Jde o jednu z karikatur, které se objevily v dánském tisku a koncem ledna 2006 vyvolaly v arabských zemích bouři nevole.

„Zdá se mi to jako zbytečná provokace. Vzhledem k tomu, že v Brně žije početná komunita muslimů, myslím, že není dobře, že se tady ty karikatury objevily,“ uvedl kolemjdoucí Roman Hladík.

Plakáty s nápisy „Svoboda není zadarmo“ a podepsané „Přátelé svobody slova“ se objevily v noci z úterý na středu například na Žerotínově náměstí, Konečného náměstí, v ulici Veveří či v Purkyňově ulici v Brně.

Předseda Islámské nadace v Brně Muneeb Hassan Alrawi považuje plakáty za provokaci. „Je to ubohý pokus provokace muslimů. Těm lidem vůbec nejde o svobodu slova, ale o to, aby se nám vysmáli,“ soudí Alrawi.

Podle něj se brněnští muslimové ještě rozhodnou, zda se kvůli plakátům obrátí na policii. „Neuděláme jim tu radost, abychom proti tomu nějak hodně protestovali. Poradíme se a v příštích dnech zvážíme, jestli má vůbec smysl obracet se nějak na policii,“ sdělil Alrawi.

Brněnští policisté se však už případem přesto začali zabývat. „Na základě upozornění médií jsme případ začali šetřit. Je to citlivé téma, které je třeba pořádně prostudovat, zřejmě přizveme i znalce, který se k tomu vyjádří. Určitě to není práce na hodiny ale spíš dny,“ uvedl mluvčí brněnských policistů Bohumil Malášek.

Karikatura zobrazuje proroka Mohameda se zapálenou bombou místo turbanu.

Zesměšňování proroka Mohameda

V září 2005 dvanáct karikatur otiskl dánský list Jyllands-Posten. Poté, co si jich všiml jeden z islámských duchovních, vyvolaly karikatury v arabských zemích i jinde po světě velké protesty, pořádaly se masové demonstrace, došlo dokonce k vypálení dánských ambasád.

Některé arabské země vyhlásily bojkot dánského zboží. Nejostřeji reagovali muslimové v Iránu, Palestině a Sýrii. Protestovali i muslimové žijící v evropských městech a v některých evropských zemích došlo ke střetům s policisty.

Jako urážku je bral i předseda brněnské muslimské obce Muneeb Hassan Al Rawi. „Šlo o zesměšňování proroka Mohameda a jeho ztotožňování s násilím. Karikatury jasně vylíčily Mohameda jako člověka s bombou na hlavě, nebo člověka, kterého obklopují panny. A to je přece urážka,“ uvedl tehdy pro brněnský Deník Rovnost Hassan Al Rawi.

Podle něj se tehdy dánský premiér zachoval arogantně. „Odmítl přijmout jedenáct vyslanců z islámských zemí, kteří s ním o tomto problému chtěli mluvit,“ řekl Hassan Al Rawi. Možná právě proto se muslimové po celém světě radikalizovali a vstoupili do protestů, při nichž zemřelo ve světě okolo sto padesáti lidí.

Nebezpečí možná hrozilo i studentům Vysokého učení technického v Brně. Neznámý muž totiž začátkem února telefonicky vyhrožoval zahraničním studentům školy. „Vykliďte Vysoké učení technické, zítra (7. 2 .2006) bude ve jménu Mohameda zabit jeden ze studujících cizinců,“ zněla nahrávka policistů, kterým muž volal. VUT v Praze i Brně bylo na nohou. Naštěstí zbytečně.

„Šlo určitě o provokatéra. Lidé se doslechnou, že ve jménu Mohameda vyhrožuje někdo zabitím a to jim stačí, aby si islám spojovali s násilím,“ uvedl Hassan Al Rawi.

