Právník pirátské strany Jakub Michálek řekl, že provozovatelé mohou využít buď komerční internetová rádia hrající díla autorů, které OSA nezastupuje nebo jejichž cena je nižší než poplatky svazů. Jako příklad uvedl rádio Jamendo, které prý nabízí přes 370.000 titulů různých žánrů. Druhou možností, která prý oprošťuje od všech poplatků, je podle Michálka vysílání svobodné hudby, jejíž autoři si poplatky nenárokují.

Předseda představenstva OSA Roman Strejček uvedl, že experimenty s nechráněným repertoárem nejsou novinkou. „Rozhodující je, jaká hudba se pouští. Jsme přesvědčeni, že minimálně v 90 procentech se bude pouštět hudba populární, myšleno ta, kterou lidé znají a kterou chtějí slyšet," řekl Strejček. Většinu populárních interpretů a autorů hudby kolektivní správci podle něj zastupují. Projekt „Pirátů" nicméně nezná, a proto ho odmítl více komentovat.

„Na pirátskou stranu se obracejí desítky provozovatelů restaurací a poukazují na to, že OSA a Intergram vybírají poplatky i za autory, které nezastupují," řekl dnes Michálek.

Do kampaně se mohou zapojit ti provozovatelé barů, restaurací, čajoven, obchodů a dalších zařízení, kteří chtějí hudbou pouze podkreslovat atmosféru. Pirátská strana je chce oslovit prostřednictvím informační brožury Neplaťte výpalné, hrajte svobodnou hudbu. Nabízet bude i samolepku, kterou si může živnostník vylepit na dveře a v případě příchodu inspektorů z ochranných svazů předat dopis o způsobu užívání hudby.

Kolektivní správce považuje za užívání díla to, když firma pouští hudbu k poslechu pro své zákazníky. Podle zákona nestačí, že rádio ochranným svazům za vysílání zaplatilo, platí se za každé další užití.

Trestní oznámení

Pirátská strana dnes také podala na OSA trestní oznámení na státní zastupitelství v Praze 2. Má podezření, že se OSA pokusila spáchat trestný čin podvodu při vybírání poplatků v jedné z největších pražských čajoven Shangri-la. Její majitel pouští v provozovně hudbu rádia Jamendo, které vysílá tvorbu volně dostupných autorů. Strejček uvedl, že oznámení nemůže komentovat, protože se ještě neseznámil se spisem.

Čajovna Shangri-la vede s OSA spor už více než rok. Do provozovny pravidelně docházejí inspektoři z OSA a požadují poplatky za užívání hudby. Majitel je však odmítá zaplatit. Kolektivní správci z OSA a Intergramu chtějí proplatit celkem více než sedm tisíc korun. Proto se majitel čajovny Jan Syrovátka rozhodl využít rádio Jamendo, jemuž platí zhruba 55 euro (asi 1400 korun). „Nevidím důvod, proč bych měl platit autorská práva za něco někomu, kdo je nevlastní, ani je nemůže zastupovat, protože jsou v tomto směru nezastupitelná," řekl dnes Syrovátka novinářům.