K novele se však postavila záporně i všechna čtyři oslovená ministerstva - financí, průmyslu a obchodu, spravedlnosti a vnitra. Negativně se vyjádřily i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, Hospodářská komora, Svaz měst a obcí a Unie zaměstnavatelských svazů.

Podle slov Pirátů tak hnutí ANO Andreje Babiše neplní sliby. Kroky současného premiéra jsou však nasnadě, ve vzduchu je totiž případná podpora KSČM pro menšinový kabinet Andreje Babiše. A komunisté proti registru smluv brojí dlouhodobě.

Přitom ještě 6. ledna hovořil Babiš v rozhovoru pro Deník jinak. Tehdy tvrdil, že podpoří rozšíření zákona o registru smluv právě i na státní podniky typu ČEZ. "Byl jsem ministr financí, který jako první ukázal všechny smlouvy, neměl jsem co skrývat," řekl Babiš. "Proč by ČEZ nemohl zveřejňovat smlouvy, které neohrožují jeho konkurenceschopnost?" trval si tehdy Babiš na svém, i když věděl, že podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa je současná podoba registru smluv protiústavní. 

Nyní se však situace mění. "Vláda v aktuálním návrhu stanoviska uvádí, že obecně podporuje snahu Pirátů o transparentní fungování veřejné správy. Kontrolu ČEZu a dalších státem ovládaných společností občany však odmítá se zdůvodněním, že takovouto úpravu by měla zpracovat vláda sama. Jedním dechem dále dodává, že transparentnost fungování těchto firem nesmí být na překážku jejich tržním zájmům. Zdůrazňuje, že průhledné hospodaření, zajištěné mimo jiné zveřejňováním smluv, není samo o sobě pro vládu důvodem, aby ohrozila zisky těchto společností," informují Piráti o změnách ve vládním postoji. 

Jak však podotkl předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek, Piráti obsah navrhované novely zákona předem se zástupci hnutí ANO projednávali. "Na jednání hnutí ANO vyslovilo tehdy návrhu svou jednoznačnou podporu. Jediní, kdo od počátku vystupovali proti zrušení výjimek pro ČEZ a další státem vlastněné společnosti, byli zástupci KSČM,“ uvedl Michálek. 

„Je zcela evidentní, že pouze veřejná kontrola činnosti státem vlastněných společností povede k větší efektivitě jejich hospodaření. Jediní, kdo se mohou obávat ohrožení zisků, jsou osoby nelegitimně profitující ze současného netransparentního stavu. V situaci, kdy jsou veškeré kontrakty utajované, nemá občan šanci zjistit, kam a proč tečou jeho peníze. Vláda ANO tak dokazuje, že její slib transparentnosti byl pouze vábnička na voliče. Opět se postavila za zájmy skupin parazitujících na státních firmách. Požadavek občanů na průhlednost veřejné správy a činnosti státem vlastněných společností prostě smetla ze stolu,” komentuje postoj současné vlády v demisi předseda Pirátů Ivan Bartoš.