Až za čtyři roky způsobíte nehodu, budete možná nepříjemně překvapeni: I když si řádně platíte povinné ručení, přijde vám složenka na úhradu způsobené škody.

Je správné, aby škody při nehodě platili nezodpovědní řidiči sami, ač mají povinné ručení? Je dobře, že menší přestupky uniknou trestu? Hlasujte vpravo, diskutujte pod článkem. Zajímá nás Váš názor.

Nebude to ale omyl. Dopadne na vás jen kladivo, které má působit proti rizikovým řidičům.

Pojišťovny totiž zjistí, že jezdíte opakovaně nebezpečně a vyúčtuje vám to.

„Pokud řidič způsobí během dvou let dva závažné přestupky a při druhém způsobí nehodu, tak škodu sice uhradíme, ale budeme ji chtít proplatit po viníkovi,“ uvedl ředitel České asociace pojišťoven Tomáš Síkora.

Pojišťovny spolu s ministerstvem vnitra totiž způsobem „dvakrát a dost“ chtějí přinutit řidiče k opatrné jízdě. „Pokud opakovaně jezdíte nebezpečně, tak je jen dobře, že za to budete platit,“ souhlasí ministr vnitra Ivan Langer.

Pojistka? Až o polovinu vyšší

To ale není vše. Ze stejného důvodu se vám může stát, že až ve stejnou dobu budete platit pojistku, budete nečekaně platit o polovinu více. A to přesto, že jste dosud jezdili bez nehody a měli maximální bonus, tedy nejnižší možné pojistné.

Pojišťovna si vás totiž přesto zařadí mezi rizikové klienty: Jezdíte nebezpečně a to, že jste dosud nebourali, je jen šťastná náhoda.

Vše se o vás pojišťovny dozví, protože jim policie bude sdělovat trestné body, které jste dostali. Paradoxně ten tok však bude jen jednosměrný. Již od příštího roku má totiž platit, že policie bude jezdit jen k nehodám, kde je větší škoda než sto tisíc korun. A pokud způsobíte menší nehodu, tak se o tom policie nedozví a pokuta ani trestné body vám nehrozí. „Pojišťovny nebudou zjišťovat a sdělovat policii, jaký přestupek kdo způsobil,“ říká mluvčí asociace Marcela Kotyrová. Trest tak pro tyto řidiče bude jen ve výši pojistného.

Řešení nehod

Řidiči se zatím obávají jiné věci: že škodu špatně odhadnou a výjezd policie zaplatí. To byla i nejčastější obava v diskusi Deníku. Langer to ale odmítá. „Za neúmyslně špatný odhad se platit nebude, lidé nejsou znalci. V zákoně bude formulace, že musí být zjevné, že ta škoda nemůže být sto tisíc korun,“ říká.

O návrzích pojišťoven a ministerstva vnitra by nyní měl jednat parlament. Platnost většiny z nich se předpokládá od příštího roku, ty které se týkají pojištění, pak začnou platit zřejmě nejdříve v roce 2012. „Musíme nejdříve spočítat vliv přestupků na nehodovost řidičů,“ uvedl Síkora.

Kdy volat policii a kdy ne

Škoda je malá, ale ten co do mě vrazil, odmítá uznat vinu a podepsat protokol o nehodě.

Policii zavolejte. Stejně jako když máte podezření, že pil. Pokud alkohol či jeho vinu policie potvrdí, výjezd bude hradit on.

Zavolám policii, ale následně se zjistí, že škoda byla třeba jen padesát tisíc.

Jako řidič nemusíte přesně znát ceny autoservisů. Výjezd policie zaplatíte, pokud bude na první pohled zjevné, že škoda tak vysoká být evidentně nemůže. Například jen když je rozbitý reflektor. Uvědomte si také, jak staré je vaše auto – deset let stará felicie evidentně nemá ani stotisícovou hodnotu.

Policii nezavolám, ale autoservis následně oznámí, že škoda je sto padesát tisíc korun.

Platí opět, že jste laik a nemusíte na první pohled vidět všechny škody, zejména skryté. Například že je ohnutá poloosa. Ale pokud máte zdemolován předek a škoda je evidentně vyšší a nenahlásíte to, tak vám pojišťovna nemusí proplatit celou škodu.

Týkají se limity jen povinného ručení či i havarijní pojistky?

Týkají se obou případů.

Nedám přednost v jízdě, nabourám, ale škoda je malá. Dostanu pokutu a trestné body, když vinu přiznám?

Pokud nikdo nepřivolá policii, tak ne. Pojišťovny nebudou policii hlásit, kdo spáchal jaký přestupek. Bude to mít jen vliv na výši vaší pojistky – přijdete o bonus.

Naboural mně řidič, škoda je větší než sto tisíc, ale viník nechce volat policii (bojí se že pil). Ale navrhuje, že mi uhradí „zvýšené náklady“ a vinu do protokolu přizná.

Pokud se prokáže, že na první pohled byla škoda větší, tak oba riskujete, že vám ji pojišťovna neproplatí.

Nabourám a zničím plot.

Pokud víte, kdo je majitel, tak ne. Ale pokud to nevíte, zavolejte ji. Pokud nabouráte například do domu, znáte adresu a jméno ze zvonku, tak by to mělo pojišťovně stačit k vyřízení nehody a policii není třeba volat. Je dobré ale dát do schránky kopii protokolu o nehodě a kontakt na sebe.

Jsem bezproblémový řidič, ale pojišťovna mi zvýšila pojistku, protože mým autem boural kolega.

Je vaše riziko, komu auto půjčujete. Ale můžete také po „viníkovi“ požadovat dorovnání pojistky.