Novomanželé tak prostřednictvím svatebního daru nyní sponzorují například tamarína pinčího či lamu. Zvířecích adopcí je však podstatně víc. Na čápa bílého například přispívají plzeňští porodníci, na plameňáky hasiči, na supa, šakala a čápa marabu tak trochu recesisticky patologové stejně jako na nosála lékaři z nosní kliniky.

„Do adopcí zvířat ze zoo se postupně zapojilo téměř osm set jednotlivců, rodin, základních škol, malých i velkých firem, zájmových sdružení, lékařů i politiků nejen z našeho města, ale z celých západních Čech,“ říká tiskový mluvčí zoo Marin Vobruba.

Tento čtvrtek se někteří ze sponzorů a kmotrů zvířat sešli přímo v zoo na statečku Lűftnerka. Již tradičně mezi nimi byli i žáci a dospělí z Mateřské školy ve Městě Touškově, která adoptovala zvířata za největší částku, a to 42 tisíc korun. Přijel i senátor Richard Sequens, který se stal kmotrem levharta čínského pojmenovaného, jak jinak, než Richard.

Nutno však dodat, že většina politiků ze sáhodlouhého seznamu je pouze čestnými kmotry a na svoji „adoptovanou zvěř“ opravdu platí jen malé procento z nich. Mezi ty platící patří třeba Lumír Aschenbrenner sponzorující, pravděpodobně věren své přezdívce Lem, lemura hnědého. Své oblíbence financuje i hejtman Petr Zimmermann (medvědice Eliška), jeho náměstek a poslanec parlamentu Vladislav Vilímec (medvěd Honzík) či náměstek primátora Petr Náhlík (krokodýl čelnatý zvaný Maruška).

Pro plzeňské plátce tepla a elektřiny bude určitě zajímavá informace, že se o sponzorování tygrů ussurijských dělí Plzeňská teplárenská a Západočeská energetika. Malé firmy zase sponzorují poměrně menší zvířata, a tak bar Jekyll Hyde přilepšuje chameleonovi jemenskému, centrum orientálního tance velbloudovi dvouhrbému a plzeňské sklenářství Marty Kaiserové damanovi kapskému. „Už ani nevím, kdy jsme našeho damana adoptovali, je to spousta let,“ říká paní Marta a dodává: „Vždycky se na něj jdeme do zoo podívat a říkáme: Kluku, ty jsinámzase vyrostl…“