"Návrat prvních stupňů základních škol je významně epidemiologicky lepší v rotačním schématu týden (doma) a týden (ve škole)," uvedl ministr. Poukázal přitom na výsledky studie Centra pro modelování biologických a sociálních procesů (BISOP), podle kterých mohou týdenní rotace tříd prvního stupně snížit šíření nákazy covidu-19 zhruba o 88 procent proti běžnému stavu. S dalšími režimovými opatřeními by měl být efekt ještě větší. To by podle Plagy mělo vytvořit prostor i pro obnovení praktické výuky ve středních školách a v závěrečných ročnících vysokých škol.

Od 1. března jsou kvůli zhoršení epidemie otevřené jen školy pro děti zdravotníků a dalších vybraných profesí. Ostatní žáci a studenti se učí z domova. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) minulý týden uvedl, že by se do lavic mohli začít vracet zřejmě ve druhé polovině dubna.

Ministerstvo školství je podle Plagy připraveno o tom s resortem zdravotnictví jednat. "Ten, kdo musí říct jasné termíny nebo kritéria, je ministerstvo zdravotnictví," řekl. Předpokládá, že hlavní hygienička Pavla Svrčinová to udělá příští týden .

Podle Plagy se plán ministerstva školství v mnohém shoduje s návrhy opozice. Z dopisu ministra sněmovnímu školskému výboru, který na twitteru zveřejnila poslankyně Kateřina Valachová (ČSSD) plyne, že kromě rotační výuky navrhuje také rozšíření povinnosti nošení respirátorů či roušek i na školy a speciální školy. Nemusely by je nosit děti, kterým by to neumožňovalo jejich postižení, řekl dnes Plaga.

Návrat je připravený

Chtěl by také umožnit dobrovolný návrat závěrečných ročníků základních či středních škol v omezeném režimu v takzvaných studijních skupinách. Pokud by se školy nemohly otevřít, měly by se podle něj žákům s problémy v učení povolit konzultace ve skupinách do šesti lidí. Dosud jsou možné jen individuální konzultace.

Ministerstvo školství má podle Plagy vše pro návrat žáků do škol připravené. V únoru školám poslalo 3,5 milionu respirátorů, deset kusů na zaměstnance. Počítá s testováním dvakrát týdně antigenními testy a vyjednalo přednostní očkování pracovníků škol. K vakcinaci se dosud přihlásilo kolem 190 tisíc ze zhruba 330 tisíc učitelů i nepedagogů ve školách. Dávku vakcíny jich k 22. březnu dostalo 86 519.

Denní přírůstky nově nakažených v posledních dnech klesají. Nemocnice jsou ale stále přetížené, jinou než covidovou péči omezily. Na počet obyvatel má republika nejvíc obětí nákazy. Řada seniorů či chronicky nemocných lidí, kteří patří k nejvíce rizikovým skupinám, ještě proti covidu-19 nedostala ani první dávku očkování. Vedle lidských ztrát jsou velké i ztráty ekonomické.

Dobrovolnost

Brzký návrat žáků posledních ročníků základních i středních škol bez praktické výuky k prezenčnímu vzdělávání by byl podle Plagy spíše kontraproduktivní. Plaga se v dnešní sněmovní debatě o otvírání škol vyslovil v těchto případech vzhledem k blížícím se zkouškám pro dobrovolnost.

"Přesouvat tyto žáky povinně pouze několik týdnů před přijímacími a závěrečnými zkouškami by mohlo být spíše kontraproduktivní," řekl poslancům Plaga. Těmto žákům a studentům by se měla podle něho umožnit domácí příprava na zkoušky.

Místo povinného návratu k prezenční výuce by podle ministra měli mít možnost návratu dobrovolného v omezeném režimu. Plaga zmínil studijní skupiny nejvýše po šesti žácích pro klíčové předměty.

Prioritou je podle Plagy obnovit co nejdříve na středních školách praktické vyučování, které nelze distanční formou nahradit. "Je nezbytné umožnit návrat k ní nejen závěrečným ročníkům, ale všem, pro které je získání dovedností praxí klíčové pro jejich další působení v jejich oborech," dodal.

Plošné opakování ročníku kvůli omezení výuky kvůli koronaviru není podle Plagy na místě. Podle něj se většina žáků zapojila do distanční výuky. Možné je individuální opakování po dohodě s ředitelem školy, což by se mohlo týkat například učňů.