Havárie se stala 22. července. Vyžádala si tři oběti na životech a skoro 20 zraněných. Stala se na železničním přejezdu ve Studénce. Řidič kamionu vjel na koleje v době, kdy už svítila červená světla. Vůz zůstal zavřený mezi závorami.

Ze tří pacientů, kteří původně leželi na jednotce intenzivní péče ostravské nemocnice, byla už dřív jedna žena propuštěna do domácího léčení a strojvedoucí byl přeložen na doléčení do Prahy. Zdravotní stav ženy, která jako poslední v nemocnici zůstává, je podle mluvčího zdravotnického zařízení Tomáše Oborného stabilizovaný.

Výplata odškodného

Dráhy již dříve uvedly, že budou v souladu s evropskou legislativou vyplácet poškozeným zálohu odškodného, která bude v případě příbuzných obětí činit minimálně 21.000 eur (téměř 570.000 korun). U zraněných částka stanovena není, bude ale přiměřená. Dráhy následně budou peníze vymáhat od viníka nehody.

Mluvčí drah Petr Šťáhlavský dnes nechtěl komentovat informace některých médií, podle kterých pojistka polského řidiče nebude stačit na pokrytí materiálních škod způsobených na vlaku, které podle předchozích informací dosahují 150 milionů korun. „S pojišťovnou pravděpodobného viníka nehody na přejezdu ve Studénce úzce spolupracujeme a na jednání, které proběhlo v první polovině srpna, jsme se ujistili, že veškeré nároky pozůstalých a zraněných budou vypořádány v plném rozsahu," uvedl Štáhlavský. České dráhy podle něj postupně vyplácejí poškozeným zálohy a budou jim nápomocny i při dalším jednání s pojišťovnou.

Skutečnou výši škody, která vznikla drahám, budou ČD podle mluvčího teprve upřesňovat, je třeba započítat například i náklady na odškodnění cestujícím, na náhradní autobusovou dopravu v době nehody, navýšené mzdové náklady za mimořádné nasazení vyššího počtu personálu a podobně. „Také finální škoda způsobená na jednotce pendolino bude známa na podzim, po předložení nabídky výrobce na její opravu. Další postup uplatnění náhrady škody způsobené Českým drahám na pojišťovně, případně na viníkovi, pak projedná vedení společnosti," dodal mluvčí.