On-line reportáž ke koronaviru najdete ZDE

Piráti upozornili na to, že server svetomat.cz inzeruje odeslání žádaného zboží ze skladu do 24 hodin. Analytikovi strany však provozovatel webu sdělil, že zboží "nikdo nemá skladem". Web pro objednání vyžaduje platbu předem, zákazníci se následně dozví, že zboží bude doručeno až za 40 dnů. Piráti však dohledali zákaznici, která materiál nedostala ani po dvou měsících, peníze dostala zpět až díky hrozbě trestním oznámením.

Odběrové místo na COVID 19 v nemocnici ve Frýdku-Místku, březen 2020.
V Česku zemřel pátý člověk s koronavirem. Nakažených je 1497

Právnička a kandidátka do Senátu v Kladně Adéla Šípová upozornila i na to, že provozovatel obchodu využil k fiktivním recenzím fotografie lidí bez jejich svolení. "Zneužil dokonce i fotografie Dagmar Havlové pořízené pro zcela jiné účely s fiktivním jménem a tvrzením, že na stránkách nakupuje a vřele ho doporučuje," uvedla. V počínání provozovatelů webu spatřují Piráti trestný čin podvodu, ale i porušení osobnostních práv chráněných občanským zákoníkem.

 #interaktivni-infografika|7b97f5fa-3988-450d-8387-dc19fb57d066#

Piráti vybídli občany, aby jim na e-mailovou adresu janusz.konieczny@pirati.cz zaslali možná podezření na obdobné podvodné jednání, případně se obraceli přímo na policii. "Někteří lidé současnou epidemii vnímají jako příležitost k obohacení. Pokud zaznamenám obdobné případy, tak nebudu váhat se obrátit na policii. Podotýkám, že ve stavu nouze je trestní sazba za spáchání trestného činu podvodu vyšší," uvedla první místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová.

Korunní princ Charles.
Mezi nakaženými koronavirem je i princ Charles, oznámil palác

V Česku je několik týdnů nedostatek zdravotních ochranných pomůcek. Stát za jejich nákup v zahraničí vynaložil dosud tři miliardy korun. Už předtím, než se na začátku března v ČR objevily první potvrzené případy nákazou nemocí COVID-19, hlásili prodejci, že respirátory či roušky jsou na českém trhu nedostatkovým zbožím i u dodavatelů.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník