„Začátek týdne bude chladný s četnými sněhovými přeháňkami. Pocitovou teplotu bude navíc snižovat čerstvý vítr, který může lámáním větví místy způsobovat komplikace v dopravě nebo energetice,“ uvedl ČHMÚ na facebooku.

Ústav varoval, že na jihu Čech a ve východní polovině Česka bude v pondělí foukat vítr o rychlosti až kolem 70 kilometrů v hodině a v úterý kolem 65 kilometrů za hodinu. Na severu republiky se mohou také tvořit na horách sněhové jazyky.

V pondělí byly v Česku zaznamenány na horách i přes den teploty až skoro minus devět stupňů Celsia. V dalších dnech očekávají meteorologové mráz hlavně v noci, ale na horách ještě v úterý mohou teploty opět klesnout pod nulu i ve dne. V noci na úterý bude zřejmě mezi plus jedním až minus třemi stupni a přes den většinou dva až šest stupňů nad nulou.

V polohách nad 1000 metrů však může teplota spadnout až na minus čtyři stupně. V noci na úterý také mohou vznikat zmrazky nebo náledí na silnicích.

Největší mráz v dalších dnech pak bude pravděpodobně v noci na středu, kdy se mohou teploty na východě propadnout až na minus sedm stupňů. Takové počasí bude podle meteorologů ohrožovat kvetoucí stromy. Ve dne se ale potom bude již oteplovat, a to na šest až deset stupňů.

V úterý budou na horách na severu a severovýchodě země četnější sněhové přeháňky, které budou postupně ustávat. Ještě ve středu se hlavně v Čechách objeví místy slabé sněžení, které bude přes den přecházet v déšť.

Prudký nárůst teplot

Následně ve čtvrtek a pátek teploty prudce vyskočí nahoru. Ve čtvrtek bude většinou 13 až 17 stupňů, pouze na východě by mohlo být pouze 11 stupňů. V pátek pak budou teploty stejné, jen na severu a západě bude kolem 11 stupňů Celsia. I v noci na čtvrtek a pátek se teploty udrží většinou nad nulou. Obloha však bude po oba zmíněné dny zatažená a bude pršet.

Oblačno až zataženo bude i v sobotu a neděli, a navíc se kvůli ochlazení může znovu vyskytnout sněžení.

V noci na sobotu bude pět až devět stupňů a přes den deset až 14, ale na západě Česka pouze devět stupňů. Na horách se v sobotu objeví sněžení. V noci na neděli bude jen jeden až šest stupňů nad nulou a ve dne pět až devět stupňů. V nižších polohách se pak vyskytnou smíšené srážky.

Ve srovnání s předchozími lety budou teploty v nejbližších čtyřech týdnech - od pondělí do 23. dubna - odpovídat podle ČHMÚ dlouhodobým průměrům pro toto období. „Relativně nejteplejší by měl být týden od 10. do 16. dubna s minimálními teplotami kolem pěti stupňů Celsia nad nulou a nejvyššími kolem 15 stupňů Celsia,“ uvedli meteorologové.