Policisté teď mají podle něj volné ruce. Neonacisty, kteří se svolávají po internetu zcelé západní Evropy, mohou pacifikovat už poblíž autobusového nádraží, kde mají ve 14hodin sraz, a do města je vůbec nepustit. Kdyby pochod nebyl zakázán, museli by strážci zákona čekat se zákrokem na první výtržnosti. „Rozhodl jsem se udělat vše proti tomu, aby byla vPlzni ohrožována bezpečnost lidí a poškozován majetek,“ řekl primátor stím, že hlavním cílem jeho rozhodnutí je, aby radikálové do centra města vůbec nedošli.

Podle náměstka ředitele západočeské policie Jaromíra Kníže zůstávají ipo zákazu vplatnosti veškerá policejní opatření. Pohotovost mají všechny složky záchranného systému včetně městských strážníků či hasičů, služby posílila fakultní nemocnice, která uvolnila dokonce lůžka pro raněné.

Zákaz byl vyvěšen dnes na úředních deskách a považuje se automaticky za doručený organizátorům. Přesto se ještě policisté pokusí doručit jej Václavu Burešovi, který pochod do Plzně svolal.

Primátor se však svým rozhodnutím pohybuje po tenkém ledě. Podle plzeňského advokáta Iva Žižkovského podstupuje riziko trestního stíhání pro zneužití pravomoci veřejného činitele. „Záleží na policii a na soudech, jestli jeho jednání vyhodnotí jako společensky nebezpečné. Společenská nebezpečnost je totiž základním kriteriem trestného činu,“ vysvětlil Žižkovský. Srozhodnutím Rödla prý lidsky souhlasí, přesto upozorňuje na jeho problematická místa. „Podle mě se jedná spíše odeklaraci postoje primátora směrem kveřejnosti, ke které využil svůj úřad, než ooficiální zákaz. Obecně platí, že své rozhodnutí vzájmu města by měl mít posvěcené hlasováním zastupitelstva,“ podotkl Žižkovský.

Proti pochodu naplánovanému na 66.výročí transportu plzeňských Židů do koncentračních táborů hodlají vsobotu vcentru Plzně protestovat zástupci různých organizací. Jejich akcí se Rödlův zákaz netýká.