Na Šumavě nad ránem klesla teplota k minus 25 stupňům Celsia, hodně mrzlo i v nižších nadmořských výškách v regionu. Nejchladněji bylo v Pohoří, kde teploměr ukázal skoro 26 stupňů pod nulou. Stanice Perla u Kvildy naměřila minus 25,1 stupně Celsia. Na Horské Kvildě bylo minus 24,8 stupně a na Březníku u Modravy minus 25 stupňů Celsia. Chladno bylo i v nížinách.

Lavinové nebezpečí v české části Krkonoš stouplo z prvního na druhý stupeň pětibodové stupnice. Druhý stupeň znamená mírné nebezpečí lavin, podmínky pro túry jsou převážně bezpečné. První nejmírnější stupeň lavinového nebezpečí v současné zimní sezoně byl poprvé vyhlášen v pondělí. Na hřebenech Krkonoš je 30 až 50 centimetrů sněhu. V polské části Krkonoš lavinové nebezpečí tamní horská služba nevyhlásila.

Dočkáme se letos na Vánoce sněhu? Statistika příliš šancí nedává
Bílé Vánoce by mohli lidé prožít jen na některých místech Česka, ukazují data

Na Jizerce v Jizerských horách, která patří k nejchladnějším místům v zemi, naměřili minus devět. Při tak nízkých teplotách ztrácí sůl, kterou používají silničáři, účinnost. Komunikace mohou namrzat, silničáři proto doporučují zvýšenou opatrnost. Všechny silnice v Libereckém kraji byly ale s opatrností sjízdné. Pro kamiony nad šest tun zůstává uzavřená silnice III/2904 přes Oldřichovské sedlo na Raspenavu, silnice vede chráněnou oblastí, a tak se tam nesolí. V pondělí tam uvízl i autobus. Řidiči musí směrem na Hejnice a Raspenavu po hlavní silnici I/13 přes Frýdlant, která se ošetřuje chemicky.

Pro kamiony a nákladní auta s přívěsem či návěsem je dál uzavřená také silnice I/56 v úseku Ostravice - Bílá v Moravskoslezském kraji, která je jedním z hlavních tahů na Slovensko. Silničáři a policisté tento úsek uzavřeli z preventivních důvodů. Silnice se nesmí solit, protože vede v blízkosti přehrady s pitnou vodou. V kopcích ale sníh působí často komplikace. Omezení v tomto úseku by mělo skončit večer.

Riziko námrazy 

Silničáři varovali před námrazou na silnici I/35 ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku, na silnici I/50 u Zástřizel na Kroměřížsku nebo na silnici II/493 u Petrůvky na Zlínsku. Na Vysočině je na silnicích nižší třídy ujetý sníh posypaný drtí. Hlavní tahy jsou holé a vymrzlé, místy mohou být po solení mokré. Problémy v dopravě nebyly, ale řidiči by měli jezdit se zvýšenou opatrností. Od večera do úterního rána vyjelo v regionu přes 90 sypačů. V pondělí sněžilo, v některých kopcích nemohly vyjet kamiony. V noci na úterý sníh nepadal, ani nefoukal vítr.

Po pořádné zimě se spoustou sněhu touží hlavně vyznavači lyžování
Jaká bude letošní zima? Napovědět mohou i žaludy nebo zajíci

Silnice ve středních Čechách byly ráno s opatrností sjízdné, místy na nich ležel rozbředlý sníh po chemickém ošetření. Krajští cestáři v noci opět vyslali do terénu veškerou techniku, v regionu ale již nesněžilo. Policie už zaznamenala několik dopravních nehod, například v Nové Vsi na Mělnicku nebo v Kladně. Kolize se obešly bez zranění.

Riziko námrazy je také na silnicích v Krušných horách. V okolí Božího Daru jsou silnice upravené, ale s vyjetými pruhy. Krajští silničáři nad ránem vyjížděli hlavně do oblasti Mariánských Lázní, kde často vzniká námraza v místech, kde se objeví mlha.