jana Koláříková příspěvkem, v němž hovoří o Michálkově arogantním jednání a psychické šikaně podřízených. V příspěvku vyjmenovala několik rozporů, které s Michálkem měla. Michálek by podle ní měl zůstat v čele poslaneckého klubu, ne však ve vedení strany.

Koláříkovou podpořil i další místopředseda Pirátů a europoslanec Mikuláš Peksa. Uvedl, že pokud Michálek ve funkci zůstane, vzdá se pozice místopředsedy.

Michálek novinářům řekl, že nikoho nešikanoval a že má pouze vysoké nároky na výkon lidí. "Je pravda, že jsem na lidi tvrdý, ale současně nejsem bezohledný," uvedl. Na místopředsednickou funkci sám rezignovat nehodlá. Zároveň uvedl, že už se v lednu o znovuzvolení ucházet nebude, protože se chce soustředit na řízení poslaneckého klubu. Toto rozhodnutí podle Michálka padlo už před měsícem, se současnou diskusí nesouvisí.

Bartoš: Michálek se velkou měrou podílel na úspěchu strany

Bartoš uvedl, že Michálek je ve straně od jejího začátku a velkou měrou se podílel na jejím úspěchu. Michálek je podle něj pracovitý, i když sociální vazby a empatie nebyly nikdy jeho silnou stránkou. Upozornil na to, že předsednictvo Pirátů je kolektivní orgán, kde se lidé doplňují, a vyjádřil přesvědčení, že celkově je strana řízena dobře. "Vždy je prostor na zlepšení i na sebereflexi, já do jisté míry i tento členský podnět tak chápu," řekl.

Bartoš také vyloučil omezování přístupu do veřejného internetového fóra Pirátů. "Otevřenost je největší devizou, kterou jsme přinesli," řekl.

Podle pirátského poslance a místopředsedy Sněmovny Vojtěcha Pikala začne jednání o odvolání Michálka pravděpodobně dnes večer. Hlasování by pak podle něj následovalo mezi 1. a 4. listopadem. Vyjádřil ale pochybnosti o tom, že by v případě Michálkova odvolání strana zvolila nového místopředsedu, když se v lednu uskuteční řádná volba celého vedení.

O Michálkově odvolání z pozice místopředsedy strany hlasovali členové ve vnitrostranickém referendu i před dvěma lety. Za šéfa poslanců se tehdy postavily zhruba tři čtvrtiny hlasujících. Část straníků Michálkovi tehdy vyčítala, že z Nejvyššího správního soudu potají stáhl stížnost na sněmovní volby.