Ivan Bartoš po zvolení poděkoval za podporu a připomněl důležité volby, které Českou republiku čekají letos a příští rok. 

Možnost hlasovat přes webové rozhraní měli při jednání celostátního fóra všichni členové vládní strany, kterých je zhruba 1200. V prvním kole jich své hlasy poslalo 820, každý měl možnost dát dva.

Bartoš v prvním kole získal 569 hlasů, Gregorová 455. Před druhým kolem hlasování, ve kterém měli jeho účastníci už pouze jeden hlas, oba kandidáti odpovídali na otázky delegátů sněmu.

Piráti by podle Bartoše měli voličům dále nabízet změnu a překonávat bariéry. V projevu zdůraznil výdrž, pracovitost, obětavost a odvahu dělat správné věci.

Třiačtyřicetiletý Bartoš je poslanec, místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj. Českou pirátskou stranu vedl v letech 2009 až 2014, s přestávkou mezi červnem a zářím 2013, v čele je znovu od roku 2016. V projevu odmítl názor, že stranu už vede příliš dlouho. Důležitá podle něj není doba strávená ve funkci, ale to, co se za tu dobu podařilo.

„Motivace mi nechybí,“ řekl Bartoš, hovořil také o tahu na branku a touze po svobodě, což pokládá za své silné stránky a zároveň i charakteristiky celé strany.

Přečtěte si rozhovor s předsedou Pirátů Ivanem Bartošem:

Ivan Bartoš
Když má pirátský politik průšvih, odstoupí, říká ministr Ivan Bartoš

Piráti podle Bartoše vznikli mimo jiné díky poptávce po změně, kterou slíbili voličům a měli by ji i nadále dodávat. Jako jednu ze svých priorit zmínil také obhajobu pozic v evropských a krajských volbách.

Podle poražené europoslankyně Markéty Gregorové byla sobotní volba férová, označila ji za reklamu na vnitrostranickou demokracii. Slíbila, že stejnou energii, kterou vynaložila na kandidaturu na předsedkyni, bude dále vynakládat ve prospěch strany.

„Věřím, že jako hlavní ekonomicky i politicky liberální strana na české mapě budeme dál ukazovat svůj smysl pro transparentnost a poctivou práci a že takto společně dosáhneme dalších milníků,“ řekla Gregorová.

Premiér děkoval Pirátům

Premiér Petr Fiala poděkoval Pirátům na jejich brněnském sjezdu za otevřenou spolupráci ve vládě a za výsledky jejich práce a zdůraznil odpovědnost, kterou jako jedna z pětice vládních stran nesou. Ve svém krátkém projevu zmínil často zmiňovanou rozdílnost Občanské demokratické strany a Pirátů a nutnost kompromisů, které se podle něj daří utvářet tím, že se jednotlivé strany pětikoalice respektují a nepřetlačují.

Jemnovitě poděkoval předsedovi Pirátů Ivanu Bartošovi za pokrok v digitalizaci země, ministru zahraničí Janu Lipavskému za „odhodlání vytvářet principiální a kompetentní zahraniční politiku“ a ministru Michalu Šalomounovi za kompetenci a důslednost v péči o smysluplnost legislativních návrhů. Zmínil i sněmovní funkcionáře Pirátů Olgu Richterovou a Jakuba Michálka.

Nejnovější díl podcastu Deníku je věnován vicepremiérovi pro digitalizaci a ministrovi pro místní rozvoj Ivanu Bartošovi:

Politický idealista Ivan Bartoš
PODCAST: Politický idealista Ivan Bartoš

„Dokázali jsme společně přečkat silné bouře, vlny jsou mnohem menší a můžeme tedy očekávat, že zbytek naší plavby bude o něco příjemnější,“ uvedl premiér s odkazem na zlepšující se ekonomické ukazatele Česka. Je ale podle něj třeba dokončit reformy vzdělávání a zdravotnictví, dobudování dopravní infrastruktury, finalizaci důchodové reformy. „Myslím, že si všichni uvědomujeme, že nikdo jiný než my to dnes nemůže udělat,“ řekl delegátům před samotným hlasováním.