Dopřejete si občas obvyklý český zvyk dojít si se džbánkem pro pivo a než vám ho hospodský načepuje, dát si jedno nebo dvě piva "od cesty"? Tak pokud ano, buďte připraveni na to, že to pivo, které si rovnou prolejete hrdlem, bude levnější než to, jež si odnesete s sebou a budete pít až doma. Že to nemá moc logiku? Možná nemá, ale tak vypadá nová sazba DPH, kterou hodlá od května zavést ministerstvo financí.

Ministryně financí Alena Schillerová
Schillerová: Přelévání piva do džbánku kvůli DPH? Nesmysl

Zatímco na balené pivo a točené pivo konzumované mimo restaurační zařízení (tedy třeba koupené ve stánku nebo právě načepované do džbánku v hospodě) bude nadále aplikována základní sazba DPH ve výši 21 procent, pivo, jež bude natočeno a vypito přímo v restauraci (včetně nealko piva), bude daněno sníženou sazbou ve výši 10 procent. Nealkoholické pivo odnesené z restaurace ve džbánku a točené nealkoholické pivo a nealko pivo v lahvi u stánku bez zázemí má sazbu 15 procent.

Daňový galimatyáš podnítil tvorbu vtipů

Dokonalý daňový galimatyáš vyvolal řadu uštěpačných poznámek ze strany odborníků i politické opozice a pobavil internetové uživatele na sociálních sítích.

Spisovatel Jiří Padevět návrh ministerstva trochu rozšířil, aby nebyl tak strohý.

"Je zázrak, že další sazbu DPH nenavrhla ministryně financí pro pivo řezané," glosoval ministerský návrh poslanec ODS Jan Skopeček.

Češi s oblibou chodí do hospod na pivo
Co přinese rok 2020: Levnější pivo, dražší cigarety a účtenky pro všechny

Poslanec TOP09 Dominik Feri zase ukázal na svém facebookovém profilu novou strategickou hru, která vychází právě z trojí daňové sazby (najdete ji v galerii). Řada internetových vtipálků si také připomněla slavnou scénu z filmu Vesničko má středisková, kde řidič Pávek vychrstne pivo z okna a ptá se, jakou má mít v takovém případě půllitr daň.

Pozadu nezůstali ani uživatelé Twitteru. Některé komentáře vám přiblížíme (Poznámka: v případě Jaroslava Faltýnka, Miloslava Roznera a Institutu Václava Klause jde o satirické účty, nikoli o autentické účty zmíněných politiků a neziskové organizace).