Piráti prý mají v rukou dokumenty dokazující, že podezření jsou vážná. „Dostali jsme je od anonymního občana. Doplnili jsme je vlastním šetřením na 38 stran, které jsme dnes předali Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze," řekl dnes novinářům předseda zastupitelského klubu Pirátů Jakub Michálek. Podrobnosti s ohledem na vyšetřování policie na žádost státního zástupce nesdělili. „Pokud bychom měli pocit, že se nic neděje, tak všechno zveřejníme," dodal.

Někdejší náměstek primátora Březina údajně Havlínovi za zprošťující rozsudek slíbil místo v diplomacii. Týdeníku Respekt to řekl kladenský soudce Petr Sedlařík. Odkázal na odposlechy, které jsou součástí jiné kauzy, za kterou Sedlařík poslal Havlína nepravomocně na 6,5 roku do vězení. Březina se proti tvrzením Respektu ostře ohradil. Připomněl, že proti zprošťujícímu rozsudku se odvolal státní zástupce a městský soud odvolání zamítl. „O mém zproštění tak soud rozhodl pravomocně," uvedl tehdy.

Březina nepřišel

Březinu na dnešní jednání pozval i magistrátní kontrolní výbor, zastupitel ale nedorazil. Výbor v usnesení požádal zastupitelstvo, aby si ke kauze soudce Havlína vyžádala další podklady, a vyzval výbor pro územní rozvoj, aby prověřil schvalování změn územního plánu v souvislosti s tímto případem.

Březinovi před čtyřmi lety hrozily až dva roky vězení za to, že zatajil své angažmá ve dvou zkrachovalých firmách, a nechal se pak zvolit do dozorčí rady další společnosti, což se podle zákona nesmí. Havlín ho tehdy obžaloby zprostil.

Prostorový odposlech Havlína podle Respektu zachytil, jak v rozhovoru se svým známým o Březinově kauze hovoří. Havlín se pak údajně s Březinou domluvil, že ho zprostí viny na základě toho, že uvěřil pochybnému právnímu posudku, a jednal tím pádem neúmyslně. Březina mu prý za zprošťující rozsudek nabízel peníze, ale ty soudce nechtěl. Požadoval pomoc s územním plánem v Praze a místo v diplomacii. Havlín naposledy působil jako velvyslanec v Bulharsku.