Bouřky provázené silným větrem zasáhly v pátek večer severozápad a střed Čech. Před půlnocí se přesunuly na střední a jižní Moravu.

Zejména na západě Čech meteorologové zaznamenali velmi silné, lokálně až extrémní nárazy větru, uvedl na facebooku Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Maximální změřený náraz byl na stanici Plzeň-Mikulka, kde foukal vítr o rychlosti 125 kilometrů v hodině. Poryv s vyšší než stokilometrovou rychlostí ale zaznamenali například i v Neumětelech na Berounsku.

Silná bouře nad Saskem a její výběžek supercely mířící na Karlovarský kraj.
Česko zasáhly extrémní bouřky. Chebskem se zřejmě přehnala supercela

Kromě silného větru byly bouřky na některých místech provázené i kroupami. Na Karlovarsku měly podle předběžného hodnocení meteorologů zřejmě průměr i kolem dvou centimetrů.

V důsledku silných nočních bouřek bylo dnes ráno v Česku bez elektřiny přibližně 14 tisíc odběrných míst. Nejvíce poruch energetici evidovali ve středních Čechách a Plzeňském kraji, a to 8500, respektive 3500. Oproti noci byla ráno situace v dodávkách proudu podstatně lepší. Kolem pátečních 23:00, kdy byla situace nejkritičtější, evidoval dispečink společnosti ČEZ kolem 158 tisíc zákazníků bez proudu, zejména ve Středočeském, Královéhradeckém a Plzeňském kraji.

Počasí přidělalo práci hasičům 

Odstraňování následků silného větru přidělalo práci hasičům. Jen na severu Čech vyjížděli v pátek večer a dnes v noci kvůli silným bouřkám k více než 96 událostem. Nejvíce zasahovali na Lounsku, Litoměřicku a Českolipsku. Hasiči hlavně odstraňovali spadané stromy přes komunikace a železniční tratě. „Z důvodu popadaných stromů na železniční trať dochází ke zpožděním v rámci celé vlakové sítě Libereckého kraje,“ upozornili dnes dopoledne na twitteru zástupci Integrované dopravy Libereckého kraje.

Zásah hasičů v Královéhradeckém kraji
Část Čech zasáhly extrémní bouřky. Popadané stromy komplikovaly dopravu

Ve Středočeském kraji měli hasiči od pátečních 21:00 do dnešního rána 333 výjezdů souvisejících s počasím. Nejčastěji museli zasahovat na Benešovsku a v okolí Prahy. V Lužné u Rakovníka hořel v pátek po 20:00 po úderu blesku dům, předběžný odhad škody je čtyři miliony korun.

V hlavním městě si větrné počasí vyžádalo zhruba stovku zásahů hasičů. Vítr mimo jiné poškodil několik stanů a oplocení stanového městečka v pražské Troji, kde je ubytovaná část uprchlíků z Ukrajiny. Hasičům se ještě v noci podařilo provoz tábora plně obnovit.

V Královéhradeckém kraji noční bouře lámala stromy a poškodila několik aut. Hasiči měli v kraji do dnešního rána 124 výjezdů. V několika případech stromy spadly na auta, nikdo ale nebyl zraněn.

Silnou bouři v Německu provázela nejméně tři tornáda. Více čtěte ZDE:

Vyvrácený strom v německém Lippstadtu, kterým se 20. května 2022 přehnalo tornádo
Bouře způsobily v Německu značné škody. Meteorologové: Provázela je tři tornáda

Bez zranění se obešel i požár v obci Srch u Pardubic. V noci tam blesk zasáhl karavan, ve kterém následně vybuchla propanbutanová bomba. V celém Pardubickém kraji měli hasiči kvůli bouřce do dnešního rána přes 90 výjezdů. Největší část zásahů tvořilo odklízení stromů popadaných na silnice a také na zaparkovaná auta. Hasiči ale také zachraňovali slepice v odchovně v Opatovicích nad Labem na Pardubicku. Kvůli bouři tam vypadla klimatizace a hrozilo přehřátí zvířat. Hasiči proto ve třech halách napojili ventilátory na elektrocentrály a v chodu je udrželi celou noc.

Varování meteorologů před silnými bouřkami platilo v Česku od pátečního odpoledne do sobotního rána.