"Nové poruchy postupně vymezujeme, dohledáváme a pracujeme na jejich odstranění. V Jihomoravském kraji je omezeno zhruba 4800 odběratelů. Složitá situace zůstává na Hodonínsku, kde bouřky způsobily výpadky už v pondělí večer," uvedl mluvčí firmy Roman Šperňák.

Na Vysočině firma eviduje pět poruch na vedení vysokého napětí a omezeno je zhruba 600 domácností na Jihlavsku. Ve Zlínském kraji zaznamenala jednu poruchu na vedení vysokého napětí a zhruba 1600 domácností bez dodávek elektrické energie. V Jihočeském kraji je aktuálně šest poruch na vedení vysokého napětí a zhruba 2000 odběratelů bez dodávek elektrické energie kolem Vyššího Brodu, Olšiny a Chyšek.

O situaci v jižních Čechách čtěte více zde: 

V Budějovicích u sportovní haly v noci 22. června spadla při bouřce bříza.
Bouřka přerušila dodávky elektřiny, hasiči zasahovali hlavně u padlých stromů

Bouřky a vítr působily škody už v pondělí odpoledne, Jihomoravský kraj zasáhly asi nejvíc. Jihomoravští hasiči do pondělních 21:00 zasahovali u 242 událostí souvisejících s počasím, přes noc se počet zvýšil na 270.

"V noci již další události téměř nepřibývaly a jednotky řešily následky odpoledních bouřek," uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška. "V Dolních Bojanovicích na Hodonínsku, kde jsme čerpali vodu ze zatopených sklepů, garáží a domů, byla naše činnost ukončena kolem 03:00 ráno. Za dnešní ráno evidujeme kolem 20 událostí, přibývat začaly až po 06:00, zatím spíše na východ od Brna," dodal.

Firma eg.d měla ráno na jižní Moravě omezenou dodávku elektřiny u 4800 odběratelů. "Složitá situace zůstává na Hodonínsku, kde bouřky způsobily výpadky už v pondělí večer," uvedl mluvčí společnosti Roman Šperňák. Na Vysočině bylo ráno bez proudu asi 600 domácností v okolí Jihlavy, v pondělí večer bylo v kraji v jeden okamžik bez dodávek až 7000 odběrných míst.

Olomoucký kraj 

Ve Vyšehoří na Šumpersku spadlý strom kromě elektrických drátů poškodil i rodinný dům. ČTK to řekla mluvčí hasičů Lucie Balážová, podle které už bouřky v Olomouckém kraji postupně ustávají a situace se zklidnila.

Více o situaci na jižní Moravě čtěte zde: 

Důsledky bouřek v kraji.
Divoká bouřka: jižní Moravu ostřelovaly ledové koule velké jako golfové míčky

Silné bouřky odpoledne zasáhly nejprve Jesenicko a Šumpersko, poté se přesunuly nad Olomoucko, Přerovsko a Prostějovsko. "Řešíme popadané stromy na komunikace a dráty elektrického vedení," uvedla Balážová.

Hasiči odpoledne odčerpávali vodu ze zatopené garáže v Zábřehu na Šumpersku, kde voda zalila i zaparkované auto. "Také jsme zajišťovali utrženou střechu na šatnách u hřiště v Odrlicích na Olomoucku," uvedla Balážová. V Zábřehu kvůli silnému větru uletěl altánek a zůstal viset ve třetím patře domu, ze kterého ho hasiči sundali.

Pardubický kraj 

Kvůli bouřkám hasiči v Pardubickém kraji v pondělí odpoledne zasahovali na dvou desítkách míst hlavně na Orlickoústecku a Svitavsku. Museli zvláště odstraňovat spadlé stromy, někde také nasadit čerpadla k odčerpání vody po přívalovém dešti, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. Silné bouřky lze očekávat i v úterý.

Jak vypadala situace na Orlickoústecku? 

Hasiči na místě museli použít čerpadla k odčerpání vody.
Žamberk: Po přívalovém dešti se voda vyvalila z pole. Vítr lámal stromy

V Žamberku museli hasiči v Klostermanově ulici čerpat vodu a odklízet spadlý strom v Zámecké ulici. Další kmeny odstraňovali v Dlouhoňovicích, Orlickém Podhůří, Dolní Dobrouči, Helvíkovicích nebo Jevíčku, v Chornicích uklízeli také bláto na vozovce.

Podle meteorologů se v úterý čekají v regionu silné bouřky s přívalovými srážkami kolem 50 milimetrů, nárazy větru kolem 80 kilometrů za hodinu a kroupami. Lokálně by mohl přívalový déšť a intenzivní odtok vody ze svahů rychle rozvodnit malé toky, zatopit podchody, podjezdy, sklepy, podemlet komunikace nebo je zanést unášeným materiálem. Nárazy větru mohou lámat větve a vyvracet stromy.a způsobit výpadky v energetice a problémy v dopravě.

Vysočina 

Hasiči na Vysočině měli kvůli bouřkám od pondělního odpoledne víc než 70 zásahů. Spadlé stromy odstraňovali například v Golčově Jeníkově nebo v Osové na Žďársku. Odčerpat vodu ze sklepa ráno vyjeli do Mladoňovic na Třebíčsku. "Všechny události, u kterých jsme v souvislosti s počasím zasahovali, se obešly bez zranění," uvedla mluvčí hasičů Petra Musilová.

Situaci na Vysočině sledujeme také zde:

Zatopený viadukt v Pelhřimově.
Bouřka ochromila trolejbusy v Jihlavě, v Pelhřimově se topila auta

Ke stromům padlým přes silnice vyjížděli hasiči i do obce Žatec na Jihlavsku nebo do Lesonic na Třebíčsku. Ucpanou kanalizaci pročišťovali i v Jaroměřicích nad Rokytnou na Třebíčsku nebo ve Štěpánově nad Svratkou na Žďársku.

Podle informací na webu Českého hydrometeorologického ústavu byl déšť v pondělí odpoledne nejsilnější v Třešti na Jihlavsku, kde za hodinu napršelo 15,9 litru na metr. Podle místních padaly krátce i kroupy.

Silné bouře sužovaly i západní Čechy: 

Ze zásahů hasičů po nočních bouřích.
Následky bouře: stromy na silnicích a tisícovka domácností bez elektřiny

Středočeští hasiči od půlnoci do 08:00 zasahovali u 35 událostí souvisejících s deštěm a bouřkami. Převážně odklízeli stromy spadlé na komunikace, řekla ČTK jejich mluvčí Dagmar Zemanová. V Praze hasiči odstranili dva stromy, které se kvůli podmáčení vyvrátily do ulice. "Bouřka Prahu tentokrát nepotrápila," napsali na twitteru.

Před silnými bouřkami, které může doprovázet přívalový déšť, nárazový vítr i krupobití, varovali meteorologové. Výstrahu pro všechny české kraje a Vysočinu vyhlásil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na období od půlnoci do dnešních 10:00.