Plno je nyní ve většině pneuservisů na Přerovsku. „Řidiči to většinou vždycky řeší, až už je pozdě. Dokud nezačne mrznout, tak s výměnou otálejí, a pak by to chtěli všichni stihnout v jeden den. Denně odbavíme kolem dvaceti aut,“ popsal situaci Zoran Raičevič z přerovského pneuservisu Zortech. Podle něj letos zimní obutí podraží zhruba o patnáct procent.

Od 1. listopadu nastala takzvaná zimní motoristická sezona. V praxi to znamená povinnost mít auto přezuté na zimní pneumatiky
Češi trvale přezouvají na celoroční pneumatiky. Může za to drahota i počasí

Přijít v době, kdy je ještě počasí příznivé, se snaží každý rok například Bohumil Malátek z Kozlovic. „Vždycky se snažím dorazit včas a chodím sem už dvacet let. Někdy se objednám už na říjen, abych to neřešil až na poslední chvíli,“ prozradil.

A jak vnímá fakt, že musí v letošním roce zaplatit více? „Zimní obutí podražilo, koneckonců jako všechno. Dříve jsem šel do obchodu a měl plnou tašku za šest stovek. Teď platím dvanáct set a není v ní nic,“ krčí rameny důchodce.

Desítky aut za den

Nápor zažívají také pneuservisy v Hranicích na Přerovsku. Poté, co se v pondělí na autech objevila první námraza, řidiči s návštěvou servisů neotáleli. „V pondělí ráno byla na oknech námraza a řidiči na to hned zareagovali. Objednávek začalo přibývat. Takže nárůst zákazníků jsme zaznamenali hlavně tento týden,“ řekl Jan Březík, majitel pneuservisu ve Vrchlického ulici v Hranicích.

Oproti loňsku se cena za přezutí letních pneumatik na zimní zvýšila asi o dvacet procent.

Pneuservisy začínají přezouvat na zimní pneumatiky.
Zimní pneu citelně zdražily. Řidiči čím dál více sahají po celoroční alternativě

S prvními mrazíky zvoní bez ustání telefony i v jiných pneuservisech. „Od rána zvoní jeden telefon za druhým. Zákazníků určitě přibylo. Čekací lhůta je u nás zhruba pět dní a za směnu zvládneme přezout přibližně třicet automobilů,“ zmínil Adam Šnejdrla z pneuservisu v Potštátské ulici v Hranicích, kde letos zatím nezdražili, ale chystají se na to v příštím roce.

Napilno mají i v pneuservisu v Drahotuších. „Zákazníků máme spoustu. Každý den zvládneme odbavit šedesát objednaných aut a k tomu deset navíc. Jedeme od sedmi hodin ráno a končíme kolem páté odpoledne. Co se týká zdražování, tak k tomu jsme přistoupili jen u některých velikostí kol, a to pouze ve výši zhruba pěti procent,“ řekla Silvie Peperníková z drahotušského pneuservisu.

Neotálejte, radí odborníci

Podle pracovníků pneuservisů by lidé s přezutím neměli otálet. Teprve teď totiž udeřilo to pravé podzimní počasí a nízké teploty už zůstanou.

Zákon ukládá povinnost mít na motorovém vozidle zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března, a zároveň pokud se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led či námraza.

Nutnost zimního obutí tedy nediktuje pouze datum, ale především povětrnostní podmínky.