„Jirka (Havel) zemřel po dlouhé nemoci v akademické nemocnici ve Vídni. Byl to nesmírně cenný člověk," řekl mluvčí sociálnědemokra­tické frakce Evropského parlamentu Stijn Croes. V Evropském parlamentu by měl Havla nahradit Vojtěch Mynář, předseda sociálnědemokra­tického klubu v ostravském zastupitelstvu, řekl  mluvčí ČSSD Martin Ayrer.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka uvedl, že Havlovo úmrtí je velká ztráta pro celou tuzemskou levici. „Byl to nesmírně vzdělaný, poctivý a slušný člověk. Podílel se dlouhá léta zásadním způsobem na programové práci v sociální demokracii, patřil k autorům našeho ekonomického programu," napsal mimo jiné v tiskovém prohlášení. Podobně se vyjádřil místopředseda Poslanecké sněmovny a ČSSD Lubomír Zaorálek. „On byl jeden z těch, který pomáhal formulovat evropskou politiku jako pilíř programu sociální demokracie. Cítím to jako velkou ztrátu a možná i jako závazek vůči němu," řekl Zaorálek v Otázkách Václava Moravce (OVM) v České televizi.

Podle ministra zahraničí Karla Schwarzenberga (TOP 09) byl Havel výrazně proevropský. „Člověk, který si ještě rozmyslel, co řekl. Bude tam chybět (v EP). Rád bych rodině i straně sociálnědemokra­tické vyslovil soustrast, protože je to opravdu těžká ztráta," řekl v OVM.

Havla nejspíš v Evropském parlamentu nahradí Vojtěch Mynář

V Evropském parlamentu by měl po Havlovi za ČSSD zasednout Mynář, nyní předseda klubu sociální demokracie v ostravském zastupitelstvu. V minulém volebním období byl náměstkem ostravského primátora, měl na starosti dopravu a komunální hospodářství. „Vím to pár minut, volali mi to kamarádi. Jsem první náhradník, to je pravda. Musíme se poradit co dál, je však třeba říct, že přestože Moravskoslezský kraj dopadl v eurovolbách dobře, neměli jsme (ČSSD) tam nikoho, takže taková věc se neodmítá," řekl dnes Mynář.

Jiří Havel se narodil 20. srpna 1957 v Praze. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou, kde v letech 1982 až 1991 působil jako odborný asistent a pedagog. Později vyučoval ekonomii na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy, kde také v roce 1997 získal titul docenta ekonomie.

V 80. letech byl Havel členem komunistické strany. Po změně režimu se podílel na vzniku strany Nezávislá levice a později se angažoval v dalších levicových skupinách. V roce 1997 vstoupil do ČSSD, kde mimo jiné zastával funkci stínového ministra školství a odborného mluvčího pro hospodářskou politiku.

Od roku 1998 byl Havel poradcem sociálnědemokra­tického ministra financí a vicepremiéra Pavla Mertlíka. Od září 1999 do března 2000 byl prvním místopředsedou výkonného výboru Fondu národního majetku, poté do dubna 2001 fond vedl.

V lednu 2006 byl Havel jmenován místopředsedou vlády pro ekonomiku po odstoupivším Martinu Jahnovi. Členem kabinetu Jiřího Paroubka byl Havel až do konce funkčního období vlády v září téhož roku. V prosinci 2008 byl zvolen lídrem kandidátky ČSSD pro volby do Evropského parlamentu, jehož členem byl od července 2009. Havel byl členem rozpočtového výboru EP.