Podle vládního návrhu rozpočtu by měl resort školství mít na výdaje příští rok proti letošku o čtyři miliardy korun víc. Další čtyři miliardy by mohl dostat ještě v roce 2024.

Ministr uvedl, že v posledních letech rozpočet resortu rostl. Důvodem bylo nejen zvyšování učitelských výdělků, ale každý rok přibylo také zhruba 7000 míst. Počet vyučujících se podle Beka zvedal výrazně rychleji než počet dětí. Počet žáků na učitele se tak snižoval. Zatímco na středních školách ve vyspělých zemích OECD připadá na učitele v průměru 13 žáků, v Česku deset, podotkl ministr.

Jaké novinky přináší novelizace školských zákonů? Přečtěte si v článku o výši platů, roli ředitelů i o pomoci pro začínající kantory
Platy učitelů přehledně: Kdo si polepší, jakou roli budou hrát u mezd ředitelé

„Jsme na křižovatce. Musíme se rozhodnout, zda budeme pokračovat v personální expanzi, nebo dáme přednost růstu platů,“ řekl Bek. Dodal, že současný stav naráží na ekonomické možnosti, ale „žádné masové propouštění“ se nepřipravuje. Ministerstvo chystá změny vyhlášek, které by růst počtu učitelů zatím zastavily.

Navýšení na 130 procent průměrné mzdy

Suma na platy bude podle ministra odpovídat navýšení na 130 procent průměrné mzdy, které nařizuje zákon. Při výpočtu se bude vycházet z částek z roku 2022. Celostátní průměrná mzda podle statistického úřadu byla loni 40 353 korun, průměrný plat v regionálním školství činil 48 200 korun.

„Nárůst (výdělku příští rok) odhadujeme kolem 2500 korun. Průměrná mzda by měla dosáhnout 52 400 korun,“ řekl Mikuláš Bek.

Stát učitelům slíbil 130 procent průměrné hrubé mzdy. Ilustrační foto
Učitelé se bojí o slibované platy. Kvůli Stanjurovi jsou připraveni jít k soudu

Ministerstvo školství uvedlo, že by mělo mít podle navrhovaného rozpočtu na výdaje v příštím roce 269 miliard korun. Proti letošku je to o 3,9 miliardy korun víc a proti červnové rozpočtové verzi je to o 33,2 miliardy víc. Podle Beka ale podoba rozpočtu není konečná, může se ještě měnit ve Sněmovně.

Platové tabulky s tarify se měnit nebudou

Bek připomněl, že učitelé budou mít jako jediná skupina zaměstnanců veřejného sektoru zvýšenou sumu na platy a svým průměrným výdělkem patří mezi čtvrtinu nejlépe placených zaměstnanců v Česku. Ministr dodal, že platové tabulky s tarify se ale měnit nebudou. Pedagogové by tak měli víc peněz dostat v odměnách. Školské odbory požadují alespoň část přidání do tarifů. Žádají i navýšení výdělků nepedagogických pracovníků.

Petr Baierl: Platy pedagogů jsou nedůstojné. Často si musí přivydělávat druhou prací:

Zdroj: Youtube

Ministerstvo chce uspořit peníze za neobsazená místa nepedagogických pracovníků. Volných pozic je podle ministra asi 8000. Otevřít chce debatu o tom, aby si zřizovatelé v budoucnu neučitelské profese hradili sami. Jednat chce s nimi o podmínkách převzetí.

Podle dat ministerstva školství pracovalo loni v mateřských, základních a středních školách 154 tisíc pedagogů a 6000 učitelů odborného výcviku.