Podle soudců Okamura vystavěl svou image, která mu vynesla rekordní oblibu, na provokativním vystupování a jadrných, politicky nekorektních vyjádřeních. Musí proto počítat s tím, že může být v rámci podložené kritiky veřejně označen nelichotivou přezdívkou.

Tomio Okamura
Okamuru lze v případě kritiky nazývat Pitomiem, potvrdil soud

„Jedná se sice o výraz expresivní nelichotivý, ale nikoliv a priori vulgární, přičemž fakticky lze pro něj nalézt oporu v obsahu článků, které zevrubně popisují, proč jsou určité žalobcovy myšlenky potenciálně společensky nebezpečné a proč je proto lze považovat s jistou dávkou novinářské zkratky až za pitomosti,“ citoval web Lidovky.cz rozhodnutí odvolacího soudu. Plné zdůvodnění aktuální verdiktu zatím nebylo zveřejněno.

Jádrem sporu se staly dva články týdeníku Reflex uveřejněné v roce 2013, tedy ještě před tím, než byl Okamura zvolen poslancem za Úsvit přímé demokracie. Vydavatelství se za ně sice muselo posléze omluvit, žádné jiné satisfakce se však politik nedočkal. Přezdívka „Pitomio“ se navíc v následujících letech objevila i v několik dalších médiích.

Tomio Okamura.
Průzkum: Volby by jednoznačně vyhrálo ANO, Okamura oslabil