"Když jsem přijal tuhle funkci, jel jsem do Prahy s jasným cílem, že víza budou zrušena, a to se také povedlo," řekl Jelinek. "Nešel bych sem, kdybych nevěřil, že mohu přispět ke zrušení víz a začít znovu stavět mosty mezi Českou republikou a Kanadou," dodal.

Vízová povinnosti zkomplikovala vztahy Česka a Kanady v červenci 2009. Kanaďané ji zavedli kvůli výraznému růstu žádostí o azyl, jichž bylo tehdy během dvou let více než 2800. Šlo hlavně o Romy, kteří si stěžovali na pronásledování a rasismus v ČR. "Naše vztahy nebyly dobré, Kanaďané podcenili to, jak hodně z toho budou Češi naštvaní, od prezidenta přes ministry až po lidi z byznysu. Ti Kanadu téměř odepsali," řekl Jelinek.

Po třech letech od vyřešení vízové otázky jsou podle něj vztahy mezi Kanadou a Českem tak dobré, jak mohou mezi dvěma zeměmi být. Ocenil zejména spolupráci v oblasti IT, inovací a výzkumu. "Budoucnost není ve výrobě součástek do aut, ale v těchto oborech. Země, které se na ně nedokážou orientovat, budou zaostávat," řekl někdejší úspěšný krasobruslař. Jako příklad dobré spolupráce mezi Českem a Kanadou uvedl například naplánovanou návštěvu předsedy kanadského Senátu v Česku, která se uskuteční na konci týdne. "Předseda českého Senátu (Milan) Štěch byl s podnikatelskou delegací v Kanadě na přelomu května a června a na začátku září sem přijede kanadská delegace," řekl Jelinek.

Češi mají být na co hrdí

Pro kanadské firmy a investory je podle něj podstatné to, že v Česku je stabilní politické prostředí. "To je první, na co se ptají a já jim mohu říct, že je. Každá země má své problémy, ale Česká republika ušla velký kus cesty, má za sebou úspěšný přechod o centrálního plánování k demokratické tržní ekonomice. Hospodářsky jste na tom dobře, Češi mají být na co hrdí," uvedl Jelinek, který v devadesátých letech v Praze pomáhal zprostředkovávat první obchodní kontakty s Kanadou. "Pro tehdejší Československo to byl začátek obrovského snu. Narazili jste na problémy, ale dokázali jste je překonat," řekl.

Velvyslaneckou rezidenci v pražské Bubenči Jelinek opustí v září. Vystřídá ho Barbara Richardsonová, která jako velvyslankyně už působila v Zimbabwe, Angole, Botswaně či v Bangladéši.

Do Česka se ale Jelinek chce vracet. "Teď se chci vrátit za svou rodinou v Kanadě, ale k Česku se nikdy neotočím zády, milujeme to tady. Nikdy mne neomrzí pohled na Pražský hrad, pořád se na něj chodím koukat, je to jako z pohádky," uvedl.

Jelinek se narodil v roce 1940 v Praze, po roce 1948 jeho rodina emigrovala. V roce 1962 se stal krasobruslařským mistrem světa a o deset let později zahájil politickou kariéru. Celkem pětkrát byl zvolen poslancem kanadského parlamentu. V roce 1994 se přestěhoval do České republiky, kde se stal šéfem české pobočky firmy Deloitte a v roce 2002 šéfem pobočky firmy pro střední Evropu. Od roku 2007 do roku 2011 byl předsedou představenstva společnosti Colliers International. V roce 2012 se vrátil zpět do Kanady.