Akce Fridays for Future (Pátky pro naši budoucnost) se konaly v Praze, Brně, Plzni, Olomouci Českých Budějovicích, Ostravě, Liberci, Rakovníku či Karlových Varech. Celosvětově se dnes uskutečnilo na 2000 podobných akcí.

Čeští poslanci v reakci na protesty uvedli, že se budou ochranou klimatu zabývat. Od studentů dostali dvoutýdenní ultimátum, poté školáci vyrazí do ulic znovu.

Nejvíce se jich sešlo v hlavním městě. Prahou prošlo více než dva tisíce středoškoláků. Na Malostranském náměstí uvedli své požadavky, aby politici začali brát ochranu klimatu vážně a jednali. Poté se průvod vydal do centra české metropole, jejich trasa vedla i kolem úřadu vlády. 

Odhadem více než tisícovka středoškoláků vyrazila dopoledne do ulic s transparenty a připravenými hlasivkami bojovat za ochranu klimatu a přírody také v Ostravě. Se sloganem „Za klima a za budoucnost!“ obešli širší centrum města. Na Masarykově a Prokešově náměstí vystoupili řečníci, aby vyjádřili důvod demonstrace.

„Požadujeme rapidní snížení emisí, spolupráci s vědci a řádné dodržování Pařížské dohody. Nelze přeci dopustit oteplení planety o 1,5 stupně Celsia,“ uvedla Ema Ostřížková za ostravskou skupinu hnutí FridaysForFuture. K vidění bylynejrůznější transparenty, některé stávkující dav dokonce zavěsil i na své čtyřnohé miláčky. Planeta v ohrožení, Není čas!, Neberte nám budoucnost. Země > peníze. Objevil se dnes i populární text „Dycky klima“ po vzoru seriálu Most!.

V Olomouci se uskutečnila skromná, přesto stejně důležitá akce. Zúčastnilo se jí přibližně dvacet školáků. „Na facebooku se sice přihlásilo více lidí, ale s účastí jsem spokojený. Bohužel, zrovna to vyšlo na jarní prázdniny. Ale protesty se konají i v dalších městech, například v Praze nebo Brně,“ okomentoval shromáždění organizátor Martin z hejčínského gymnázia.