"Na většině území platí výstraha do dnešního večera, kdy bude vítr částečně slábnout. Na západě Čech se mohou sněhové jazyky vytvářet ještě i v první polovině noci, pak se zde bude oteplovat. Na Vysočině budou podmínky vhodné pro tvorbu sněhových jazyků až do sobotního odpoledne," uvedli meteorologové.

Zrádné sněhové jazyky zhoršují sjízdnost silnic, některé komunikace mohou být nesjízdné, upozornili meteorologové. Při řízení auta je nutná zvýšená opatrnost, motoristé by měli sledovat aktuální dopravní zpravodajství. Návštěvníci hor mají dodržovat pokyny Horské služby.

Hromadná nehoda na D5 na leteckých záběrech.
Škody po hromadné nehodě na D5 činí 11 milionů. Řidiči nezareagovali na počasí

V Česku jsou některé komunikace v zimě pro kamiony uzavřené dlouhodobě. Týká se to třeba silnice III. třídy mezi Mníškem a Raspenavou přes Oldřichovské sedlo na Liberecku nebo silnice I/56 mezi Frýdlantem nad Ostravicí a Bílou v Beskydech na Frýdecko-Místecku. Nesjízdná je také silnice III/4932 mezi Vizovicemi a Loučkou na Zlínsku, kterou silničáři v zimním období neudržují.

Na námrazu si řidiči dnes museli dát pozor například v oblasti vrchu Syrákov na Vsetínsku, u Petrůvky na Zlínsku nebo v okolí Božího Daru a dalších obcí v Krušných horách v Karlovarském kraji. Motoristé na ni mohou narazit i na silnicích nižších tříd v Brně, na Brněnsku a na Vyškovsku. Na silnici číslo 46 ze Šternberka na Olomoucku směrem na Horní Loděnici se časně ráno vytvořila ledovka. Silničáři upozorňují na náledí také na dálnici D6 u Jenišova, Louček a Tisové v Karlovarském kraji.

Problémy byly i na dálnici D1

Námraza byla rovněž v úsecích z Teplic směrem na Cínovec k přechodu s Německem, na silnici I/7 na Chomutovsku nebo u Dobroměřic nedaleko Loun. Při cestě do ski areálu Klínovec musí řidiči počítat s uzavřenou silnicí II. třídy mezi Horní Halží a chatou Nástup v okrese Chomutov.

O problémech na D1 se více dočtete ZDE: 

Ilustrační foto
Ledovka a kolony. Noční srážka dvou kamionů blokovala dálnici D1

Opatrnost byla na místě při jízdě na Horní Malou Úpu na hřebenech Krkonoš. Na cestě leží ujetá a místy zledovatělá vrstva sněhu. Ujetá vrstva sněhu leží i na nesolených silnicích v Orlických horách a na Broumovsku. Silnice I/11 z Jablonného nad Orlicí a Červenou Vodou přes Suchý vrch je sjízdná pouze se sněhovými řetězy. V Železných horách mohou být vozovky lokálně zledovatělé.

Problémy byly nad ránem například na 51. kilometru dálnice D1, kterou po 2:00 uzavřela ve směru na Prahu nehoda dvou nákladních vozidel. Na dálnici byla zledovatělá vozovka, zhruba tři hodiny bylo místo zcela neprůjezdné.