Slavné kresby se objevily v některých médiích i letos. Dánská policie totiž v únoru zatkla několik lidí podezřelých z příprav vraždy jednoho z dvanácti kreslířů karikatur. Některá média na to reagovala tím, že obrazy Mohameda opět zveřejnila. Novináři tak chtěli vyjádřit podporu svobodě slova. (nel)

Šéf brněnských muslimů: Takhle provokují ubožáci

Když se před dvěma lety objevily karikatury proroka Mohameda v dánských novinách, předseda Islámské nadace v Brně Muneeb Hassan Alrawi netušil, že se s nimi jednou setká v ulicích Brna. Plakáty, které se včera objevily po celém městě, ho překvapily. „Je to ubohý pokus jak podráždit muslimy,“ říká.

Kdo jsou podle vás lidé, kteří plakáty vylepili?

Jsou to ubožáci. Jde o lidi, kterým vadí přítomnost muslimů nejen v Brně, ale v celé Evropě. Oni si vždycky musí najít někoho, na koho budou směřovat svou nenávist. Stejně jako za 2. světové války.

Podepsali se ale jako Přátelé svobody slova.

Pokud si myslí, že v této zemi neexistuje svoboda slova, je to smutné. Řekl bych, že vyjádřit solidaritu se svobodou slova mohou i jinak. Oni teď očekávají ostrou reakci muslimů a chtějí pak poukázat na to, že my jsme ti, kteří svobodu nectí. My jim ale tu radost neuděláme. Ty plakáty nemají se svobodou slova co dělat. Jde o to, aby se nám vysmáli.

Co pro vás karikatura proroka Mohameda znamená?

To samé, jako kdyby někdo hanobil přesvědčení kohokoliv jiného. My odmítáme hanobení kteréhokoliv proroka, ať už jde o Ježíše, Mojžíše nebo Mohameda.

Mohl by něco takového udělat muslim?

Nemohl. A pokud ano, v tu chvíli by byl odpadlíkem od Islámu.

Setkáváte se v Brně i s jinými negativními reakcemi?

Naopak, lidé většinou reagují pozitivně. My ale chceme znát i ty záporné reakce a zveme lidi k nám, aby nám řekli, co se jim nelíbí. Vážíme si těch, kteří přijdou. Anonymní způsob těchto plakátů ale svědčí o tom, že jde o úplně jinou sortu lidí.

Odborník na extremismus: Arabské země se to dozví

Brněnští muslimové jsou podle politologa Miroslava Mareše z brněnské Masarykovy univerzity umírnění a otevření. I proto označuje urážlivé plakáty za neopodstatněné. „Brněnská komunita muslimů to nemůže nechat bez povšimnutí. Zároveň ale mohou svou mírnou reakci využít pro svou propagaci,“ myslí si Mareš.

Může tato kauza zhoršit vztahy České republiky nebo Brna s arabskými zeměmi?

Řekl bych, že to nějaké velké reakce nevyvolá. Samozřejmě to ale může odůvodnit nějaké aktivity arabských států proti České republice. Zmínit to mohou vždy, když se jim to bude hodit.

Může to přilákat pozornost militantních islamistů na Brno?

Brno není domácí ani zahraniční centrum, na které by byla upřena velká pozornost. Samozřejmě se ale dá očekávat, že se ta informace dostane do blízkovýchodních médií a reakce mohou být různé. Nepředpokládám ale, že by došlo k takovým protestům jako kvůli Dánsku. Samozřejmě by ta plakátovací akce byla riziková, kdyby tady bylo militantně islamistické podhoubí. Pokud ale vím, tak vedení brněnské mešity se snaží jít umírněnou a reformní cestou.

Policie chce přizvat k vyšetřování znalce. Co si o trestní zodpovědnosti autorů myslíte vy?

Záleží na tom, co těmi plakáty sledovali. Jen oni sami ví, jaký k tomu měli motiv. Je těžké určit, zda šlo skutečně o provokaci, ale jestli chtěli paušálně odmítnout muslimy a hlásat nenávist, pak je to trestný čin. Úmysl by se musel prokázat. Možná ale chtěli skutečně rozproudit debatu o svobodě slova.

Jak hodnotíte postup úřadů?

To, že se rychle ujali odstranění plakátů, je politické gesto a vyjádření nesouhlasu. Myslím si, že je to správná reakce.