Meteorologové varovali, že do Česka opět míří prach ze Sahary. Do země ovšem proudí v menším množství už během pondělí. „Vrchol by měl přijít kolem úterního poledne,“ řekl Deníku k počasí odborník na kvalitu ovzduší z Českého hydrometeorologického ústavu Ondřej Vlček.

Prach, který na území Česka doputoval až ze Sahary, o velikonočním víkendu ovlivňoval počasí:

Saharský písek zastínil během sobotního dne slunce
Afrika až u nás: Podívejte se, jak o víkendu poletoval v Česku písek ze Sahary

Koncentrace prachu bude oproti Velikonocům osmkrát až desetkrát nižší. Vyhlášení smogové situace podle Vlčka nehrozí. „Prach může být viditelný jako závoj v ovzduší, ale nemusí padnout k zemi,“ dodal. Nevylučuje, že ho ve vzduchu citliví lidé ucítí.

Zdraví lidí nemá písečný prach díky nižší koncentraci než o Velikonocích výrazně ovlivnit. I tentokrát se s ním lidské tělo vyrovná díky řasinkovému epitelu na sliznicích. „Písek se na nich zachytí a jak se řasinky pohybují směrem zpátky, lidé ho vykašlou,“ vysvětlil Deníku epidemiolog Roman Prymula.

Athény jako ze sci-fi filmu

Dramatickou prachovou mlhu zažili minulý týden Řekové v Athénách. Celé ovzduší zbarvila do oranžova. Záběry připomínající pouštní planetu Arrakis z filmu Duna fascinovaly nejednoho pozorovatele.

Zdroj: Youtube

Ve středu ráno dokonce nebyla kvůli prachu vidět ani Akropole, informovala stanice BBC . Prach v kombinaci s vysokými teplotami udělal z události, která je podle řeckých úřadů nejhorší za posledních šest let, obzvláště nepříjemnou situaci pro lidi s dýchacími potížemi.

Odkud prach přichází

Bouře, které do Evropy přinášejí prach ze Sahary, nejsou nijak výjimečné a meteorologové je zaznamenávají již řadu let. Vše začíná silným větrem, který zvedá těžší a větší části písku. Ty nevyhnutelně padají zpátky na zem, čímž víří lehký prach.

„Za správných podmínek bouře dodávají energii k výzdvihu prachu do větších výšek a jižní vítr je odvane do střední Evropy, nad Skandinávii i nad severovýchodní Evropu,“ řekla Deníku k počasí o Velikonocích meteoroložka Milada Křížová.

Polétavý prach ze Sahary v Česku potrápil hlavně starší a nemocné:

Saharský písek zastínil během sobotního dne slunce
Jak ovlivnil písek ze Sahary život v ČR? Vadil hlavně nemocným, říkají odborníci

Sahara při bouřích uvolňuje 60 až 200 milionů tun písečného prachu ročně. „Bouře se nejčastěji zvedají v oblastech, kde je málo vegetace a nic ji nezpomaluje,“ řekl deníku DW News odborník na prach a písek Carlos Perez Garcia Pando.

Koalice OSN pro boj s písečnými a prachovými bouřemi uvedla, že jsou takové události stále častější a silnější. Podle vědců za to může z velké části obdělávání půdy lidmi a také měnící se klima. Jen na Blízkém východě způsobují tyto jevy podle Světové banky škodu v přepočtu ve výši asi 305 miliard korun ročně.

Prach pro Evropany není hrozba

Garcia Pando dodal, že zájem médií i vědců o prachová oblaka přicházející do Evropy nemá v lidech vzbuzovat strach. „Prach není vždy špatný. Může například sloužit jako určitý druh živin pro lesy a oceány, kterým dodává železo a fosfor,“ dodal.

Zdroj: Youtube

Velikonoční prachový smog v lidech vyvolal určitou nervozitu. Meteorologové sice vyhlásili smogovou situaci, ale odborníci veřejnost ujišťovali, že prach nemá na zdraví téměř žádný vliv. Lékaři pouze doporučili lidem s onemocněním průdušek nebo plic, kardiakům, těhotným ženám a dětem, aby se méně pohybovali venku. Nyní má nastat situace podstatně mírnější.