Správa železnic kvůli noční bouřce evidovala stovku mimořádností. Problémy způsobily stromy popadané přes koleje či na trakční vedení. Z hlavních tratí zůstávají problémy mezi Českými Budějovicemi a Horním Dvořištěm, řekla ČTK mluvčí Správy železnic Kateřina Šubová. Omezení na regionálních tratích přetrvávají například na Strakonicku a Vimpersku nebo na Jihlavsku. Havlíčkobrodská trať, tedy z Brna přes Havlíčkův Brod do Prahy, kde je nyní kvůli výlukám klíčová odklonová trasa, by měla být v nejbližší obě podle mluvčí zprovozněna.

Společnost ČEZ Distribuce dnes ráno po bouřkách evidovala 60 tisíc domácností bez elektřiny a firma EG.D téměř 85 tisíc. V porovnání s nocí, kdy bylo po celé zemí bez proudu až třista tisíc domácností, se tak situace zlepšila a podle mluvčích distribučních společností se výpadky daří dál snižovat. 

Vedle energetiků a železničářů bouřka zaměstnala i hasiče. Například v Plzeňském a Středočeském kraji a na Vysočině měli po bouři přes 300 zásahů technické pomoci, hlavně kvůli odstraňování popadaných stromů na silnice nebo do elektrického vedení, na některých místech čerpali vodu nebo čistili toky. 

Profesionální a dobrovolné jednotky hasičů Olomouckého kraje zasahovaly u více jak 90 událostí. „Nejvíce zásahů je spojeno s popadanými stromy či většími větvemi na komunikace, objekty, na elektrické vedení či dráty vysokého napětí, ale i do průjezdných profilů železničních tratí,“ informoval mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Zdeněk Hošák.

Silný vítr a pády stromů poškodily několik vozidel. Hasiči například odstraňovali větvě ze zaparkovaného vozidla v Olomouci. „Komplikace po pádu stromů nastala i pro řidiče v Rovensku. Pokusil se vyhnout prudkým manévrem padajícímu stromu a zůstal nebezpečně nakloněný v příkopě. Hasiči na místě provedli zajištění a následné bezpečné vyproštění zpět na komunikaci,“ popsal Hošák.

V Opatovicích na Přerovsku hasiči zajišťovali přeliv umělého náhodu k nádrži u fotbalového hřiště. „Zvýšená hladina zde ohrožovala nedaleké rodinné domy, situace se po pročištění rychle změnila a nebylo nutné zahájit přípravu stavění hrází z pytlů s pískem,“ popisoval mluvčí hasičů.  K čerpání vody došlo také v jednom případě i v Hranicích.

Stromy a větve na řadě míst zastavily dopravu. Přerušen byl provoz na hlavním železničním koridoru na Prahu u Zvole na Šumpersku.

Noční prudká bouřka zanechala následky i na území celého Zlínského kraje. Podle informací mluvčího HZS ZLK Romana Žemličky, přijali hasiči první hlášení o odstranění stromů přes komunikaci mezi obcí Lhota u Zlína a místní částí Zlína Malenovice v úterý krátce před 23. hodinou. Poslední hlášení k čerpání vody ze sklepů v Zubří v okresu Vsetín pak ve středu ráno před pátou hodinou.

Ve Zlínském a Libereckém kraji měli hasiči kvůli bouřce méně výjezdů než v jiných regionech. Ve Zlínském kraji v 18 případech odstraňovali větve a stromy blokujících silnice a železnici. V Liberci - Starém Harcově blesk zasáhl jeden dům. Pět lidí, z toho tři děti, převezli záchranáři do nemocnice v Liberci k dalšímu vyšetření. Nadýchali se škodlivin.

Bez dodávek proudu 

Vítr lámal stromy také v České Třebové, Jablonném nad Orlicí a na desítkách dalších míst v Pardubickém kraji. Zřejmě nejvážnější událostí úterní noci byl pád stromu na cyklistu v Pardubicích, který v noci při bouřce projížděl na kole u slepého ramene Labe. Ke zraněnému na místo vyráželi zdravotníci záchranné služby a na místě zasahovala také jednotka hasičů z Pardubic.

Celkem 33 poruch na vedení vysokého napětí zaznamenali na Chrudimsku, Pardubicku a Orlickoústecku. „Bez energie se na východě Čech ocitlo kolem 30 tisíc domácností,“ uvedla tisková mluvčí ČEZu Šárka Lapáčková Beránková a zároveň dodala, že mají v terénu pracovníky poruchových čet, kteří na odstranění od nočních hodin pracují.

V jižních Čechách bylo ve středu ráno podle mluvčího energetické společnosti EG.D Romana Šperňáka s omezením dodávek elektrické energie zhruba 37 tisíc domácností.

"Poruchy byly během noci po celém kraji, ale aktuálně je nejvíce zasažené území v jihovýchodních částech okresů České Budějovice, Český Krumlov a jihozápadní část okresu Jindřichův Hradec," uvedl Šperňák. "Nejčastějším důvodem poruch jsou pády stromů a větví do vedení a utržení izolátorů. Na opravách následků nočních bouřek intenzivně pracujeme od první chvíle,"dodal. 

Společnost rovněž evidovala asi 48 tisíc domácností bez proudu na Vysočině a v Jihomoravském kraji

Popadané stromy uzavřely také dálnici D1. Mezi 128. a 129. byly kvůli popadaným stromům uzavřené oba směry. „Dálnici se podařilo zprůjezdnit v noci kolem jedné hodiny, ale při rozjezdu vozidel byly problémy s řidiči kamionů, které museli policisté budit, protože zaparkovali vozidla na dálničním tělese a vykonávali bezpečnostní přestávku,“ prozradila policejní mluvčí Dana Čírtková.